Nie ma pieniędzy na Wawerską

Wygląda na to, że władze Józefowa się przeliczyły. Miasto wzięło ok. 4 mln zł kredytu na budowę ulicy Wawerskiej, licząc, że większość kosztów inwestycji zwróci się po otrzymaniu unijnego dofinansowania. Urząd marszałkowski nie pozostawia jednak złudzeń: na obecną chwilę brakuje na to pieniędzy.

SYLWIA WYSOCKA

milionwaga

W ubiegłym roku Józefów wybudował liczącą prawie 2,5 km ulicę Wawerską. Zakres prac obejmował przebudowę drogi o nawierzchni bitumicznej
o łącznej długości 2,40 km wraz z budową 11 skrzyżowań z drogami gminnymi i jednego skrzyżowania z drogą powiatową, budowę ścieżki rowerowej o łącznej długości 2,43 km, budowę i modernizację chodników oraz odwodnienie jezdni. W sumie, jak wynika ze sprawozdania z wykonania zeszłorocznego budżetu, inwestycja kosztowała ponad 7,5 mln zł. Miasto nie chciało finansować jej samodzielnie, złożyło więc do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wniosek o sfinansowanie 85% kosztów.

Pieniądze bez gwarancji
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronach urzędu, Józefów zaczął starać się o dofinansowania na budowę ulicy Wawerskiej już w 2008 roku. Projekt został zgłoszony w konkursie organizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego i obejmował budowę nawierzchni jezdni, ścieżki rowerowej oraz chodników na całej długości ulicy (od ulicy Ogrodowej do ulicy Werbeny) wraz z rondem na skrzyżowaniu z ulicą Graniczną oraz wyniesionym skrzyżowaniem z ulicą Kopernika. Wartość projektu oszacowano wówczas na 14 mln 44 tys. zł. Dofinansowanie miało wynosić 11 mln 937 tys. złotych.

Projekt został pozytywnie oceniony pod względem formalnym i merytorycznym, ale w związku z brakiem pieniędzy znalazł się na pierwszym miejscu listy rezerwowej. Według władz miasta miało to oznaczać, że w przypadku niewykorzystania puli środków przez gminy czy powiaty znajdujące się na liście głównej dostanie je właśnie Józefów. Decyzją marszałka województwa mazowieckiego stało się jednak inaczej. Niewykorzystane pieniądze zostały przekazane na remont dróg wojewódzkich. Ale pojawiło się jeszcze światełko w tunelu.

Władze Józefowa dowiedziały się, że „z dużym prawdopodobieństwem” także przekazane na drogi wojewódzkie pieniądze nie zostały w całości wykorzystane. W styczniu 2015 roku otrzymały z urzędu marszałkowskiego pismo, w którym marszałek pytał, czy Józefów zrealizował już planowaną od kilku lat inwestycję. Wynikało z niego, że jest jeszcze szansa na dofinansowanie pod warunkiem ukończenia inwestycji do 30 września 2015 roku. Władze Józefowa zadeklarowały, że są gotowe przystąpić do realizacji projektu zgłoszonego w 2008 roku. Urząd marszałkowski nie zagwarantował pisemnie przekazania dofinansowania, a czas naglił. Józefów zaktualizował kosztorys i zrealizował inwestycję, zaciągając krótkoterminowy kredyt w wysokości ok. 4 mln zł.

Dotacji jak nie było, tak nie ma
Do dziś miasto nie otrzymało żadnego dofinansowania do budowy ulicy Wawerskiej, temat powraca jednak na każdej sesji rady miasta dotyczącej budżetu. Radni pytają, czy jest szansa na zwrot chociaż części pieniędzy wydanych na budowę bez wątpienia potrzebnej, ale bardzo kosztownej ulicy.
Pod koniec września skarbnik miasta Halina Siwek przekonywała:

– Wszystko wciąż jest w gestii marszałka województwa, my cały czas wracamy do tej sprawy. Z naszych informacji wynika, że ostatecznego rozstrzygnięcia wciąż nie ma. O szansę na dofinansowanie inwestycji „Linia” spytała pracowników urzędu marszałkowskiego. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że w sierpniu 2015 roku. Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o możliwości skierowania do warunkowego dofinansowania projektów z list rezerwowych.

„Konieczne było jednak spełnienie dwóch dodatkowych warunków – zrealizowanie projektu do 30 września 2015 roku oraz złożenie dokumentów wymaganych na etapie oceny wykonalności. Nie podpisano umowy warunkowej z miastem Józefów, ponieważ zgodnie z przekazaną przez wnioskodawcę dokumentacją wydatki dotyczące realizacji projektu w większości zostały poniesione po 30 września 2015 roku. Mając na uwadze projekty przyjęte warunkowo do dofinansowania uchwałą ZWM z 27 września 2016 roku, na obecną chwilę brakuje środków na dofinansowanie projektu Przebudowa ulicy Wawerskiej na odcinku od ulicy Ogrodowej do ulicy Werbeny w Józefowie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013” – czytamy w informacji przekazanej przez biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.