Żywa lekcja historii

W niedzielę, 13 listopada przy parafii pw. M. B. Częstochowskiej w Józefowie odbędzie się już VI Piknik Patriotyczno-Historyczny.

Listopadowe pikniki już na stałe wpisały się w józefowski kalendarz imprez, których nie można przegapić. Co roku uczestniczą  w nich harcerze ZHP Szczepu Józefów, Skauci Europy i józefowskie Muzeum 2 Korpusu Polskiego. W 2013 roku gośćmi specjalnymi (w 330. rocznicę wiktorii wiedeńskiej) była Chorągiew Jazdy Rzeczypospolitej,  a w 2014 (w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego)  W pikniku wzięła udział Grupa Historyczna „Zgrupowania Radosław”, która zaprezentowała stroje i uzbrojenie powstańcze.

– Z kolei w ubiegłym roku  zaprosiliśmy GRH Czata 49 (Żołnierze Niezłomni), Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej – Wrzesień 39 i orkiestrę dętą Straży Pożarnej z Karczewa, która przypomniała nam wszystkim pieśni i melodie patriotyczne – mówi Grzegorz Jakubowski, jeden ze współorganizatorów pikniku.

W tym roku atrakcji też nie zabraknie.– W pikniku udział wezmą funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu oraz rekonstruktorzy z Kompanii Dragonów Starosty Lanckorońskiego Pana Zebrzydowskiego – zdradza Grzegorz Jakubowski.

Piknik startuje o godz. 11. O godz. 13 odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny. Po wspólnej modlitwie pod tablicami pamiątkowymi zostaną złożone kwiaty oraz odbędzie się Apel Pamięci.

Na uczestników pikniku – jak co roku – czekać będą: kuchnia polowa z grochówką, stoiska z książkami i publikacjami  o tematyce historycznej oraz ekspozycja militariów wystawiona przez józefowskie Muzeum 2 Korpusu Polskiego.

Parafia pw. M. B. Częstochowskiej w Józefowie
niedziela, 13.11, godz. 11-15

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.