Co zmalują na rampie?

Wciąż nie cichną komentarze, przede wszystkim krytyczne, na temat nowego malunku na budynku ciepłowni przedstawiającego Elwiro Michała Andriollego, a już mówi się o kolejnym podobnym przedsięwzięciu. Miasto chce, aby powstał mural na ścianie słynnej rampy kolejowej.

PRZEMEK SKOCZEK

Pod rampą w okolicy ul. Górnej od lat rozpoczynają się sierpniowe marsze pamięci. Planowany mural poprawi estetykę tego miejsca
Pod rampą w okolicy ul. Górnej od lat rozpoczynają się sierpniowe marsze pamięci. Planowany mural poprawi estetykę tego miejsca

Przed kilkoma laty ten temat był już dyskutowany. Zgłoszono wówczas m.in. pomysł, aby malunek nawiązywał do likwidacji getta w 1942 roku. Kulminacja tych tragicznych wydarzeń nastąpiła tuż obok, na placu, gdzie spędzono kilka tysięcy osób, zanim wywieziono przed je do obozu w Treblince. Istniejąca dziś rampa to symboliczne miejsce, przy niej rozpoczynają się coroczne marsze pamięci odbywające się 19 sierpnia.

Według tamtego projektu mural miał przedstawiać lokomotywę z towarowymi wagonami, w których umieszczano żydowskich mieszkańców miasta, oraz stojącego obok oficera SS. Pomysł uznano jednak za zbyt dosłowny i mimo wszystko nieodpowiedni w miejscu, które wita podróżnych wjeżdżających pociągami na stację kolejową w Otwocku. Teraz do tej inicjatywy miasto wraca, zachęcając mieszkańców do zgłaszania swoich propozycji.

– Jak dotąd wpłynęły do nas tylko dwa pomysły. Jeden mówi o stylowym pociągu z wagonami, drugi przedstawia otwockie budynki. Są interesujące, ale liczymy na więcej. Postanowiliśmy więc prze-dłużyć termin zgłaszania propozycji – informuje Marcin Gawrylik z otwockiego magistratu. – Tym bardziej że ścianę trzeba wcześniej wyremontować i odnowić. Mamy już zgodę właściciela, firmy PHS (Przedsiębiorstwo Hurtu Spożywczego – przyp. red.), niebawem przystąpimy do pracy. Zachęcamy więc gorąco do zgłaszania swoich pomysłów, najlepiej drogą elektroniczną na adres e-mail: mgawrylik@otwock.pl.

Najciekawsze propozycje zostaną nagrodzone – dodaje.

Przy okazji Marcin Gawrylik odniósł się do krytyki muralu Andriollego, zaznaczając, że za wcześnie na ocenę tej pracy, gdyż nie jest ona ukończona. Podkreślił, że portret malarza będzie jeszcze poprawiany. Mamy jednak poczucie, że ta korekta zostanie wykonana właśnie pod wpływem tych negatywnych komentarzy. Nie ma w tym jednak nic złego, przeciwnie – cieszymy się, że wyciągnięto z tej krytyki właściwe wnioski.

One thought on “Co zmalują na rampie?

  • 13 października 2016 o 07:51
    Permalink

    Oto i społeczeństwo Otwocka – pełne werwy i pomysłów

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.