Droga Piaskowa

Przy ul. Piaskowej jeszcze w tym roku powstanie chodnik. Mimo że cena inwestycji z przetargu okazała się o ponad 600 tys. zł wyższa od zakładanej w budżecie, radni znaleźli brakujące pieniądze.

SYLWIA WYSOCKA

piaskowa

Na budowę chodników przy ul. Piaskowej przeznaczono w tegorocznym budżecie tylko 270 tys. zł. – To były dane szacunkowe, jeszcze sprzed wykonania projektu i kosztorysu budowy.

W takiej sytuacji błąd może być duży – tłumaczył podczas wrześniowej sesji wiceburmistrz Józefowa Marek Banaszek. – Zawsze druga faza wyceny jest już szacowana z większą dokładnością i wtedy cena powinna być zbliżona do rynkowej. Chociaż oczywiście wszystko weryfikuje trzeci etap, czyli przetarg – mówił.

Po zrobieniu kosztorysu ul. Piaskowej już na sierpniowej sesji trzeba było szukać dodatkowych pieniędzy na budowę 900 metrów chodnika. W ogłoszonym wkrótce prze- targu miasto zamierzało przeznaczyć na inwestycję ok. 749,1 tys. zł. Jednak okazało się, że to za mało. Cena niższej z dwóch ofert, którą zaproponowało konsorcjum firmy Bruk Bud i Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Otwocku, wyniosła 874,7 tys. zł. Druga oferta przekroczyła milion złotych. Przetarg nie doszedł do skutku. – Wyjścia są dwa: nie rozstrzygamy konkursu i ogłaszamy drugi przetarg w przyszłym roku lub radni zgodzą się na przesunięcie brakujących środków w budżecie – zaproponował burmistrz Stanisław Kruszewski.

– To bardzo wysoka cena w porównaniu z kosztami innych inwestycji w mieście – komentowali radni. – Tym bardziej, że chodnik ma powstać wprawdzie na całej długości ulicy, ale częściowo po jej wschodniej, a częściowo po zachodniej stronie, co wynika z analiz terenu i stanu zadrzewienia. Może lepiej zostawić tę inwestycję na przyszły rok, ogłosić przetarg po raz drugi i sprawdzić, czy nie będzie taniej? – zastanawiali się radni. Do podjęcia innej decyzji przekonały ich jednak słowa przewodniczącej komisji budżetowo-gospodarczej Urszuli Zielińskiej.

– Nie mamy pewności, czy powtórny przetarg sprawi, że cena będzie niższa. Poza tym, jeśli zrobimy ten chodnik w tym roku, jest szansa, że zajmiemy się następnymi inwestycjami czekającymi w kolejce, a nie tymi, których nie udało się teraz zrealizować – zauważyła Zielińska. Przewodniczący komisji ładu przestrzennego i ochrony środowiska Mariusz Batorski przypomniał też, że z dokonanej przez Regionalną Izbę Obrachunkową oceny wykonania budżetu za pierwsze półrocze wynika, że miasto nie spieszy się z realizacją zaplanowanych wydatków majątkowych. Niezrealizowanie tej inwestycji ugruntuje tę opinię.

W tej sytuacji większość radnych zagłosowała za zmianami w budżecie umożliwiającymi budowę chodnika przy ul. Piaskowej, dzięki czemu będzie można rozstrzygnąć przetarg. Realizacja inwestycji ma zakończyć się 15 grudnia. Mniej zadowoleni mogą być mieszkańcy domów przy ul. Cichej. Brakujące na budowę chodnika przy ul. Piaskowej pieniądze zostaną przesunięte z tej inwestycji. – To zadanie zostało wykonane tylko w zakresie dokumentacji. Ponieważ wymagane są jeszcze regulacje dotyczące gruntów, ta ulica i tak nie może zostać zbudowana w tym roku – tłumaczyła skarbnik miasta Halina Siwek.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.