Świeć przykładem po zmroku

Mały lub duży. Biały, żółty, a może zielony? Każdy świecący gadżet sprawi, że po zmroku będziesz lepiej widoczny na drodze. Bo jak podkreślają policjanci, noszenie odblasków to nie chwilowa moda, ale prawny obowiązek! Takie małe świecidełko przypięte do kurtki czy plecaka może uratować życie. Kilka dni temu policjanci rozdawali w Osiecku kamizelki odblaskowe.

AGNIESZKA JASKULSKA

odb

Po zmierzchu każdy pieszy musi być dobrze widoczny. Dotyczy to szczególnie miejsc poza obszarem zabudowanym – wtedy ma obowiązek nosić przy sobie elementy odblaskowe, najlepiej kamizelkę. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza rodzice najmłodszych uczniów. Dzięki takim świecącym gadżetom kierowcy dostrzegają pieszego ze znacznej odległości. Wiedzą o tym najlepiej  policjanci, strażacy, czy ratownicy medyczni, którzy interweniują podczas wypadków drogowych.

– Jesteśmy widoczni z bardzo dużej odległości nie tylko dzięki sygnałom świetlnym, ale każdy funkcjonariusz czy ratownik daje się zauważyć ze względu na to, że na mundurze ma wiele elementów odblaskowych – tłumaczą zgodnie przedstawiciele służb.

Dlaczego odblaski mogą uratować życie? – Warto być widocznym po zmierzchu nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale również w mieście. Pieszy, który nosi odbijające światło elementy, przechodząc przez pasy, zawsze będzie wcześniej zauważony przez kierowcę niż ten, który nie ma odblasków – tłumaczą stróże prawa. Ważne jest, aby  świecące drobiazgi umieszczać w widocznych miejscach, np. na wysokości kolan, dłoni czy w okolicach klatki piersiowej bądź pleców.

Według nowych przepisów, które weszły w życie 31 sierpnia 2014 r., każdy pieszy poza obszarem zabudowanym powinien „świecić przy-kładem”. – Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł – mówi asp. sztab. Sylwia Durlik z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. – Nie chodzi jednak
o wlepianie mandatów, ale o to, aby mieszkańcy nie ignorowali zasad bezpieczeństwa – podkreśla policjantka.

Warto pamiętać, że pieszy nie ma takiej ochrony, jaką posiadają osoby podróżujące samochodem. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. – Dlatego tak ważna jest jego widoczność na drodze – zaznacza asp. sztab. Durlik. – Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba nosząca odblaski jest widoczna dla kierowcy nawet z odległości 150 metrów. Dzięki temu kierujący pojazdem ma czas na wykonanie odpowiedniego manewru: może zwolnić i bezpiecznie ominąć pieszego – tłumaczy asp. sztab. Durlik.

Od kilku tygodni policjanci z drogówki zwracają uwagę szczególnie na pieszych i rowerzystów, którzy powinni „świecić przykładem”, bo trwa kampania społeczna „ODBLASKuj” pod hasłem „Bezpieczni po zmroku”.

W środę, 23 listopada wieczorem, w gminie Osieck funkcjonariusze otwockiej i stołecznej drogówki rozdawali pieszym i rowerzystom kamizelki i inne elementy odblaskowe. Do akcji włączyła się też Karolina Zowczak, wójt Osiecka – gmina zakupiła 100 szt. kamizelek odblaskowych, które rozdawano mieszkańcom.

O bezpieczeństwo zadbał również Adam Budyta, wójt Kołbieli, który również kupił kamizelki odblaskowe dla pieszych i rowerzystów. Funkcjonariusze z drogówki podkreślają, że elementy odblaskowe, bez względu na formę lub kolor, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia. – Tak mała rzecz może uratować życie – zapewniają policjanci.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.