Batożył zdrajców na goły tyłek

Jan Bąk, mieszkaniec Otwocka,wciąż tryska humorem. Nigdy nie pękał. Lał i się nie bał. Za zasługi w walce z okupantem najpierw odznaczono go Medalem Batalionów Chłopskich, teraz otrzymał Odznakę Akcji Burza

jb

Okazją do wręczenia odznaki były obchody 75-lecia powstania Batalionów Chłopskich, które rozpoczęły się
od przemówień płk. dr. Zbigniewa Zaborowskiego, przewodniczącego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich i posła PSL, historyka Piotra Zgorzelskiego. Kombatantom pokłonił się również obecny szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, a z licznej grupy jego poprzedników w uroczystościach wzięła udział Bożena Żelazowska (fot.).

W gronie odznaczonych kombatantów znalazł się Jan Bąk, zawadiaka i nieustraszony żołnierz BCh.

Miał ledwo 19 lat, gdy wraz z Janem Laskusem (z Karczewa), Władysławem Szczepłkiem i Fabianiakiem ps. „Sokół” dopadli na szosie lubelskiej, nieopodal młyna Adamówka, nadgorliwego polskiego kolaboranta. Wymierzają mu 25 batów za wymuszanie podatków i bezpardonową wysyłkę chłopów na roboty do Niemiec. Blademu ze strachu mężczyźnie odbierają rewolwer i 6 tys. zł wyłudzone od gospodarzy. Fortunę, skoro dotkliwa karna kontrybucja nałożona na całą gminę Osieck wyniosła 50 000 zł.

Jesienią 1943 r. wraz z Antonim Zbyszyńskim ps. „Dyrda” (pochodzącym z Ostrówca), Szczepłkiem, Laskusem i czterema BCh-owcami z Warszawy brawurowo najeżdża posiadłość volksdeutscha z Gołkowa (pow. piaseczyński). Zdrajca zalicza 25 batów na goły tyłek. Wyje zbyt głośno… może ściągnąć kłopoty. Rozbrajają jego straż, zdobywając siedem karabinów, dwa rewolwery, sporą ilość amunicji. Zwędziwszy samochód oraz rekwirując masę towarów z jego sklepu nur für deutsche, ulatniają się z łupem. Strat zero.

Dziś Jan Bąk mieszka na własnej ulicy: w Otwocku-Świerku przy ul. Batalionów Chłopskich. Pan Bóg ma poczucie humoru. Piętrowy zadbany dom. Czysto i schludnie. Masa książek na półkach, dzieci wykształcone. Boazeria, meble niewytarte. Otoczony miłością córek, szacunkiem zięciów. Z nową odznaką do kolekcji. Dumne wnuki w dumę. Tak trzymać, krajanie Janku! Odwiedzisz sąsiada bohatera? Poznaj historię naszych stron. Z pierwszej ręki.

One thought on “Batożył zdrajców na goły tyłek

  • 15 lutego 2017 o 22:10
    Permalink

    no w Karczewie miał wiele roboty z batożeniem zdrajców i kolaborantów

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.