Drobiazg, który korkuje miasto

Kierowcy stoją w korkach na skrzyżowaniu przy szpitalu w Otwocku, bo od trzech miesięcy nie można wymienić tam sterownika świateł w sygnalizacji, choć pieniądze na jego zakup czekają od połowy wakacji…

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

matejki

To jakiś żart! Prosta rzecz, jaką jest wymiana w sygnalizacji świetlnej sterownika pozwalającego wydłużyć zielone światło dla kierowców jadących ul. Matejki, przez co upłynni się ruch na jednym z bardziej zakorkowanych skrzyżowań w Otwocku, ciągnie się już trzy miesiące. Przez ten czas miastu nie udało się podpisać z powiatem porozumienia, dzięki któremu będzie można kupić nowe urządzenie do regulacji świateł.

Dłuższe zielone
Do czasu budowy lewoskrętów tymczasowym rozwiązaniem na skrzyżowaniu ulic Matejki, Batorego i Karczewskiej miało być wydłużenie  zielonego światła o ok. 10-15 sekund na ul. Matejki. Pozwoli to na płynną jazdę we wszystkich kierunkach samochodom wyjeżdżającym z ul. Matejki oraz umożliwi ustawienie częstotliwości i długości świateł w zależności od pory dnia. Z taką propozycją do władz powiatu (ZDP jest zarządcą drogi) wystąpił w wakacje przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Podczas spotkania z wicestarostą oraz dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych ustalono, że sterownik jest uszkodzony i trzeba kupić nowy, aby można było właściwie przeprogramować światła. Zgodnie z ustaleniami otwoccy radni w ramach po- mocy finansowej dla powiatu już 27 lipca przekazali na ten cel 36 tys. zł.

– Intencją radnych było to, żeby sygnalizację poprawić we wrześniu, gdy rozpocznie się rok szkolny i zwiększy się ruch na skrzyżowaniu – tłumaczy Margielski. Tak się jednak nie stało, bo do tej pory władzom miasta i powiatu nie udało się podpisać stosownego porozumienia. Technicznie sprawa wymiany sterownika nie stanowi problemu. Mówił o tym podczas posiedzenia komisji budżetu w urzędzie miasta (18 października) dyrektor ZDP Marek Płaczek. – Jeśli dostanę decyzję na piśmie, to wtedy przystąpię do realizacji zadania. Bez względu na pogodę nowy sterownik można zamontować o każdej porze dnia – zapewnił otwockich radnych dyrektor Płaczek.

Nieporozumienie z porozumieniem
Jak powiedział nam wiceprezydent Piotr Stefański projekt porozumienia został przekazany przez urząd miasta już 30 sierpnia. Zarząd powiatu zajął się nim na posiedzeniu 5 października, po czym skierował sprawę do komisji rozwoju gospodarczego, która zebrała się 19 października. Ale komisja zaopiniowała umowę z miastem negatywnie. Może dlatego, że w projekcie porozumienia jest mowa o modernizacji sygnalizacji świetlnej, a nie o wymianie uszkodzonego sterownika (obecny działa w trybie awaryjnym tylko na jednym programie). Dziwne jest to, że nikt tego radnym nie wyjaśnił…
– Rozmawiałem po posiedzeniu komisji z radnymi powiatowymi i oni myśleli, że chodzi o budowę nowej sygnalizacji w tym miejscu, której koszt wyniesie ok. 1 mln zł – mówi pilotujący sprawę wymiany sterownika Jarosław Margielski. Dopiero podczas  spotkania wszystkich stron (władz miasta, powiatu i przedstawicieli ZDP), które odbyło się w magistracie 25 października przy okazji omawiania innego tematu, udało się dojść do porozumienia w sprawie przeprogramowania świateł.

– Do nas umowa o porozumieniu trafiła, o ile dobrze pamiętam, cztery tygodnie temu, ale muszę to jeszcze sprawdzić – mówił starosta Mirosław Pszonka. – Te urządzenia są już kupą złomu. Nie wiem, czy ruszenie jakiegoś elementu nie spowoduje, że całkowicie rozregulujemy sygnalizację na tym skrzyżowaniu. Tam potrzeba ok. 1 mln zł, żeby wszystko wymienić – dodał starosta, którego obawy potwierdził także prezydent Zbigniew Szczepaniak. Pracownicy ZDP zapewnili jednak, że wymiana sterownika nie przysporzy takiego kłopotu, a tylko pomoże usprawnić ruch w tym miejscu. – Gdy starostwo podpisze z miastem umowę, będzie można wymienić sprzęt – dodał prezydent.

Wszyscy czekamy więc na podpisy włodarzy. Może w końcu, po trzech miesiącach, uda się podpisać dokument, który wreszcie otworzy drogę do długo oczekiwanego przez kierowców udrożnienia skrzyżowania.

Kontakt

05-400 OTWOCK, ul. Górna 9
tel./fax 22 710 12 10
tel. 22 710 0 999
e-mail: redakcja@linia.com.pl