Procenty dla nauczycieli

Nie jeden procent, a półtora procenta wysokości rocznych wynagrodzeń przeznaczą od przyszłego roku władze Karczewa na nagrody dla nauczycieli i dyrektorów szkół. Radni zmienili zdanie w tej sprawie, bo jeszcze miesiąc temu uważali, że półtora procenta na nagrody to za dużo.

SYLWIA WYSOCKA

kalkulator

Uchwałę w sprawie wysokości nagród na ten rok karczewska rada miasta przyjęła pod koniec września. Mimo że na posiedzeniu komisji ds. oświaty radni pozytywnie odnieśli się do propozycji ich podniesienia z 1 proc. do 1,5 proc. wysokości rocznych wynagrodzeń nauczycieli (w sumie o ok. 40 tys. zł), na sesji zagłosowali przeciwko podwyżce. Uznali, że biorąc pod uwagę inne potrzeby finansowe gminnej oświaty, jest ona zbyt duża. Nauczyciele nie kryli rozgoryczenia tą decyzją, wyrażając je m.in. w liście otwartym zamieszczonym na łamach „Linii” oraz podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Miesiąc później na sesję przygotowano kolejny projekt uchwały, w której wysokość nagród ustalono jednak  na 1,5 proc. z zapisem, że ta stawka będzie obowiązywała na czas nieokreślony (dotychczas wysokość nagród ustalana była na rok).

Pytana przed sesją o powody tak wczesnego przygotowania uchwały (nagrody są wręczane w Dniu Edukacji Narodowej – chodzi więc o październik 2017 r.), skarbnik gminy Małgorzata Pajek tłumaczyła, że ma to związek z koniecznością zarezerwowania w przyszłorocznym budżecie  odpowiednich środków. Warto wspomnieć, że podejmując uchwałę miesiąc wcześniej radni deklarowali, że w 2017 r. nagrody mogą być wyższe, ale miało to zależeć od możliwości budżetowych. Mimo że założenia budżetu na 2017 r. nie są jeszcze znane, radni większością głosów już zdecydowali o przyjęciu nowej uchwały.

– Przypominam, że także w przypadku nagród dla policjantów na początku mieliśmy wątpliwości. Jednak zdecydowaliśmy się wyasygnować środki na ten cel. Podobnie jest z pieniędzmi na nagrody dla nauczycieli – tłumaczyła swoją decyzję przewodnicząca rady miejskiej Danuta Trzaskowska. – Tym bardziej, że w tym przypadku trzeba rozdzielić dwie sprawy. Jedną są potrzeby oświaty – rozumiane jako różne potrzeby szkół, np. inwestycje, a drugą – potrzeby nauczycieli. Co z tego, że będziemy mieć nowoczesne budynki szkolne, jeśli zabraknie w nich zaangażowanych w swoją pracę nauczycieli? Na terenie naszej gminy mamy bardzo dobrych nauczycieli z ogromnym potencjałem, nieszczędzących czasu, wysiłku i poświęcenia. Podnosząc wysokość nagród o 0,5 proc. doceniamy ich pracę – tłumaczy przewodnicząca.

Na potrzeby nagród w budżecie gminy zostanie utworzony specjalny fundusz w wysokości 1,5 proc. planowanych wynagrodzeń nauczycieli.
W 2017 r. wyniesie on co najmniej 113 tys. zł (ta kwota trochę się zwiększy, bo część placówek od razu podała, ile w ich przypadku wyniesie 1,5 proc. wynagrodzeń, a część przekazała wyliczenia odnoszące się do 1 proc.).

30 proc. tej kwoty zostanie przeznaczone na nagrody burmistrza Karczewa, a 70 proc. na nagrody dyrektorów szkół dla  nauczycieli. – Takie nagrody otrzymuje teraz ok. 3/4 nauczycieli. Ich wysokość w większych placówkach wynosi ok. 200-300 zł – mówi Ewa Kwasiborska, naczelnik wydziału oświaty karczewskiego urzędu.

Wiadomo już, że od przyszłego roku zmienią się zasady przyznawania nagrody burmistrza. – Powstanie regulamin określający kryteria, które trzeba będzie spełnić, żeby otrzymać nagrodę. Skończy się przyznawanie jej wszystkim. Będą ją otrzymywały osoby, które w szczególny sposób wyróżniają się swoją pracą i zaangażowaniem – tłumaczy burmistrz Dariusz Łokietek.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.