W imieniu naszych dzieci, nie chcemy śmieci!

Mimo złej pogody mieszkańcy Otwocka i okolic po raz drugi wyszli (w piątek i w sobotę) na trasę lubelską, aby protestować przeciwko instalacjom śmieciowym firm Sater i Lekaro. Chłód i deszcz ich nie wystraszył, bo jak mówią gorszy od tego jest smród w którym muszą żyć.

Niezależnie od wieku, całymi rodzinami z transparentami chodzili po przejściach dla pieszych i wznosili okrzyki: „Otwock uzdrowiskiem, a nie wysypiskiem”, „Smród z Lekaro cudny, niech go zabiera Budny”, „ Co nam pan prezydent ufundował na stulecie? Śmiecie!”, „W imieniu naszych dzieci nie chcemy śmieci”. Nad bezpieczeństwem protestujących i kierowców czuwała policja z komendy w Otwocku.

 

 

W związku z protestem mieszkańców otrzymaliśmy w piątek, 21 października oświadczenie od firmy Lekaro :

OŚWIADCZENIE LEKARO
w związku z protestem mieszkańców w Woli Duckiej

Stanowczo sprzeciwiamy się oskarżeniom kierowanym przez protestujących wobec firmy Lekaro. Niedogodności, na które powołuje się protestująca grupa, są nam przypisywane niezasłużenie, a tym samym akcja jest niesłusznie prowadzona pod naszym zakładem. Stwierdzają to jednoznacznie:

 1. Raport z kontroli MWIOŚ, zakończonej 12.08.2016 r.: nie potwierdzono występowania odorów na terenach mieszkalnych, skąd napływają skargi.
 2. Przeprowadzona przez specjalistyczny podmiot analiza oflakometryczna: brak czynników odoroczynnych z instalacji Lekaro, które wydostawałyby się poza teren przedsiębiorstwa. Odory, na które skarżą się mieszkańcy nie są związane z działalnością Lekaro. Związane są najprawdopodobniej ze składowaniem odpadów – wskazuje na to okresowość uciążliwości i ich nasilenie wieczorami oraz wyraźnie wyczuwalny gaz. My zajmujemy się przetwarzaniem odpadów, a nie ich składowaniem. To zasadnicza i kluczowa w tej sprawie różnica. Prowadzone przez nas w ostatnich latach inwestycje nie miały i nie mają na celu zwiększenia mocy przerobowych, lecz hermetyzację procesów i zwiększenie odzysku surowców wtórnych. To również dowodzi, że zarzuty są kierowane pod niewłaściwy adres.

Ponownie apelujemy o rzeczowy i poparty faktami dialog celem wypracowania konstruktywnych rozwiązań. Akcja protestacyjna nie stwarza warunków do pokojowej i rzeczowej debaty. Dlatego zapraszamy do spotkania, podczas którego wyjaśnimy wszelkie wątpliwości, pokażemy, jak nowoczesny jest nasz zakład. Na poparcie naszych słów posiadamy raporty oraz pisma kierowane do władz i MWIOŚ. Ubolewamy, iż organizatorzy protestu nie chcą z nami rozmawiać, lecz organizują akcje protestacyjne, które nie służą konstruktywnemu dialogowi i rozwiązaniu sytuacji, a powodują jedynie utrudnienia dla osób trzecich.

3 komentarze do “W imieniu naszych dzieci, nie chcemy śmieci!

 • 23 października 2016 o 15:51
  Permalink

  Smród jest zgodny z konstytucją i nie narusza niczyich dóbr – tvn24.pl/pomorze,42/zadali-odszkodowania-za-fetor-z-wysypiska-sad-pozew-odrzucil-odor-nie-narusza-dobr-osobistych,485387.html

  Odpowiedz
 • 29 października 2016 o 23:15
  Permalink

  A ja mam pismo z WIOŚ informujące o istotnych uchybieniach w firnie LEKARO, pytanie mam publikować?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.