Olana Wiślana

Mieszkańcy domów przy ul. Wiślanej w Karczewie domagają się od Zarządu Dróg Powiatowych, aby sprawdził jakość wykonywanych robót. Ich zdaniem „jakość drogi i pobocza jest fatalna”, co powoduje gromadzenie się wody przy ich posesjach. ZDP tłumaczy, że prace na ulicy wciąż trwają, ale nie informuje, kiedy się zakończą.

SYLWIA WYSOCKA

Droga jest powiatowa, ale sieć kanalizacyjna należy do gminy
Droga jest powiatowa, ale sieć kanalizacyjna należy do gminy

O interwencję w sprawie remontowanej ulicy w piśmie do dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych Marka Płaczka zwrócił się karczewski radny Piotr Trzaskowski, ale podpisała się pod nim większość mieszkańców domów przy ul. Wiślanej. Od wakacji na drodze trwają prace związane z wymianą nakładki asfaltowej. Roboty idą jak po grudzie m.in. z powodu sporu wokół tego, na kim ciąży obowiązek wykonania prac przy studzienkach kanalizacyjnych i kratkach odpływowych. Droga jest powiatowa, ale sieć kanalizacyjna należy do gminy (o sprawie pisaliśmy w połowie września w 40. numerze „Linii”).

– Naszym zdaniem ta kwestia jest nieuregulowana, bo interpretacje prawne są rozbieżne, ale ZDP wykona wszystkie prace – mówi w rozmowie z „Linią” starosta powiatu otwockiego Mirosław Pszonka. – Uważam jednak, że sprawa powinna trafić do sądu, żeby raz na zawsze przerwać spór i rozstrzygnąć, co należy do czyich obowiązków – zaznacza.

Tymczasem 12 października Zarząd Dróg Powiatowych otrzymał pismo radnego Piotra Trzaskowskiego, w którym czytamy:

„W imieniu mieszkańców ul. Wiślanej zwracam się z prośbą o sprawdzenie w najbliższym czasie jakości nakładki asfaltowej w miejscach dojazdowych do posesji. Jakość tej drogi oraz jej pobocza jest fatalna. Boki asfaltu są wysoko usytuowane w stosunku do podjazdów na posesje, co powoduje gromadzenie się wody przy prywatnych posesjach. Stojąca woda utrudnia komunikację pieszą. W porze zimowej znacząco utrudni chodzenie po oblodzonych miejscach, co spowoduje niebezpieczeństwo dla przechodniów. Dodatkowym utrudnieniem jest brak chodnika po stronie numerów parzystych, zatem nie ma alternatywnego miejsca dla ruchu pieszego. (…) Rozwiązaniem problemu gromadzącej się przy posesjach wody byłoby ułożenie wzdłuż drogi ścieku przykrawężnikowego. Spowodowałoby właściwe odprowadzenie wody opadowej do studzienek ściekowych i zapewniłoby bezpieczeństwo mieszkańcom.”

Co na to władze powiatu?
– Jeśli radny ma wątpliwości w sprawie jakości nakładki asfaltowej, to niech poda konkrety. Niech przedstawi dowód na to, że nakładka jest złej jakości, bo nie można tego stwierdzić na oko – odpowiada, zapytany o remont ul. Wiślanej Mirosław Pszonka. – Zgadzam się z tym, że na drodze trzeba jeszcze wypoziomować studzienki – przyznaje starosta.

Z kolei Marek Dąbrowski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Otwocku, tłumaczy, że prace na drodze nie są jeszcze zakończone. – Cały czas, o ile pogoda na to pozwala, tzn. nie padają ulewne deszcze, robimy jeszcze ul. Wiślaną. Niektóre wjazdy musimy podnieść, bo są za nisko. Sukcesywnie poprawiamy i wjazdy, i miejsca, gdzie jest kłopot z odwodnieniem. Uspokajam mieszkańców, że ten remont nie jest jeszcze skończony. Wiemy, że zbiera się woda, i tam, gdzie są niższe zjazdy, podnosimy krawężniki i przebrukowujemy zjazdy, żeby już jej nie było. Nie skończyliśmy tych prac, bo niesprzyjająca pogoda spowodowała, że musieliśmy je przerywać – tłumaczy dyrektor Dąbrowski. Pytany o termin zakończenia robót, zastrzega jednak, że nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. – Wszystko zależy od pogody, nie chcę być gołosłowny. Planujemy
dokończyć prace na tej ulicy jak najszybciej, bo mamy do przeprowadzenia remonty na innych drogach – zapewnia wicedyrektor ZDP.

Również jego zdaniem sprawa regulacji studzienek może zakończyć się w sądzie. – Zwróciliśmy się do prawników o interpretację. Sprawa może mieć swój finał w sądzie, bo przepisy mówią jedno, ale ich interpretacje są różne. My mamy dobre relacje z Otwockim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, które z nami współpracuje i bardzo nam pomaga, natomiast gmina Karczew kategorycznie odmawia udziału w regulacji urządzeń, będących własnością OPWiK – mówi Dąbrowski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.