Słowami mostu nie zbudują

Czy w przyszłym roku uda się wbić szpadel pod budowę drugiego mostu na rzece Świder? Władze Otwocka, powiatu i Józefowa po raz kolejny zasiądą do rozmów na temat wspólnej realizacji inwestycji.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

mordy

Mieszkańcy od lat czekają na drugą przeprawę przez Świder. Nikt z włodarzy nie kwestionuje tego, że most jest potrzebny. Problemem są pieniądze. Kto sfinansuje wielomilionową inwestycję – czy tylko powiat z Otwockiem, czy dołoży się też Józefów, na którego terenie również ma być realizowana inwestycja.

Na co dwa miliony złotych?
Dokumentacja budowlana nowego mostu jest gotowa od 2011 roku (powiat i Otwock zapłaciły za nią ok. 0,5 mln zł). Już raz była ona aktualizowana, co też kosztuje. Druga  przeprawa przez Świder razem z drogami dojazdowymi (po stronie Otwocka i Józefowa) ma kosztować ok. 30 mln zł.

W tegorocznym budżecie Otwock zapisał 2 mln zł na budowę mostu, tyle samo co powiat. Podczas rozmów, które odbyły się 25 października w urzędzie miasta, otwoccy radni chcieli dowiedzieć się od starosty, wicestarosty i przedstawicieli Zarządu Dróg Powiatowych, na co konkretnie mają być przeznaczone te środki. Prezydent Zbigniew Szczepaniak już wcześniej przedstawił im projekt uchwały w sprawie przekazania powiatowi w całości kwoty 2 mln zł. Padła odpowiedź, że ta pula ma być przeznaczona na wykup terenów po stronie Otwocka i wykonanie wszelkich ekspertyz.

– Jeśli chodzi o grunty po naszej stronie, nie są to powierzchnie warte 2 mln zł. Poprosimy o zestawienie nieruchomości, które są przeznaczone pod wykup wraz z wy- cenami rzeczoznawców i podanie łącznej kwoty, jaka jest na to potrzebna. Wtedy te środki przekażemy. Pozostałe pieniądze zostaną zapisane na most w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Jesteśmy przeciwni, żeby środki z budżetu miasta przeznaczać na wykup gruntów po stronie Józefowa – uważa przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. Odpowiedział mu starosta Mirosław Pszonka.

– Z naszych środków zostanie uaktualniona dokumentacja (to koszt 225 tys. zł), a pozostałe pieniądze przeznaczymy na wykup gruntów po stronie Józefowa – wyjaśnił starosta. ZDP zobowiązał się przygotować dla miasta szczegółowe wyliczenia dotyczące wykupu gruntów.

Potrzebne konkrety
Otwoccy radni oczekują też konkretnych wyliczeń związanych z realizacją inwestycji wraz z wariantami jej finansowania. – Chcąc rozpocząć budowę mostu, w prognozie finansowej musimy określić zapewnienie ciągłości finansowania, jeśli mamy być traktowani poważnie. Takie deklaracje powinny być przedstawione – twierdzi Jarosław Margielski.

– Te 2 mln zł, które przeznaczamy, plus 2 mln zł, jakie ma powiat w tym roku, i dokumentacja to jest przygotowanie tego przedsięwzięcia – uważa prezydent Zbigniew Szczepaniak. Dyrektor ZDP Marek Płaczek przedstawił plan działania. – Do końca roku dokumentacja będzie na tyle gotowa, że w lutym 2017 r. chcemy złożyć wniosek do Ministerstwa Infrastruktury i ubiegać się o współfinansowanie inwestycji do 50 proc. Całość przedsięwzięcia wyliczona jest na 38 mln zł z czego 8 mln zł przeznaczono na wykup gruntów.

Po przetargu może się okazać, że będzie to kosztować jeszcze parę milionów złotych mniej. Połowę tej sumy dobrze byłoby zebrać od trzech samorządów i występować wspólnie do ministerstwa o współfinansowanie – mówił Marek Płaczek i dodał:

– W czerwcu ogłaszamy przetarg, w lipcu, sierpniu rozpoczynamy budowę. W jednym roku możemy zrobić jedynie podpory – prognozuje dyrektor ZDP. To jest wariant optymistyczny, zakładając, że uda się pozyskać dofinansowanie z ministerstwa.

– Jeżeli chcemy rozpocząć budowę w wakacje, to powinniśmy zebrać kwotę 10 mln zł. Wydawanie tyko 2 mln zł jest bez sensu. Jesteśmy jak najbardziej za powstaniem mostu, ale środki przekażemy w chwili otrzymania gwarancji wykonania tej inwestycji. Planowanie zapewni nam to, że kiedy zmieni się kadencja w samorządzie, będzie porozumienie między jednostkami samorządu, które trzeba będzie rea- lizować. To jest nam potrzebne już w momencie rozpoczęcia budowy, bo za dwa lata wszystko może się zmienić, a inwestycja musi być zakończona – podkreślał szef rady miasta.

– W przyszłorocznym budżecie powiatu będziemy chcieli zabezpieczyć 3,5 mln zł na budowę tego mostu. Liczymy, że Otwock też tyle przeznaczy, i zakładamy, że dostaniemy drugie tyle z Ministerstwa Infrastruktury. To niewielka kładka, a nie most przez Wisłę, dlatego w półtora roku powinno się udać zrealizować inwestycję. Jesteśmy zdeterminowani, żeby to zrobić – uważa starosta Pszonka.

Przekonać Józefów
Nieraz podczas spotkania padło pytanie, co na to wszystko Józefów.

– Most jest niezbędny, ale dlaczego Otwock albo powiat mają wykładać pieniądze na most, który przechodzi przez część Józefowa, i robić im rozjazdy w ulicy. Taki prezent mamy im sprawić? Dlaczego? – pytał radny Wojciech Dziewanowski. Dlatego też władze miasta i powiatu są zgodne, że trzeba przekonać Józefów, aby w swoim budżecie także zabezpieczył pieniądze na most. – Nie oszukujmy się, ten most też jest im potrzebny. Burmistrz Kruszewski stawia warunki zaporowe, m.in., że otwocczanie totalnie rozjadą już Józefów. Konsolidujmy siły i namawiajmy ich do współpracy – mówił wicestarosta Paweł Rupniewski.

Starosta Mirosław Pszonka zapowiedział zorganizowanie takiego spotkania z przedstawicielami władz trzech samorządów. Mają wtedy zostać przedstawione szczegółowe warianty rozwiązań finansowania inwestycji z podziałem na udział gmin. Jak się dowiedzieliśmy, rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek, 3 listopada.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.