Gdzie i jak będzie można głosować?

Podczas referendum w sprawie odwołania ze stanowiska prezydenta Otwocka Zbigniewa Szczepaniaka po raz pierwszy głosy będą wrzucane do przezroczystych urn. To niejedyne zmiany wynikające z nowego kodeksu wyborczego.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Zgodnie z ustawą drewniane urny zamieniono na przezroczyste
Zgodnie z ustawą drewniane urny zamieniono na przezroczyste

W niedzielę, 11 grudnia mieszkańcy Otwocka zdecydują o dalszym losie Zbigniewa Szczepaniaka na stanowisku prezydenta. Zaplanowane na ten dzień referendum w sprawie jego odwołania zostanie przeprowadzone na nowych zasadach wyborczych, które obowiązują od lipca ub.r. Zmiany w kodeksie wyborczym wprowadzono z inicjatywy ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który skierował projekt nowelizacji do sejmu po kontrowersjach związanych z wyborami samorządowymi w 2014 roku.

Dotychczasowe drewniane urny zastąpią nowe, przezroczyste. Na ich zakup miasto otrzymało od państwa ok. 28 tys. zł. Będą one ustawione w 29 lokalach wyborczych. Są to te same miejsca, w których mieszkańcy głosowali dotychczas. Wyjątkiem jest przeniesienie lokalu wyborczego z Klubu Perła do Szkoły Podstawowej nr 12, który nie był dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W głosowaniu referendalnym nowością jest również możliwość wrzucenia karty do głosowania w specjalnej kopercie, dostępnej w lokalu wyborczym. Po raz pierwszy prezydent był zobligowany do przekazania wyborcom do skrzynek pocztowych informacji o zbliżającym się referendum w sprawie jego odwołania (m.in. termin, sposób, godzina głosowania, warunki ważności głosów). Do mieszkańców trafiły one w formie tzw. druku bezadresowego i dostarczane były przez listonoszy.

Referendum będzie kosztowało 73,1 tys. zł. Mieszczą się w tym koszty druku informacji dla mieszkańców, zakup kopert i diety dla członków komisji (ich wysokość waha się od 125 zł do 300 zł).

Znamy już nazwiska członków obwodowych komisji i miejskiej komisji wyborczej. Rada miasta zgłosiła do każdej komisji czterech kandydatów, tak samo jak prezydent. Miejska komisja wyborcza (jej skład w ramce) odbiera protokoły od komisji obwodowych i tworzy zbiorczy protokół z referendum, który jest przekazywany do komisarza wyborczego w Warszawie.

Pierwszych, cząstkowych wyników referendum można spodziewać się już w nocy z 11 na 12 grudnia. Obwodowe komisje wyborcze mają obowiązek wywieszenia w lokalach wyborczych informacji o wyniku głosowania. Przypomnijmy, że aby referendum było ważne, do urn musi pójść 8 tys. 676 mieszkańców (tj. ok. 26 proc. uprawnionych do głosowania).

Terminy związane z referendum

 • do 2 grudnia – składanie w urzędzie miasta przez osoby niepełnosprawne wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
 • do 6 grudnia – składanie przez wyborców niepełnosprawnych uprawnionych do udziału w referendum wniosków o dopisanie ich do spisu w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy, w tym w lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 • 9 grudnia – zakończenie kampanii referendalnej.
 • 10 grudnia – przekazanie przewodniczącym obwodowych komisji do spraw referendum spisu wyborców uprawnionych do udziału w nim.
 • 11 grudnia – głosowanie w lokalach wyborczych w godz. od 7.00 do 21.00.

Skład Miejskiej Komisji Wyborczej

 • Osoby zgłoszone przez prezydenta: Artur Brodowski, Marcin Gawrylik, Agnieszka Orłowska, Grzegorz Sitek.
 • Osoby zgłoszone przez radę miasta: Dorota Czarnowska, Mateusz Kabala, Irena Kwolczak-El Korbi, Jan Święcicki.

One thought on “Gdzie i jak będzie można głosować?

 • 28 listopada 2016 o 19:04
  Permalink

  Jaki był termin otrzymania informacji o głosowaniu? Ja nic nie dostałem. O referendum dowiedziałem się z plakatów na mieście.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.