Latarnie będą włączały się wcześniej

Na wniosek józefowskich radnych latarnie w mieście będą zapalać się wcześniej. Dotychczas zaprogramowane były na włączanie się 20 minut po zapadnięciu zmroku. Teraz ten czas skróci się o 5-10 minut.

SYLWIA WYSOCKA

latar

Wniosek zgłosiły radne, które zauważyły, że odkąd szybciej zapada zmrok, latarnie zapalają się bardzo późno. – Wiele ulic, mimo że jest już dawno po zmroku, jest nieoświetlonych. Mamy wymienione w mieście oświetlenie na lampy LED, odnotowujemy oszczędności (ilość zużywanej energii po kompleksowej wymianie oświetlenia ulicznego na energooszczędne spadła w Józefowie o 40% – przyp. red.), czy nie stać nas na to, żeby lampy włączały się wcześniej? Czy czekamy, aż dojdzie do jakiegoś wypadku? Przecież tymi ulicami chodzą dzieci i młodzież na różne zajęcia dodatkowe – zwracały uwagę przewodnicząca komisji budżetowo-gospodarczej Urszula Zielińska i przewodnicząca komisji przestrzegania prawa i porządku publicznego Maria Walkiewicz. Obie komisje złożyły wniosek do władz miasta, aby latarnie były włączane wcześniej.

Praca urządzeń oświetlenia ulicznego jest sterowana przez programatory astronomiczne. Uwzględniając specyfikę pór roku, są one zaprogramowane tak, by latarnie zapalały się i wyłączały od pięciu do 30 minut po zachodzie i przed wschodem słońca.

Obecnie były ustawione na 20 minut po zachodzie. Na początku października wniosek radnych został uwzględniony. Programatory przestawiono i oświetlanie ulic rozpoczyna się 10 minut po zachodzie słońca w centrum miasta i 15 minut w pozostałych rejonach Józefowa.

One response to “Latarnie będą włączały się wcześniej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s