Hałaśliwa Biedronka

Uciążliwy sąsiad może skutecznie uprzykrzyć życie. Wiedzą coś o tym mieszkańcy bloków przy ul. Reymonta mieszczących się w sąsiedztwie sklepu Biedronka. Po interwencji „Linii” udało się im pomóc.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

biedra

Gehenna mieszkańców rozpoczęła się w lipcu, kiedy to na ścianie budynku Biedronki przy ul. Reymonta 43 w Otwocku zainstalowano nowy, głośny klimatyzator. Już wcześniej ludzie nie mogli spać w nocy z powodu rozładunków towarów, ale teraz zafundowano im hałas przez całą dobę. – To jest barbarzyństwo, że w tym miejscu powstała Biedronka. Tiry z dostawą przyjeżdżają w nocy, wtedy rozładowywany jest towar. Pod naszymi oknami znajdują się pojemniki ze śmieciami, przez co mamy rój much.  Dla nas jest to coś okropnego, jak można było tuż obok bloków wybudować supermarket! To bez sensu, ale nikt nas nie słuchał – żalą się mieszkańcy.

Na osiedlu mieszkają osoby starsze i rodziny z małymi dziećmi. Okna ich mieszkań i balkony znajdują się zaledwie kilka metrów od sklepu. Sprowadzili się oni tu, sądząc, że w tym miejscu znajdą ciszę i spokój. Tak też było do czasu wybudowania Biedronki.

Non stop hałas
Prawdziwą udręką stał się jednak klimatyzator. – Najgorzej jest w nocy. Nie możemy spać, budzimy się od tego hałasu – opowiadają mieszkańcy bloków. Klimatyzator umieszczono na zewnątrz sklepu tak, że jego otwory wylotowe skierowane są na okna bloku. Hałas emitowany przez urządzenie jest bardzo uciążliwy i słychać go w mieszkaniach nawet przy zamkniętych oknach. A urządzenie pracuje również w nocy. – Naszym zdaniem sklep nie zachował warunków montażu takich urządzeń w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych. Jednocześnie nie wykorzystano innych możliwości umieszczenia klimatyzatora, co mogłyby być dla nas mniej uciążliwe – uważają.

W sprawie zakłócania ciszy nocnej i hałasu w dzień mieszkańcy wiele razy wzywali policję, straż miejską, szukali też pomocy u różnych instytucji. Sanepid przekazał sprawę Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego. Wydział Ochrony Środowiska otwockiego urzędu miasta dokonał wizji w terenie. Urzędnicy potwierdzili, że praca agregatu była wyraźnie słyszalna z odległości ok. 30 m. Urządzenie znajduje się ok. 4,5 m od granicy nieruchomości z terenem osiedla, a najbliższa ściana bloku z oknami znajduje się naprzeciwko pomieszczenia z agregatem w odległości ok. 9,5 m. W ocenie urzędników praca urządzenia rzeczywiście może stanowić dużą uciążliwość dla mieszkańców, ale przekazali sprawę do starostwa, bo jak stwierdzili, „to jest właściwy organ do wydawania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu”.

Będzie ciszej?
W lipcu mieszkańcy zwrócili się też do głównego biura Biedronki. Wezwali właściciela sklepu do podjęcia działań, które zmniejszą uciążliwy hałas, w tym do usunięcia klimatyzatora przemysłowego z dotychczasowego miejsca, a do tego czasu wyłączenia go na czas trwania ciszy nocnej. W odpowiedzi z 21 lipca br. czytamy, że zgłoszone uwagi „zostały niezwłocznie skierowane do działu technicznego, który z ramienia firmy odpowiada za właściwy stan techniczny budynku, jego wyposażenie, jak również otoczenie sklepu”. Poinformowano też mieszkańców, że zostało ustawione automatyczne wyłączenie klimatyzacji w porze nocnej: „Sprawa zostanie przez nas szczegółowo zweryfikowana, zostaną przeprowadzone pomiary hałasu” – czytamy w komunikacie.

Mimo deklaracji nic się jednak nie poprawiło. W połowie sierpnia mieszkańcy wysłali kolejne pismo. „Podjęte przez państwa zgodnie z deklaracją przedstawioną w piśmie czynności są nieskuteczne, gdyż klimatyzator nadal działa tak jak dotychczas, czyli przez całą dobę, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie mieszkańców sąsiadującego ze sklepem bloku” – piszą w liście do Biedronki ludzie. – Taki los nam zgotowali, mogli to przenieść w inne miejsce – mówią i rozkładają bezradnie ręce.

Z prośbą o interwencję zgłosili się też do naszej redakcji. Skontaktowaliśmy się z przedstawicielami sieci Biedronka, sugerując, aby uciążliwy klimatyzator został przeniesiony na drugą stronę sklepu, gdzie są parkingi dla klientów i nie ma zabudowań. Ponadto zapytaliśmy, czy istnieje możliwość zainstalowania estetycznych ekranów od strony płotu graniczącego z blokami. Poruszyliśmy też problem godzin dostaw towarów. W połowie września otrzymaliśmy odpowiedź, w której napisano, że ten sąsiedzki konflikt zostanie rozwiązany  z korzyścią dla wszystkich.

