Głosowali i wybrali

Nowy plac zabaw, remont szkolnych toalet i siłownia plenerowa – m.in. te inwestycje zostaną zrealizowane w Karczewie w przyszłym roku w ramach budżetu partycypacyjnego. W piątek, 14 października komisja konkursowa ogłosiła wyniki głosowania mieszkańców.

SYLWIA WYSOCKA

obywatelski
Władze Karczewa już po raz drugi zaprosiły mieszkańców do udziału w planowaniu inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego. Na 2017 rok w bu-dżecie gminy na ten cel przeznaczono 418 699,73 zł. Mieszkańcy zgłosili 19 propozycji, z których trzy zostały odrzucone po weryfikacji przez komisję ds. budżetu partycypacyjnego. Siedem projektów zostanie wpisanych do budżetu bez głosowania. Według regulaminu budżetu partycypacyjnego w przypadku, gdy dla danego osiedla złożono tylko jeden projekt, który został pozytywnie zweryfikowany przez komisję, albo złożono kilka projektów o wartości nieprzekraczającej budżetu danego osiedla, nie podlegają one głosowaniu i są automatycznie wpisywane na listę projektów rekomendowanych do realizacji. Mieszkańcy głosowali więc na pozostałe dziewięć pomysłów.

W głosowaniu po raz pierwszy mogły uczestniczyć wyłącznie osoby zameldowane w Karczewie, które ukończyły 16 lat. Odbywało się ono drogą elektroniczną (poprzez udział w sondzie internetowej) oraz w sposób tradycyjny – za pomocą papierowych kart do głosowania. W plebiscycie oddano 1164 ważne głosy, przy czym w systemie internetowym oddano tylko 54 głosy. Widoczny jest jednak postęp w aktywności obywatelskiej, ponieważ w głosowaniu nad propozycjami do budżetu w 2015 roku oddano 409 ważnych głosów, przy czym do realizacji wybrano wtedy nawet projekt, który uzyskał jedynie dwa głosy poparcia.

Na liście zwycięskich pomysłów w tym roku znalazły się m.in.: siłownia zewnętrzna na placu zabaw wyposażona w sześć urządzeń do ćwiczeń (42 głosy), remont toalet w szkole podstawowej (108 głosów) i modernizacja placu zabaw przy ulicy Bema (520 głosów). Ten ostatni projekt zdobył z resztą największe poparcie w tegorocznym plebiscycie. Co ciekawe, dwa ze zgłoszonych pomysłów nie otrzymały ani jednego głosu, co świadczy o tym, że nawet sami pomysłodawcy zwątpili chyba w możliwość ich realizacji. Chodzi o projekty dwóch stojaków na rowery oraz zakupu i montażu ławek na Osiedlu Nr 1.

Komentarz

Bartłomiej Tkaczyk, wiceburmistrz Karczewa
Do realizacji zostały wybrane te projekty, które uzyskały największą liczbę ważnych głosów. Nas jako komisję zdziwiła dysproporcja pomiędzy głosami oddanymi drogą internetową a tymi w wersji papierowej – przewidywaliśmy, że ta druga forma będzie popularniejsza, ale wydawało się, że głosów oddanych przez internet będzie więcej. Dość sporo, bo 120 głosów zostało uznanych za nieważne, najczęstsze przyczyny to głosowanie na projekty z osiedla, na którym głosujący nie jest zameldowany, oddawanie głosów na więcej niż jeden projekt, niepełne numery PESEL. W sumie głosów oddanych na projekty budżetu obywatelskiego było zdecydowanie więcej niż w roku ubiegłym i to nas cieszy, ale trzeba pamiętać, że z ogólnej puli ponad 800 głosów było oddanych na dwa konkurujące ze sobą projekty na Osiedlu nr 8 – ale taka jest też idea – jeśli ktoś zgłasza projekt, zabiega o to, żeby jego propozycja wygrała.

Zadania, które zostaną wpisane do budżetu

  • Siłownia zewnętrzna na placu zabaw wyposażona w sześć urządzeń do ćwiczeń – Osiedle nr 1.
  • Budowa chodnika przy ulicy Częstochowskiej – Osiedle nr 2.
  • Plac zabaw dla dzieci, urządzenia do fitnessu dla dorosłych – Osiedle nr 3.
  • Remont trzech toalet na pierwszym piętrze Szkoły Podstawowej nr 2 – Osiedle nr 5.
  • Remont chodnika przy ulicy Ochotników na odcinku od ulicy Leśnej do Gołębiej – Osiedle nr 6.
  • Oznakowanie – Osiedle nr 7.
  • Utwardzenie dróg – Osiedle nr 7.
  • Porządek – Osiedle nr 7.
  • Modernizacja placu zabaw przy ulicy Bema w Karczewie – Osiedle nr 8.
  • Utwardzenie dróg gminnych – Osiedle nr 9.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.