Toaleta ważniejsza od bohatera

Co za absurd! Uroczysta inauguracja skweru imienia rotmistrza Witolda Pileckiego nie odbyła się, jak planowano, 11 listopada, bo na terenie po zieleni miejskiej najpierw trzeba… postawić toaletę!

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

pilecki

Otwock uczcił pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego na razie tylko na papierze. 21 września radni zdecydowali, że skwer na rogu ulic Andriollego i Poniatowskiego, który znajduje się na terenie po zieleni miejskiej, będzie nosił imię polskiego patrioty. Zaproponowali, aby 11 listopada, w Święto Niepodległości, odbyła się oficjalna uroczystość nadania nazwy temu miejscu i odsłonięcia tam tablicy pamiątkowej. Ale tak się nie stało…

Jeszcze w wakacje radni przeznaczyli z budżetu miasta blisko 190 tys. zł na uporządkowanie zaniedbanego terenu, gdzie dawniej mieściła się siedziba Zieleni Miejskiej. Wszystko po to, aby atrakcyjna działka o powierzchni ok. 4 tys. m2, znajdująca się w sąsiedztwie parku i szkół, została udostępniona mieszkańcom jako miejsce do wypoczynku i rekreacji.

– To jest bardzo dziwna praktyka, że zagospodarowanie terenu i nazwanie skweru rozpoczynamy od… wybudowania tam toalety – zwrócił uwagę na sesji, która odbyła się 4 listopada, przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Jak się okazuje, 19 października urząd miasta ogłosił zapytania ofertowe na dostawę i montaż toalety publicznej oraz budowę w tym miejscu niezbędnych przyłączy. Oferty można było składać do 28 października.

– Jeżeli nadanie skwerowi imienia tak wybitnej postaci jak rotmistrz Witold Pilecki mamy zakończyć na podjętej uchwale, nie robiąc z tym nic, mimo że w budżecie są pieniądze, to zgłaszam protest – mówił Margielski. – Protest został odnotowany, panie przewodniczący – odpowiedział wiceprezydent Piotr Stefański. – Tak wygląda współpraca z miastem. Poza tym, że pan odnotował mój protest, to co jeszcze zamierza zrobić? – dopytywał szef rady miasta. – Po rozstrzygnięciu przetargu na toaletę, rozpoczniemy jej budowę. Dopiero potem będziemy wykonywać prace ziemne. W odwrotnej kolejności nie ma to sensu, bo i tak trzeba będzie przekopać wszystko, żeby położyć kanalizację i wodociąg – wyjaśnił zastępca prezydenta.

Radni byli jednak innego zdania. – Wystarczyło zlecić przetarg na wykonanie samych przyłączy. Dobrze pan wie, że zajmują się tym inne firmy niż te dostarczające i budujące szalety miejskie. Nie widzę uzasadnienia dla łączenia tych zadań – zwrócił uwagę Margielski. – Narożnik skweru, który ma pełnić funkcję reprezentacyjną, mieści się w innym miejscu niż to, gdzie będą prowadzone prace. Jedno z drugim nie ma związku. Dlaczego więc nie robi się nic, żeby przygotować to miejsce? Sugerowałbym, żeby przed 11 listopada chociaż oczyścić ten teren, utwardzić go i wstawić tablicę pamiątkową bądź odznaczenie skweru. Zostało na to bardzo mało czasu i jestem zaskoczony postawą prezydenta. Czy jest pan w stanie zadeklarować, że to miejsce zostanie należycie uporządkowane? – pytał na sesji przed Świętem Niepodległości Jarosław Margielski. Przewodniczący rady miasta zaproponował, aby w tej sytuacji odsłonięcia tablicy dokonać 20 listopada, gdyż wtedy dobiega końca ogólnopolski program dotyczący rotmistrza Pileckiego.

– Czy możemy liczyć na jakieś działania z pana strony w tej sprawie? – zwrócił się do wiceprezydenta Stefańskiego. Ten przyznał, że do tego czasu być może zakończą się prace, które umożliwią odsłonięcie nie tablicy pamiątkowej, ale samej nazwy skweru. Fizycznie na placu żadne prace nie są prowadzone. Wiceprezydent, zapytany przez nas na sesji rady miasta 14 listopada o przygotowania, stwierdził, że do tej pory wszyscy w urzędzie byli pochłonięci sporządzaniem projektu budżetu na 2017 r., który prezydent musi przedstawić do 15 listopada. Ale teraz będzie można już zająć się sprawą skweru.

Miejscem pamięci rotmistrza Pileckiego ma być wyodrębniony plac między ulicami Andriollego i Pułaskiego. Szalet miejski stanie od strony parku. Będzie to dwustanowiskowa płatna toaleta, wyposażona w automat na monety i wszystkie niezbędne instalacje i urządzenia. Jedno stanowisko zostanie przystosowane do osób niepełnosprawnych.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.