Oświadczenie

 • „Informujemy, iż wspomniana placówka w Otwocku działa w tym miejscu na podstawie stosownych pozwoleń. Podkreślamy także, iż zależy nam na dobrych relacjach z sąsiadami, dlatego każdorazowo z uwagą analizujemy komentarze na temat funkcjonowania naszych sklepów i ich otoczenia. W odniesieniu do kwestii hałasu potwierdzamy, że nasze Biuro Obsługi Klienta otrzymało skargi dotyczące pracy klimatyzatora sklepu w Otwocku. Zareagowaliśmy na nie zgodnie z naszymi wcześniejszymi deklaracjami. W efekcie 15 września klimatyzator został przeniesiony i zamontowany na innej ścianie budynku. Czas oczekiwania na tę zmianę wynikał z obiektywnych przesłanek, tj. konieczności przeprowadzenia analizy technicznej oraz zrealizowania zlecenia przez profesjonalną firmę zewnętrzną. Odnośnie do drugiej zgłaszanej kwestii informujemy, że dostawy do tego sklepu są realizowane w godz. 6-8 rano oraz ok. 17-18:30. Przeanalizowaliśmy czas dostarczania towaru w ostatnich dwóch miesiącach i potwierdziliśmy dwa przypadki, gdy dostawy odbyły się wcześniej, tuż przed godz. 6. Wynikały one z przyczyn niezależnych od naszej firmy i miały charakter incydentalny. Pozostałe dostawy były realizowane zgodnie z planem, co w naszej ocenie powinno być komfortowe dla mieszkańców”.     Biuro Prasowe Jeronimo Martins Polska S.A.

2 komentarze do “Hałaśliwa Biedronka

 • 9 października 2016 o 12:11
  Permalink

  Oszuści, kłamią i nic w tym temacie nie zrobili.Gdyby im zależało na ludziach to po pierwsze nie sprzedawaliby takiego strasznego chłamu a poza tym towar dostarczaliby z drugiej strony budynku, gdzie nie ma budynków mieszkalnych .To jest zwykłe s–stwo !.Tak biedronka traktuje nas Polaków.Ludzie naiwnie im ufają w cudne hasła” my polacy lubimy grilować ” Jacy oni Polacy ? Za cierpienia ludzi tam mieszkających może ich jakaś kara spotka.Kasa tylko się liczy. Nic nie przeniesli na drugą strone budynku, bo ten agregator wlaczają kiedy jest upał a inne chodzą non stop.Nie da sie oglądac telewizji. Koszmar.Trzeba pisac do ministra niech ich wyrzuci do swojego kraju./

  Odpowiedz
  • 14 listopada 2016 o 23:09
   Permalink

   My mieszkańcy ul.Królewskiej w Jabłonnie od trzech lat bardzo cierpimy z powodu rampy rozładunkowej Lidla, znajdującej się pod naszymi oknami ,którą władze Gminy w Jabłonnie, Starostwo w Legionowie zafundowało mieszkańcom. Mieszkamy w Jabłonnie już ponad 20 lat . Żaden urząd do tej pory nie zrobił nic skutecznego w sprawie uciążliwego sąsiedztwa Lidla. Wykonane zostały badania hałasu, które ewidentnie wykazują przekroczenia norm hałasu, klienci Lidla piją alkohol i załatwiają się pod naszymi oknami, śmieci pozostawione przez pijaków leżą miesiącami, woda z parkingu Lidla wylewa się na naszą ulicę grożąc zalaniem naszych posesji, które położone są niżej, potężne tiry manewrują po chodnikach tuż pod naszymi bramami wjazdowymi mimo znaków zakazu . Policja przyjeżdża na interwencje. Robimy zdjęcia, wysyłamy pisma do wszystkich urzędników:
   Rzecznik Praw Obywatelskich, Premier Szydło, Starostwo w Legionowie, Urząd Gminy w Jabłonnie.
   I co, i nic nie dzieje się.Trwa wymiana pism, Lidl oczywiście wszystkiego wypiera się mimo ewidentnych dowodów. Nikt nam nie może konkretnie pomóc. I tak od 3 lat. A tyle najważniejsi urzędnicy w Polsce mówią o bezpieczeństwie, o poszanowaniu prawa obywatela, o zainteresowaniu się szarym obywatelem. Ale to są wszystko słowa!
   Wszystkich opanowała jakaś niemoc w stosunku do Lidla, który drwi z nas wszystkich, kto za tym stoi, jak długo będziemy jeszcze cierpieć!!!!
   Myślicie , że znajdziecie ratunek u jakiegoś ministra? Mocno przeliczycie się. Lobby ministerialne działa bardzo dobrze!

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.