Ługi chcą połączenia z Otwockiem

Trwa wycinka drzew i krzewów pod budowę odcinka ul. Generalskiej, który połączy osiedle Morskie Oko z osiedlem Ługi. Pierwsi kierowcy będą mogli przejechać nową drogą w przyszłym roku.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

czajkowska-generalska

Mieszkańcy otwockiej części osiedla Ługi od lat czekają na bezpośrednie połączenie ze swoim miastem. Teraz, żeby dostać się do Otwocka, muszą nadrabiać drogi i przejeżdżać przez Karczew. Problem rozwiąże dokończenie budowy ul. Generalskiej i fragmentu ul. Danuty w stronę Ługów. O tę inwestycję od początku kadencji zabiegają wiceprzewodnicząca rady miasta Magdalena Nowak oraz radny z osiedla Ługi Marcin Kraśniewski.

W tegorocznym budżecie radni wstępnie zabezpieczyli na ten cel 285 tys. zł. Mimo że dla inwestycji istnieje już dokumentacja projektowa, prezydent nie ogłosił jeszcze przetargu i zdecydował, że Otwock spróbuje powalczyć o jej dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (tzw. schetynówek). 31 października okaże się, czy złożony przez miasto wniosek został zakwalifikowany.

Radni bez entuzjazmu przyjęli wiadomość o nagłej zmianie planów i zasugerowali, aby w tym roku wykonać chociaż prace przygotowawcze związane z budową drogi. Zresztą przygotowanie terenu pod inwestycję już się rozpoczęło. Niedawno ruszyła wycinka drzew i krzewów w obrębie pasa drogowego przy ul. Generalskiej (od skrzyżowania z ul. Kuklińskiego do projektowanego skrzyżowania z ul. Danuty).

– Jeśli otrzymamy dofinansowanie, może to być inwestycja dwuletnia. Wtedy jeszcze w tym roku będziemy mogli rozpisać przetarg na jej wykonanie, żeby w przyszłym roku, gdy tylko warunki pogodowe na to pozwolą, od razu rozpocząć budowę. Jeżeli nie otrzymamy dofinansowania, inwestycja przejdzie na następny rok – mówi w rozmowie z „Linią” Anna Gut, naczelnik wydziału inwestycji w urzędzie miasta.

Jeżeli Otwock nie otrzyma dofinansowania, zbudowana zostanie tylko jezdnia, tak jak w przypadku ul. Kuklińskiego. Z pomocą finansową rządowego programu uda się rozszerzyć zakres prac o budowę chodnika i ścieżki rowerowej. W obu przypadkach realizacja dalszego odcinka ul. Generalskiej rozpocznie się w przyszłym roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.