Pojedynek na słowa

Slam poetycki to nowa, otwarta dla wszystkich inicjatywa wydziału promocji Starostwa Powiatowego w Otwocku. Przed nami cykl listopadowych warsztatów i wielki finał na początku grudnia. Zapowiada się bardzo ciekawie.

PRZEMEK SKOCZEK

slam-poetycki2-a3

Czym jest slam poetycki? Mówiąc najprościej, to publiczna rywalizacja poetów-performerów, najczęściej amatorów. Ma otwarty, spontaniczny, żywy charakter, uczestnicy muszą w kilka minut zaprezentować swój utwór i zachwycić publiczność, bo to ona, a nie jury, decyduje o zwycięstwie. Slam zrodził się w latach 80. w Stanach Zjednoczonych, choć pojedynki poetyckie są oczywiście znane od dawna. Na słowa walczyli już starożytni, słynne jest też spotkanie Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, znane jako tzw. uczta grudniowa, które miało miejsce 25 grudnia 1840 roku w Paryżu i było właśnie improwizowanym pojedynkiem poetyckim między wieszczami.

W Otwocku przed kilkunastu laty slamy organizowała Komuna Otwock w swojej biuro/galerii przy ul. Poniatowskiego. Czy ktoś je jeszcze pamięta? Teraz do pomysłu wraca Jędrzej Sudnikowicz, kierownik Biura Promocji i Kultury Powiatu Otwockiego, który jak się okazuje, sam występował na scenie jako slamer.

– Projekt nazwaliśmy „Stacja Lirycznych Krzykaczy”. Obejmie on cykl warsztatów, na które wstęp jest wolny, wystarczy wcześniej się zapisać. Oczywiście udział w nich nie jest warunkiem obowiązkowym dla chcących wystąpić podczas finałowego koncertu 10 grudnia. Nieuczestniczący w zajęciach, ale mający ochotę zaprezentować się wtedy na scenie są mile widziani – podkreśla Katarzyna Bajer z wydziału promocji. – Tego typu imprezy przeważnie przyciągają ludzi młodych, od 16. roku życia, i do nich przede wszystkim kierowane jest to wydarzenie, jednak zachęcamy do udziału wszystkich, bez względu na wiek – dodaje.

Warsztaty są nieodpłatne. Zgłoszenia przyjmują pracownicy Biura Promocji i Kultury Powiatu Otwockiego, e-mail: kultura@powiat-otwocki.pl, tel. 22 788 15 34, wew. 387

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.