Dodatkowe miejsca w przedszkolach

Karczew przygotowuje się do reformy nakładającej na gminy obowiązek zapewnienia miejsc w przedszkolach wszystkim dzieciom powyżej trzeciego roku życia.

SYLWIA WYSOCKA

piec

Gmina chce dofinansować przedszkola niepubliczne, które zdecydują się przyjąć dzieci na zasadach  obowiązujących w gminnych placówkach. Dzięki temu w placówkach znajdzie się miejsce dla dodatkowych 80 maluchów.

Według danych szacunkowych w karczewskich przedszkolach w przyszłym roku zabraknie miejsc dla kilkudziesięciu dzieci. Wprawdzie gmina planuje nieduży remont w Przedszkolu nr 3 przy ul. Miziołka, dzięki któremu uda się tam otworzyć siódmy oddział, ale to nie wystarczy, bo potrzeby są większe. – W przyszłym roku szkolnym wchodzą w życie przepisy nakazujące przyjąć do przedszkoli wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym mieszkające na terenie gminy – tłumaczy Ewa Kwasiborska, naczelnik wydziału oświaty karczewskiego urzędu.

Dlatego władze Karczewa już przygotowały uchwałę dotyczącą współpracy z organizacjami pozarządowymi, na podstawie której chcą jak najszybciej ogłosić konkurs na miejsca dla dzieci w przedszkolach niepublicznych.

– Konkurs zostanie przeprowadzony jeszcze przed rekrutacją, a ta zazwyczaj odbywa się w marcu – wyjaśnia naczelnik. – Placówki, które będą chciały do niego przystąpić, muszą to zrobić na naszych warunkach, czyli przyjąć wszystkie zasady, jakimi rządzi się przedszkole gminne w zakresie rekrutacji i funkcjonowania. Odpłatność za pobyt dziecka również będzie taka sama jak w przedszkolach miejskich. Oznacza to, że rodzice zapłacą 1 zł za każdą godzinę ponad pięciogodzinny bezpłatny pobyt w ramach minimum programowego oraz ustaloną stawkę żywieniową. Przedszkole, które wygra, otrzyma na to 100% kwoty wydatków bieżących ponoszonych przez placówkę miejską – tłumaczy Kwasiborska.

Na taką operację w budżecie zapisane zostanie ok. 100 tys. zł (faktycznie są to pieniądze na cztery miesiące – od września do grudnia 2017 r.). To na pewno dużo mniej, niż wyniosłyby koszty budowania nowych gminnych przedszkoli. Trudno ocenić, ile placówek przystąpi do konkursu. Na razie mówi się o zainteresowaniu takim rozwiązaniem co najmniej jednej – „Małego przedszkola” prowadzonego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Nadbrzeż.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.