Walka o tańszy bilet SKM

Czy od 1 stycznia 2017 r. będziemy płacić mniej za bilety Szybkiej Kolei Miejskiej i linii 702? Z propozycją włączenia Otwocka do pierwszej strefy biletowej do Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie wystąpił prezydent Zbigniew Szczepaniak. Zniżka dla mieszkańców wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami dla miasta.

sr1

Teraz mieszkańcy Otwocka i gmin powiatu płacą 7 zł za bilet przesiadkowy, a 210 zł za bilet 30-dniowy. Jeśli uda się
włączyć Otwock do pierwszej strefy, ceny biletów spadną do odpowiednio 4,40 zł i 110 zł.

– Dla naszych mieszkańców byłaby to przepiękna sprawa, dlatego prowadzę rozmowy z ZTM-em, żeby udało się włączyć Otwock do pierwszej strefy – mówi w rozmowie z „Linią” prezydent Zbigniew Szczepaniak.

Pierwsza strefa jest w naszym zasięgu, ale będzie się to wiązało z większą kwotą, jaką trzeba będzie zapłacić w ramach porozumienia z ZTM. Koszty dofinansowania wspólnego biletu przez samorządy i tak co roku są wyższe. W 2016 r.
łączna kwota to ok. 4mln 900 tys. zł (o ok. 300 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku). Otwock dokłada najwięcej, bo ok. 2 mln 800 tys. zł. Znaczny ciężar SKM-ki odczuwa też Józefów (ok. 1,5 mln zł ). Zdaniem prezydenta Szczepaniaka
budżet Otwocka jest w stanie temu wyzwaniu podołać. Ile trzeba będzie dołożyć, jeszcze nie wiadomo.

Jak powiedział nam prezydent, „potrzeba przede wszystkim chęci”. Oficjalne pismo do ZTM w sprawie włączenia Otwocka do pierwszej strefy wysłał w ubiegłym tygodniu. Potwierdził nam to rzecznik ZTM. Igor Krajnow. Zwrócił jednak uwagę, że chęć włączenia do tańszej strefy musi też wyrazić Józefów. Jak się dowiedzieliśmy, prezydent Szczepaniak w najbliższym czasie zwróci się w tej sprawie do władz Józefowa.

– Józefów jest rozsądnym partnerem i zawsze w sprawie SKM-ki się porozumiewaliśmy.W przeciwieństwie do innych sąsiednich gmin, z wyjątkiem Sobieni-Jezior. Dofinansowanie do wspólnego biletu Karczewa wynosi tylko 80 tys. zł – zwraca uwagę prezydent.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z rzeczniczką Józefowa. Okazało się, że władze sąsiednich gmin jeszcze nie przesądziły, czy chcą wchodzić do pierwszej strefy biletowej. – Jeszcze nie omawialiśmy tego tematu. Przyglądamy się tej sprawie i po spotkaniu, kiedy będą znane już przybliżone koszty, będziemy mogli coś więcej powiedzieć – poinformowała nas Magdalena Janczewska.

7 komentarzy do “Walka o tańszy bilet SKM

 • 19 października 2016 o 11:19
  Permalink

  a ja bym poprosił nie tyle o pierwszą strefę, co możliwość korzystania z systemu ulg oferowanych tym, którzy mieszkają kilka kilometrów dalej, już w Falenicy, głownie myślę o biletach za 100PLN/ rok dla trójki dzieci i biletach bez dodatkowych opłat w przypadku 4+; nie rozumiem, jak można wywalić ~5mln złotych i nie wynegocjować takich dupereli, trzeba być naprawdę konsultantem na % od wartości kontraktu, a nie rzeczywistych korzyści, jakby ktoś nie wiedział o co kaman, to polecam lekturę cennika biletów ZTM z uwagą, że w związku z mieszkaniem w Otwocku spora część tych zapisów może Państwa nie dotyczyć…

  Odpowiedz
 • 19 października 2016 o 15:34
  Permalink

  pamietajcie ze od 1 stycznia 2017 minibus ma skrocona trase tzn rondo wiatraczna- karczew a nie pl zawiszy – karczew jak bylo. szkoda ze tak pozno sie z tym obudzili no ale co. czekamy czy 1 strefe nam da ztm?

  Odpowiedz
  • 20 października 2016 o 08:18
   Permalink

   Nie prawda, zezwolenie na wjazd do centrum dla minibus zostało przedłużone na 2017

   Odpowiedz
  • 28 stycznia 2017 o 12:23
   Permalink

   I dlatego jestem zwolennikiem dofinansowania biletów płacącym podatki w… zamiast I strefy. ZTM nic nie da, tylko ewentualnie sprzeda za gigantyczną kasę.

   Odpowiedz
 • 28 stycznia 2017 o 12:17
  Permalink

  Zdecydowanie lepszym pomysłem jest dofinansowanie do biletów miesięcznych
  płacącym podatki w Otwocku (i Józefowie).

  1. Nie płacimy (my płacący podatki tutaj) gigantycznego haraczu ZTM Warszawa

  2. Osoby mieszkające w Otwocku będą płaciły podatki w Otwocku (może budżet nawet na tym zyska?)

  3. Wizerunkowo znacznie lepsze od I strefy:
  – płacisz podatki w Otwocku więc masz tańszy bilet = zasługa władz Otwocka (nawet gdy cena 150zł zamiast 110)
  – masz tańszy bilet bo I strefa = zasługa ZTM Warszawa.
  I nie jest ważne jaka jest prawda, tylko jakie są odczucia przeciętnego mieszkańca.

  http://www.otwock.pl/tylko-otwock-i-jozefow-chca-i-strefy-biletowej,ne,mg,1,6,799
  „(…)
  Dlatego prezydent Zbigniew Szczepaniak i burmistrz Stanisław Kruszewski
  w razie odmowy samorządów w większym zaangażowaniu środków
  rozważą możliwość spersonalizowania biletów dla mieszkańców Otwocka i Józefowa.
  (…)”

  Ale tylko dla płacących podatki w Otwocku i Józefowie.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.