Zabłyśnij na drodze

Ich noszenie jest nie tylko obowiązkowe, ale może też uratować ci życie. Elementy odblaskowe na ubraniu sprawiają, że pieszy lub rowerzysta jest widoczny na drodze z ponad 150 metrów! W Karczewie każdy mieszkaniec, który nie ma jeszcze odblasków, otrzyma je bezpłatnie w urzędzie miejskim dzięki akcji „Bądź widoczny”

wt2

Strzegący bezpieczeństwa pieszych i zmotoryzowanych mieszkańców policjanci nieustannie zwracają uwagę, że osoby, które poruszają się po ciemnych drogach bez odblasków, są praktycznie niewidoczne. Kierowca jest w stanie zauważyć takiego pieszego lub rowerzystę dopiero z odległości 20-30 metrów. Bywa, że jest już wtedy za późno, żeby zapobiec tragedii. Problem nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej. Policjanci podkreślają, że nawet w terenie zabudowanymi przy świetle lamp człowiek poruszający się wzdłuż drogi czy przechodzący przez jezdnię jest słabo widoczny dla kierowcy. Ale jeśli ma na ubraniu elementy odblaskowe, kierowca widzi go z ponad 150metrów!

„Jedna trzecia śmiertelnych wypadków drogowych to wypadki z udziałem pieszych, bardzo często z udziałem tych osób, które idą poboczem lub przechodzą przez przejście dla pieszych poza terenem zabudowanym” – przyznaje były rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Sokołowski.

„Nawet w terenie zabudowanym, po zapadnięciu zmroku, osobę ubraną na czarno, szaro czy granatowo kierowca widzi często w ostatniej chwili. Pieszym wydaje się, że jak oni widzą światła nadjeżdżającego samochodu, tak samo dobrze są widoczni dla kierowców. Tymczasem kierowca, który jedzie samochodem przy włączonych światłach i jest oślepiany światłami pojazdów jadących z przeciwka, dostrzega pieszego idącego poboczem w ostatniej chwili. Zdarza się, że na jakikolwiek manewr jest wtedy za późno” – tłumaczy insp. Sokołowski.

Dlatego tak ważne jest noszenie odblasków, które kosztują niewiele, a znacznie poprawiają widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski lub kamizelki. Dobrze, aby były umieszczone na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wtedy są najlepiej widoczne dla kierowców.

W trosce o bezpieczeństwo władze Karczewa rozpoczęły akcję „Bądź widoczny” polegającą na przekazywaniu mieszkańcom kamizelek oraz innych elementów odblaskowych. Każdy, kto po zmroku porusza się pieszo lub rowerem po nieoświetlonych drogach, może zgłosić się po taką kamizelkę do urzędu, gdzie otrzyma ją bezpłatnie.

– Zależy nam na poprawie bezpieczeństwa zarówno dorosłych, jak i najmłodszych pieszych oraz rowerzystów – mówi burmistrz Dariusz Łokietek. – Mamy do rozdania około 200 kamizelek, a także inne elementy odblaskowe. Chcemy przekazać je nie tylko dorosłym, ale też dzieciom, które pokonują pieszo drogę do szkoły. Jesteśmy przekonani, że poprawa widoczności pieszych i rowerzystów wpłynie na ich bezpieczeństwo – podkreśla burmistrz.

Kamizelki i odblaski są do odebrania w Biurze Obsługi Mieszkańców (BOM) w budynku Urzędu Miasta w Karczewie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.