40 ton w 10 lat

Na początku października, jak co roku jesienią, stowarzyszenie Ekopatrol Karczew przeprowadziło akcję sprzątania śmieci z brzegu Wisły.

na-tamie

Teren akcji obejmował przede wszystkim plażę usytuowaną pomiędzy tzw. tamą karczewską a tamą nadbrzeską oraz okolicę drogi nr 712 (to dojazdówka od obwodnicy Karczewa do przeprawy promowej). – Jest to teren chroniony dyrektywą „Natura 2000” oraz częściowo położony w granicach rezerwatu Wyspy Świderskie. Akcja została podzielona na dwa etapy. Pierwszym było sprzątanie plaży, która w tym miejscu jest bardzo szeroka. Śmieci pozostawiają spacerowicze, czasem wędkarze, ale najwięcej nanosi sama rzeka. Są to przede wszystkim plastikowe i szklane opakowania oraz butelki. 20 osób przez cztery godziny zebrało 27 stulitrowych wo-rów – relacjonuje Mirosław Spirowski z Ekopatrolu.

– Drugi etap obejmował sprzątanie w okolicach drogi nr 712. Wraz z uruchomieniem przeprawy promowej nasilił się ruch samochodowy
w tym miejscu. Po gościach zostają tu m.in. opakowania po barowych daniach na wynos, puste flaszki, ale nie brakuje też części rozbieranych samochodów, chociaż ich liczba bardzo zmalała. W tej części wzięło udział 15 osób, a efektem ich czterogodzinnej pracy jest czterotonowy kontener zapełniony z górką – dodaje.

Stowarzyszenie Ekopatrol Karczew organizuje swoje akcje od 10 lat. Szacuje, że w tym czasie udało się wywieźć ponad 40 ton śmieci.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.