Śmiecisz – płacisz

Władze Karczewa po raz kolejny przypominają o terminowym wnoszeniu opłat za odbiór śmieci. Mieszkańcy powinni płacić raz na kwartał. Zapominalskim grożą karne odsetki, a w ostateczności nawet postępowanie komornicze.

SYLWIA WYSOCKA

smieci

W Karczewie miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi 10 zł od osoby za odpady segregowane i 20 zł za osobę za nieczystości zmieszane. Właściciele nieruchomości są zobowiązani do wnoszenia jej co kwartał (terminy w ramce). Niedawno na stronie karczewskiego urzędu znów pojawiło się przypomnienie o konieczności dokonywania opłat w terminie. Urzędnicy zwracają uwagę, że w przypadku nieterminowego płacenia za gospodarowanie odpadami komunalnymi naliczane są karne odsetki, a w najgorszym wypadku sprawa może zakończyć się wszczęciem postępowania komorniczego. Przypominają też, że deklaracje dotyczące opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, złożone pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe składanie zeznań (art. 233 KK), podlegają weryfikacji i kontroli dokonywanej przez urząd miejski w Karczewie.

Zapytaliśmy wiceburmistrza Bartłomieja Tkaczyka, czy w gminie występują duże zaległości w opłatach za śmieci. – Problem dotyczy drobnego odsetka mieszkańców, ale rzeczywiście są opóźnienia – wyjaśnia zastępca burmistrza Karczewa. – Przypominamy o tym obowiązku, ponieważ opłata powinna w pełni pokryć koszty odbioru odpadów. Czyli jeśli ktoś nie płaci, nie mamy pieniędzy. Musimy więc zakładać za odbiór śmieci z budżetu, a nie chcemy na ten cel blokować pieniędzy przeznaczonych na bieżące wydatki. Tu nie chodzi o duże kwoty, bo problem dotyczy niewielkiej części mieszkańców – w sumie kilku procent osób, które nie płacą lub płacą nieregularnie – ale przypominamy i będziemy to robić, żeby wszyscy pamiętali, i aby program odbioru śmieci zgodnie z założeniem sam się finansował – mówi Tkaczyk.

Opłaty za śmieci:

  • za I kwartał – do 20 kwietnia,
  • za II kwartał – do 20 lipca,
  • za III kwartał – do 20 października,
  • za IV kwartał – do 20 grudnia.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.