Jak starsza siostra, starszy brat

Akademia Przyszłości jest drugim ważnym projektem Stowarzyszenia Wiosna, po dobrze znanej nam Szlachetnej Paczce. Program, polegający na kompleksowej pomocy dla dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem, rusza właśnie w Otwocku. Potrzeba wolontariuszy!

PRZEMEK SKOCZEK

Liderem akcji w Otwocku jest Iza Michalczyk. Teraz pilnie szuka wolontariuszy gotowych wesprzeć program
Liderem akcji w Otwocku jest Iza Michalczyk. Teraz pilnie szuka wolontariuszy gotowych wesprzeć program

Tegoroczna edycja Akademii Przyszłości odbywa się już po raz 14. U nas projekt jest jeszcze nieznany, ale to szybko się zmieni. Jego celem jest szeroko pojęta pomoc dzieciom z problemami w szkole, ale też pozbawionym wsparcia w domu. To pomoc w nauce, rozwoju osobistym, poszukiwaniu pasji, w lepszym patrzeniu na świat i budowaniu własnej wartości, bo często te dzieci są zakompleksione, nastawione wrogo do otoczenia. Czasem brak im autorytetu, dobrego słowa, wskazania celu.

– Akademia stara się poprowadzić dziecko ku lepszej przyszłości dzięki tzw. Systemowi Motywatorów Zmiany, pokazując mu świat, do którego może mieć dostęp. Dzięki czemu dziecko nie musi, ale CHCE się uczyć. Każdy zakwalifikowany do programu młody człowiek współpracuje z wolontariuszem, będącym zarazem korepetytorem, opiekunem, przyjacielem, autorytetem, po prostu kimś w rodzaju starszego brata albo starszej siostry. W tej relacji dziecko jest zawsze partnerem – opowiada Iza Michalczyk, liderka otwockiego programu.

Przed nią ważne zadanie, ponieważ przeciera szlaki, i od tego, jak wyjdzie ta pierwsza edycja, zależy w dużej mierze jej rozwój na naszym terenie. A należy mieć nadzieję, że Akademia Przyszłości zagości w Otwocku i powiecie na stałe, że pojawią się nowi liderzy, a przede wszystkim osoby gotowe do współpracy.

– Teraz szukamy wolontariuszy. To kluczowe dla powodzenia akcji – podkreśla liderka. – Reguły są tu ściśle określone, muszą to być osoby w wieku 18-30 lat, otwarte, empatyczne, gotowe do pracy z młodymi ludźmi. Mamy już wybraną dwunastkę dzieci z trudnościami ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Otwocku, z którymi raz w tygodniu, po lekcjach, wolontariusze będą się spotykali, pomagali im w nauce, nawiązywali z nimi dobre relacje. Będą organizowane wspólne wyjazdy dla grupy dzieciaków. Najbliższe, integracyjne, już 29 października.

Więcej o programie na stronie http://www.akademiaprzyszlosci.org.pl
Chętni do współpracy mogą kontaktować się z Izą Michalczyk: tel. 502 150 762

e-mail: michalczyk.czyk@gmail.com

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.