Miejska e-przychodnia

To, co w ubiegłym roku z nie do końca jasnych przyczyn nie wyszło szpitalowi powiatowemu, udało się właśnie przychodni miejskiej w Józefowie. Placówka przy ul. Skłodowskiej-Curie, którą kieruje dr Maria Kurcz, jako jedyna publiczna przychodnia w powiecie otwockim otrzymała unijną dotację na informatyzację.

SYLWIA WYSOCKA

2csvn900

Pod koniec września, decyzją zarządu województwa mazowieckiego, trzy instytucje z Mazowsza otrzymały łącznie 3,6 mln zł dofinansowania na rozwój usług informatycznych. Pieniądze pochodzą z unijnych środków na informatyzację w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Przyznano je na rozwój usług informatycznych w dziedzinie zdrowia i administracji.

Na badania bez kolejki
Przychodnia w Józefowie znalazła się w trójce beneficjentów razem z Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i gminą Nieporęt. Placówka dostanie 712 321,24 zł, przy czym całkowita wartość projektu wynosi 890 401,55 zł. Dzięki tym pieniądzom zostaną wprowadzone elektroniczny obieg dokumentów, elektroniczne raportowanie i rozliczanie z NFZ, a także gromadzenie danych medycznych.

Wprowadzonych zostanie sześć usług elektronicznych: e-rejestracja, e-skierowania, e-wyniki badań, e-zlecenie na usługi medyczne, e-dostęp do dokumentacji medycznej i e-oświadczenia. Dzięki nim pacjent załatwi wiele spraw przez internet, np. zarejestruje się na wizytę, zapisze na badania diagnostyczne, otrzyma skierowania i wyniki badań. Ponadto uzyska możliwość elektronicznego dostępu do swojej dokumentacji medycznej zgromadzonej w przychodni i do recept. Będzie mógł także online wypełnić niezbędne oświadczenia.

Projekt będzie realizowany w przychodni oraz w trzech gabinetach pielęgniarskich w szkołach: SP nr 1, SP nr 2 i Gimnazjum nr 1. To ostatnie szczególnie akcentowała dyrektor Maria Kurcz, podpisując w Urzędzie Marszałkowskim umowę na dofinansowanie: – System obejmie zasięgiem także gabinety szkolne, w których uczniowie mogą skorzystać z pomocy lekarskiej. Są tam również wykonywane bilanse i badania wad postawy, a dzięki temu projektowi cała dokumentacja medyczna będzie przesyłana drogą elektroniczną do przychodni.

Jedyna w powiecie
Józefowska placówka przystąpiła do konkursu o dofinansowanie po raz drugi. Za pierwszym razem jej projekt został oceniony pozytywnie, ale nie wystarczyło wtedy pieniędzy. Teraz szybciej skompletowano wniosek, bo został on tylko uaktualniony.

– Należało wyznaczyć konkretne usługi medyczne dla pacjentów, które chcemy wprowadzić przy okazji informatyzacji. Zależało nam głównie na tym, żeby usprawnić pacjentom dostęp do usług medycznych. Opisaliśmy sześć usług, które chcemy wprowadzić w formie elektronicznej: rejestrację, skierowania, wyniki badań, zlecenia na usługi medyczne, dostęp do dokumentacji medycznej i oświadczenia. Pacjenci skorzystają z nich bez wychodzenia z domu, a jedynie za pomocą strony internetowej. Będą też mieli wgląd do dokumentacji medycznej online. Oczywiście w przypadku, gdy z jakichś powodów będą chcieli korzystać z usług w tradycyjnej formie, będą mieli taką możliwość – zapewnia w rozmowie z „Linią” dyrektor Kurcz. – Cieszymy się z tego, że jako jedyna przychodnia miejska otrzymaliśmy dofinansowanie na informatyzację, chociaż proponowaliśmy placówkom medycznym z powiatu otwockiego występowanie z wnioskiem partnerskim (projekty są dzięki temu dodatkowo punktowane). Żadna placówka nie wyraziła zainteresowania, a mimo to otrzymaliśmy wymaganą liczbę punktów – dodaje.

Na początku października przychodnia ogłosi przetarg na praktyczne wprowadzenie projektu. Prace przygotowawcze, polegające m.in. na wymianie sprzętu i oprogramowania, potrwają do końca grudnia 2017 r. Od stycznia 2018 r. pacjenci będą mogli już w pełni korzystać z nowego systemu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.