Lodowisko było blisko

Niewiele brakowało, żeby jeszcze w tym roku w centrum Józefowa powstało sztuczne lodowisko. Z takim pomysłem wystąpiły władze miasta, proponując, aby radni zapisali w budżecie 160 tys. zł na reaktywację lodowej tafli. Ci uznali jednak, że w mieście są ważniejsze inwestycje niż budowa lodowiska.

SYLWIA WYSOCKA

lodowisko

Dziś trudno nawet jednoznacznie powiedzieć, kto wpadł na pomysł budowy lodowiska, bo dyskutujemy o tym w Józefowie od kilku lat – przyznaje w rozmowie z „Linią” przewodniczący rady miasta Cezary Łukaszewski. – Burmistrz na sesji 28 października przedstawił propozycję wpisania tego przedsięwzięcia do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Ale radni uznali, że są inne, pilniejsze wydatki – komentuje szef rady.

Proponowane przez władze miasta lodowisko miało powstać na skwerze św. Jana Pawła II. Miałoby ono wymiary 16 m x 18 m i byłoby czynne codziennie przez trzy miesiące, od 15 grudnia do 15 marca. Podobnie jak to jest w Otwocku, korzystanie ze sztucznej ślizgawki popołudniami i w weekendy byłoby odpłatne, ale od poniedziałku do piątku do godziny 15 dzieci z Józefowa mogłyby ślizgać się za darmo.

Faktyczne koszty inwestycji miał wykazać przetarg. Lodowisko zbudowałaby i obsługiwała firma zewnętrzna. Miasto udostępniłoby miejsce (skwer), wyrównało teren pod inwestycję, zajęło się wywiezieniem śniegu albo wskazało miejsce do jego składowania oraz udostępniło podłączenie do prądu. Przewidywane koszty obsługi lodowiska to ok. 165 tys. zł rocznie, choć jak precyzowała skarbnik miasta, nakłady główne miały wynieść 160 tys. zł, ale koszty energii to jeszcze dodatkowe 40 tys. zł.

Na skwerze? Przecież nawierzchnia się zniszczy!
Kontrowersje od razu wzbudziła lokalizacja lodowiska. Miałoby ono powstać nie tak jak przed kilkoma laty przy gimnazjum i Integracyjnym Centrum Sportu i Rekreacji, ale w centrum miasta, na skwerze św. Jana Pawła II, obok czynnych latem fontann. Radni byli zdziwieni tą propozycją z dwóch powodów. Po pierwsze dotychczas takie pomysły spotykały się z krytyką z powodu ryzyka zniszczenia nawierzchni skweru, a po drugie jego teren – ograniczony ławkami i sceną – jest po prostu za mały. Z lodowiska, które powstałoby w tym miejscu, korzystałyby prawdopodobnie tylko rodziny z małymi dziećmi.

– Jestem zaskoczony tą propozycją, ponieważ w ubiegłym roku wiceprzewodnicząca rady Marianna Jakubowska składała podobny wniosek, ale wtedy nie można było zbudować lodowiska na skwerze, bo burmistrz przekonywał, że zniszczą się płytki chodnikowe – przypomniał radny Adrian Pyra. – Jestem przeciwna tej inwestycji, bo na skwerze nie zezwoliliśmy nawet na ślubowanie klas mundurowych właśnie z powodu ryzyka zniszczenia nawierzchni – mówiła radna Anna Masik. – W tym przypadku także nikt nie będzie dbał o nawierz-chnię. Dużo ciekawszą propozycją byłoby stworzenie tam kina letniego niż lodowiska – przekonywała.

Ryzyko zniszczenia płytek potwierdził wicedyrektor ICSiR Piotr Gąszcz. – Gdy lodowisko było u nas (ostatnio w sezonie 2014/15), mimo odpowiedniego zabezpieczania często dochodziło do zniszczenia płytek chodnikowych.

Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Szybko okazało się, że i w tym przypadku można znaleźć sposób na uniknięcie zniszczenia nawierzchni. – Można spróbować zbudować lodowisko obok skweru, na placu, który miasto może wydzierżawić od prywatnego właściciela. Chodzi o teren u zbiegu ulic Sosnowej i Piłsudskiego, gdzie do niedawna był komis samochodowy – zaproponował Paweł Kołodziej. – Dzięki temu nie tylko nie zniszczą się płytki, ale lodowisko będzie większe, mogłoby liczyć nawet 1000 m2 – przekonywał radny. Taką ewentualność potwierdził wiceburmistrz Marek Banaszek. – Jest taka możliwość, chociaż nie znamy oczekiwań finansowych właściciela terenu. Ale jeśli zmieścimy się z kosztami wynajmu placu i budowy większego lodowiska w kwocie 160 tys. zł, to można spróbować – zachęcał zastępca burmistrza.

Mamy Mikołaja, odpuśćmy lodowisko…
Sfinansowanie inwestycji wywołało jednak wiele kontrowersji. – Czy 160 tys. zł to jest całkowity koszt powstania lodowiska, czy nie okaże się za chwilę, że trzeba będzie dodatkowo kogoś wynająć, opłacić sprzątanie itp.? – pytała radna Masik. Adrian Pyra mówił wprost: – Gdy rok temu burmistrz przekonywał, że lodowisko na skwerze zniszczy płytki, pojawił się pomysł postawienia tam opowiadającej bajki figury św. Mikołaja. Ten pomysł zrealizowaliśmy. Za Świętego Mikołaja płacimy 180 tys. zł, a umowa będzie obowiązywać jeszcze dwa lata. Teraz mamy kolejną propozycję inwestycji w centrum miasta, która będzie kosztowała 160 tys. zł rocznie. Opamiętajmy się! – apelował radny. – Co mam powiedzieć mieszkańcom peryferii, którzy skarżą się, że nie mają dróg, oświetlenia itd.? Przecież oni będą się stukać w głowę, że znowu pieniądze są marnowane. Mamy Mikołaja na trzy lata, odpuśćmy sobie lodowisko. Tym bardziej że to ryzykowna inwestycja. Podczas ciepłej zimy w Otwocku przez część sezonu na lodowisku stała woda i nikt z niego nie korzystał – zauważył Pyra.

Dyrektor ICSiR Piotr Gąszcz, pytany o koszty zbudowania lodowej tafli, przyznał, że poszukiwanie wykonawcy w listopadzie będzie trudne i może spowodować podniesienie kosztów. – Wiele firm z tej branży upadło, a te, które działają, w pewnej części są już zagospodarowane. Na rynku pozostało niewiele firm, a jeszcze mniej oferuje jednocześnie budowę lodowiska i jego obsługę – mówił.

Radni mieli podzielone zdania. Jedni chcieli spróbować i dać szansę ogłoszenia przetargu, żeby sprawdzić, czy udałoby się zbudować lodowisko za 160 tys. zł. Inni przychylali się do propozycji wiceprzewodniczącej Marianny Jakubowskiej, która zaproponowała, aby władze najpierw poznały koszty dzierżawy terenu od prywatnego właściciela. Ostatecznie jednak siedmiu radnych zagłosowało przeciwko zmianom w Wieloletniej Prognozie Finansowej, co umożliwiłoby przeprowadzenie przetargu na budowę lodowiska (pięciu radnych było „za”, a trzech wstrzymało się od głosu).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.