Świętujmy niepodległość

Już w najbliższy piątek przypada Święto Niepodległości. Jak co roku swój patriotyzm będziemy manifestowali na różne sposoby. Niektórzy pójdą na stołeczny marsz, krocząc w ciszy lub skandując hasła. Inni wybiorą bardziej kameralne świętowanie. Oto, co zaplanowano na 11 listopada na linii otwockiej.

Polecamy Wawerską Paradę Niepodległości – to radosna manifestacja połączona z programem artystycznym
Polecamy Wawerską Paradę Niepodległości – to radosna manifestacja połączona z programem artystycznym

OTWOCK

 • Jak na rok jubileuszowy przystało, program tegorocznych uroczystości jest bogatszy niż zazwyczaj i obejmuje trzy części. Wezmą w nich udział delegacje z miast bliźniaczych: niemieckiego Lennestadt i francuskiego Saint Amand Montrond. Tradycyjnie obchody rozpocznie msza święta odprawiona o godz. 10 w kościele św. Wincentego á Paulo. Po niej uczestnicy udadzą się pod obelisk Józefa Piłsudskiego przy ul. Kościuszki, gdzie o godz. 11 rozpoczną się oficjalne uroczystości, w tym apel poległych i złożenie kwiatów. Uświetni je występ orkiestry dętej pod kierunkiem kapelmistrza Mariana Piwowarczyka. Potem będzie można rozgrzać się przy talerzu grochówki.
 • W 18. rocznicę katastrofy samolotu TS-11 „Iskra” przy pomniku w Śródborowie odbędzie się msza polowa za poległych lotników. Początek o godz. 11.
 • Po południu, o godz. 16, warto wrócić do kościoła św. Wincentego á Paulo na koncert „Chóry otwockie miastu”, w którym wystąpią: Lira, Concordia, Via Musica, Cantores Reginae Poloniae i gościnnie Orkiestra Sinfonia Nova pod batutą Łukasza Wojakowskiego. Usłyszymy m.in. „Mszę Polską” Jana Maklakiewicza i uwerturę fantastyczną „Bajka” Stanisława Moniuszki.
 • Wreszcie wieczorem, o godz. 19, w auli LO im. K. I. Gałczyńskiego odbędzie się „Koncert Polski” z udziałem solistów i muzyków Otwock Festival Orchestra. To wydarzenie będzie częścią XIII Europejskiego Festiwalu Muzycznego w Otwocku (więcej na str. 31).

CELESTYNÓW

 • Msza święta w kościele parafialnym w Celestynowie rozpocznie się o godz. 10.30. Po niej nastąpi złożenie kwiatów przed pomnikiem Dziesięciolecia Niepodległości na pobliskim placu, a następnie, znów w kościele, zaprezentowany zostanie program artystyczny „Litania wolności”, poświęcony błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce. Wystąpią: Adam Woronowicz, którego pamiętamy z roli zamordowanego kapłana w filmie Rafała Wieczyńskiego „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, oraz zespół El Camino.

JÓZEFÓW

 • Od złożenia kwiatów przy kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej (o godz. 10.55) rozpoczną się obchody odzyskania niepodległości w Józefowie. Zaraz potem, o godz. 11, odbędzie się msza święta. Po niej warto przenieść się na skwer im. św. Jana Pawła II, gdzie o godz. 12.30 rozpocznie się plenerowa inscenizacja pt. „Jest Polska” w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej w Józefowie. Po zakończeniu przedstawienia, o godz. 13.10, na ul. Polnej zaplanowano start Biegu Niepodległości.

KARCZEW

 • Uroczystości z okazji 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczną się o godz. 9.30 od zbiórki grup sztandarowych przed budynkiem OSP w Karczewie. O godz. 9.45 uczestnicy w asyście Orkiestry Dętej OSP Karczew przemaszerują do kościoła pw. św. Wita, gdzie o godz. 10 rozpocznie się msza w intencji ojczyzny. Po niej zaplanowano uroczystość patriotyczną przy pomniku Orła Białego, na bezimiennym dotąd skwerze. W tym roku obchody będą jednak wyjątkowe, ponieważ uczczona zostanie również 115. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego,
  a jego imię będzie nosił skwer w centrum miasta. Nazajutrz, 12 listopada, w „Piwnicy pod Barankiem” polecamy premierowy spektakl o rotmistrzu Pileckim (więcej na str. 32).

WIĄZOWNA

 • Uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 11 w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Zakręcie, przy ul. ks. Iwaniuka 1. Po mszy, o godz. 11.45, odbędą się występy artystyczne uczniów Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Zakręcie oraz sekcji wokalnej Gminnego Ośrodka Kultury.

FALENICA

 • Od lat tradycją w Falenicy jest wielobarwna Wawerska Parada Niepodległości. W przeciwieństwie do warszawskich demonstracji ma ona charakter radosnego, lokalnego święta. Jej organizatorem jest Falenickie Towarzystwo Kulturalne. Parada ruszy o godz. 11.20, na miejsce zbiórki wyznaczono zbieg ulic Walcowniczej i Petunii (przy boisku Serce Falenica). Po drodze odbędzie się musztra paradna w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Moderato z Warki i prezentacja sztandarów z herbami piastowskimi wykonanych przez uczniów wawerskich szkół i członków lokalnych organizacji. Około godz. 12.30 na scenie w centrum Falenicy zobaczymy inscenizację teatralną „Chrzest Polski według Galla Anonima” w reż. Szczepana Szczykny, a po niej zaplanowano koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Moderato. Nie zabraknie też słodkiego poczęstunku.

OSIECK

 • Uroczystości z okazji 11 listopada rozpoczną się mszą św. o godz. 9.30 w kościele parafialnym. Na godz. 11 zaplanowano start biegu integracyjnego na boisku Zespołu Szkół (zapisy trwają do 9 listopada w se- kretariacie urzędu gminy Osieck w Zespole Szkół oraz w SP w Augustówce). O godz. 11.15 wystartuje marsz nordic walking. W południe będzie można posilić się grochówką, a o godz. 12.15 rozpocznie się przedstawienie „Tyś jest wolność” w wykonaniu kółka teatralnego z Zespołu Szkół w Osiecku. Na zakończenie obchodów odbędzie się śpiewanie pieśni patriotycznych, które potrwa do godz. 13.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.