Wyboista droga na podium

Maciej Wiśniewski (OKS Otwock) wywalczył w Biłgoraju brązowy medal Mistrzostw Polski do lat 15 w podnoszeniu ciężarów. Czwarty na tych zawodach był Gabriel Lewandowski.

ciez

MARCIN SULIGA

Tydzień po zdobyciu srebrnego medalu mistrzostw Mazowsza w Siedlcach Maciej Wiśniewski sięgnął po kolejny medal. Tym razem młody sztangista OKS Otwock wywalczył trzecie miejsce podczas rozgrywanych w Biłgoraju Mistrzostw Polski do lat 15. Wynik jest godny podkreślenia, tym bardziej że podopieczny trenera Jana Święcickiego walczył nie tylko z ciężarem, ale i bólem lędźwi.

– Ta kontuzja przeszkadzała mu również w Siedlcach. Między jednymi a drugimi zawodami staraliśmy się to jakoś zaleczyć, bo o pełnym wyleczeniu w tak krótkim czasie nie było mowy – mówi opiekun otwockiego zespołu.

Ostatecznie Wiśniewski wystartował i osiągnął wynik 165 kilogramów. Jest to rezultat zdecydowanie gorszy od jego rekordów życiowych, ale zapewnił mu trzecie miejsce w turnieju. – Podchodziliśmy do tego występu bardzo delikatnie, żeby nie zaszkodzić zawodnikowi. Cały czas monitorowaliśmy sytuację, konsultowaliśmy z nim poszczególne próby i mimo, że odbiegały one od tego, co prezentował wcześniej udało się sięgnąć po medal, a nawet dwa,  bo drugi – mały srebrny – wywalczył w podrzucie – mówi Święcicki.

Z bardzo dobrej strony pokazał się Gabriel Lewandowski, który uplasował się tuż za podium kategorii do 50 kilogramów. Zawodnik w dwuboju uzyskał łączny wynik 114 kilogramów (45 + 69).

– Medalu nie ma, ale wynik i tak jest niesamowity. Jeszcze przed zawodami musieliśmy zbić blisko trzy kilogramy, by zmieścił się w wadze. Udało się, ale miałem obawy, jak to wpłynie na jego formę, bo taki zabieg zawsze odbija się na sile, głównie nóg. Tym czasem w rwaniu szedł jak burza. Ostatnią próbę poprawił – i to w sposób wręcz książkowy – o ponad sześć kilogramów (69 kg). Wiele osób było pod wrażeniem jego występu – mówi trener Święcicki.

– On w naszej grupie ma wciąż bardzo krótki staż treningowy, ale cały czas przykłada się do zajęć i sukcesywnie  robi postępy. Oby tak to wyglądało dalej, a będziemy mieli z niego mnóstwo pociechy – uważa szkoleniowiec OKS.

W Biłgoraju startował również Robert Suchecki (kat. do 69 kg), ale jemu nie udało się zbliżyć do podium, choć przed zawodami był typowany do walki o czołowe miejsca. 160 kilogramów w rwaniu i podrzucie dało mu 10. pozycję.

– Jak na razie Robert przegrywa głową, bo fizycznie jest przygotowany do uzyskiwania naprawdę dobrych wyników. Być może atmosfera i otoczka dużych zawodów go paraliżuje, bo nie jest w stanie powtórzyć tego, co ot tak robi na treningach. Chyba za dużo myśli o dobrym wyniku  – mówi trener Święcicki.

– Mam nadzieję, że szybko uda nam się z tym problemem poradzić, bo chłopak ma naturalne predyspozycje do tego być znakomitym zawodnikiem – dodaje szkoleniowiec.

Wyniki

 • kat. do 50 kg
  • 1. Kacper Urban (Budowlani Opole) – 172 kg
  • 2. Tomasz Kowalski (Budowlani N. Tomyśl) – 141 kg
  • 3. Aleksander Bryłka (Opocznianka) -138 kg
  • 4. Gabriel Lewandowski (OKS) – 114 kg
 • kat. do 62 kg
  • 1. Jakub Przybylski (AKS Myślibórz) – 187 kg
  • 2. Patryk Sawulski (Gryf Sanok) – 175 kg
  • 3. Maciej Wiśniewski (OKS) – 165 kg
 • kat. do 69 kg
  • 1. Bartosz Boncik (Orlęta Łuków) – 230 kg
  • 2. Dominik Kmita (Klimat Łapy) – 220 kg
  • 3. Arkadiusz Mocny (Gryf Lwówek) – 215 kg
  • 10. Robert Suchecki (OKS) – 160 kg

Otwarty nabór!

 • Sekcja podnoszenia ciężarów OKS Otwock zaprasza dzieci z rocznika 2009 i starsze na zajęcia przygotowujące do wzięcia udziału w zawodach w wieloboju. – To nie są stricte treningi siłowe. To zajęcia koordynacyjne, które pomagają dzieciom w rozwinięciu  sprawności fizycznej. Mogą być one doskonałym wstępem do uprawiania innych dyscyplin sportowych – mówi trener OKS-u Jan Święcicki.  Szczegółowe informacje dotyczące zajęć można uzyskać codziennie od poniedziałku do piątku  po godzinie 16 w siłowni OKS.  Zajęcia są bezpłatne.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.