Będzie więcej kamer

O konieczności rozbudowy miejskiego monitoringu, edukacji dzieci w zakresie bezpieczeństwa, a także zmuszeniu kierowców do zdjęcia nogi z gazu mieszkańcy Józefowa rozmawiali z władzami miasta i przedstawicielami policji podczas debaty społecznej.

AGNIESZKA JASKULSKA

Miejski monitoring i ronda poprawiają bezpieczeństwo w mieście – przekonują stróże prawa
Miejski monitoring i ronda poprawiają bezpieczeństwo w mieście – przekonują stróże prawa

Spotkanie odbyło się we wtorek, 4 października. Uczestników debaty powitali otwocki komendant policji podinsp. Hubert Białogrodzki i burmistrz Józefowa Stanisław Kruszewski. Następnie podkom. Marek Matosek, zastępca komendanta komisariatu policji w Józefowie, omówił uciążliwe dla mieszkańców przestępstwa, które odnotowano w latach 2014-2015 na terenie miasta.

Drogowe uciążliwości
Stróże prawa przyznali, że w ostatnich latach wzrosło natężenie ruchu, bo wielu kierowców omija zakorkowane trasy, np. Szosę Lubelską, i jeździ na skróty, wybierając lokalne drogi. – Na drodze wojewódzkiej nr 801 dochodzi do wielu kolizji i wypadków, także ze skutkiem śmiertelnym. Na tej drodze na odcinku w Józefowie zginęły w ostatnim czasie trzy osoby – podkreśla podinsp. Anna Dydek, naczelnik wydziału ruchu drogowego.

I tłumaczy, że niebezpiecznymi miejscami są drogi krzyżujące się z trasą nadwiślańską, m.in. na wysokości ul. Granicznej w Michalinie, ul. Kard. Wyszyńskiego w Józefowie czy stacji benzynowej w okolicy ul. Górczewskiej, przy skręcie do Otwocka. Dwa lata temu podczas debaty społecznej w Józefowie funkcjonariusze zachęcali do budowy w tych miejscach (i nie tylko) rond. – Zarządca drogi nr 801 nie zgadza się na to, bo tłumaczy, że niedługo zostanie ona przebudowana. Tak samo sprawa wygląda z niebezpiecznymi miejscami łączącymi drogi lokalne z trasą krajową nr 17, która również za jakiś czas zostanie zmodernizowana – podkreśla naczelnik drogówki z otwockiej komendy. Policjanci tłumaczą, że na gminnych i powiatowych ulicach będzie tłoczno do czasu, aż zostanie zmodernizowana trasa wojewódzka 801 i krajowa „17”. Mieszkańcy muszą uzbroić się
w cierpliwość i to na kilka lat (o planowanym remoncie lubelskiej do 2020 r. „Linia” pisała wielokrotnie).

Funkcjonariusze odnotowali także wzrost kraks na lokalnych drogach w centrum miasta, m.in. w okolicy ul. Polnej, Kard. Wyszyńskiego, Sikorskiego i Piłsudskiego. – Przez gapiostwo niektórych kierowców dochodzi do wielu kolizji – podsumowuje podinsp. Anna Dydek.

Sławomir Bylinka, mieszkaniec Józefowa, dodaje: – Niebezpieczne sytuacje zdarzają się w Michalinie przy przejeździe kolejowym. Kierowcy bardzo nie lubią tego skrzyżowania, bo pierwszeństwo mają ci, którzy jadą wzdłuż torów, a nie zjeżdżający z przejazdu – tłumaczy. – Czasami prowadzący długo czeka, żeby zjechać z przejazdu, i zdarza się, że musi uciekać przed nadjeżdżającym pociągiem. Kiedyś dojdzie tu do tragedii. Może trzeba zmienić tam organizację ruchu, aby było bezpieczniej? – sugeruje józefowianin. Stróże prawa i władze miasta obiecali zająć się sprawą.

Burmistrz Stanisław Kruszewski przyznaje, że wiele drogowych uciążliwości będzie dawało o sobie znać do czasu, aż powstanie Południowa Obwodnica Warszawy, która przetnie Wawer aż do Zakrętu, gdzie połączy się z trasą lubelską. – Wtedy większość kierowców pojedzie S2, a tym samym odciąży józefowskie drogi – mówi burmistrz. I zaznacza, że Józefów dba o bezpieczeństwo, budując coraz więcej wzniesionych przejść dla pieszych i skrzyżowań. Te nowoczesne rozwiązania zmuszają kierowców do zdjęcia nogi z gazu.

Prewencyjny monitoring
Miasto planuje również rozbudować sieć monitoringu. Uczestnicy debaty przyznali, że chociaż w mieście funkcjonuje 17 kamer, to powinno być ich więcej. – Monitoring odstrasza przestępców – przyznaje komendant Białogrodzki.

Władze miasta dociekały, gdzie warto zamontować kolejne urządzenia.

– Kamery przydałyby się w Michalinie przy ul. 3 Maja, na granicy Józefowa i Falenicy, bo często dochodzi tam do włamań i kradzieży – mówi podinsp. Białogrodzki. Podinsp. Anna Dydek dodaje, że kamery warto zainstalować również na głównych drogach wjazdowych i wyjazdowych, którymi jeżdżą nie tylko mieszkańcy, ale i przestępcy.

Miniulica dla dzieci i dorosłych

 • Podczas debaty o bezpieczeństwie burmistrz Stanisław Kruszewski pochwalił się jedną ze sztandarowych inwestycji, dzięki której najmłodsi mieszkańcy miasta będą mogli uczyć się, jak dbać o bezpieczeństwo na drodze. W Józefowie powstanie pierwsze w powiecie otwockim Miasteczko Ruchu Drogowego dostępne dla wszystkich mieszkańców („Linia” pisała o tym w kwietniu br). Młodzież będzie tam mogła np. zdać egzamin na kartę rowerową, dorosłym ułatwi zrobienie prawa jazdy, a dzieci poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa. Zostanie ono wyposażone w infrastrukturę uliczną: rondo, skrzyżowania (także z sygnalizacją świetlną), przejazd kolejowy, przejścia dla pieszych, zakręty i zjazdy. Wszystko to w wersji mini. – Miasteczko powstanie obok Szkoły Podstawowej nr 2 przy skrzyżowaniu ul. Wawerskiej z ul. Małą na dużej działce, która ma około 2 tys. m kw. – mówi burmistrz  Kruszewski. – Inwestycja ma kosztować około 600 tys. zł. Niedługo ogłosimy przetarg i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem,  budowa ruszy wiosną 2017 r. – podkreśla burmistrz.

One thought on “Będzie więcej kamer

 • 13 października 2016 o 14:19
  Permalink

  Było dodać ze na spotkanie przyszedł tylko jeden mieszkaniec Jozefowa!

  Resztę stanowili Radni, Burmistrzowie i Policjanci.

  Spotkanie było bardzo słabo nagłośnienie 🙁

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.