Żywe zabytki

Festiwal Świdermajer został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków na projekt edukacyjny o dziedzictwie kulturowym.

PRZEMEK SKOCZEK

festiwal-swidermajer

Zabytek ma stać, ładnie wyglądać i „się kurzyć”? Nic bardziej mylnego! W wiekowych obiektach i ich otoczeniu od lat realizowane są arcyciekawe projekty, zarówno te imponujące rozmachem, np. turnieje w dawnych zamkach, jak i kameralne, choćby zajęcia warsztatowe dla dzieci w dawnej wiejskiej chacie.

Tego typu inicjatywy są oceniane przez jury konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków, zorganizowanego po raz drugi i skierowanego do właścicieli lub zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków. To nie tylko forma docenienia tych konkretnych wydarzeń, ale też szeroko pojęta promocja działań związanych z upowszechnianiem wiedzy o dziedzictwie kulturowym. Konkurs pomaga również wzmocnić świadomość społeczną dotyczącą wartości zabytków.

Do drugiej edycji nadesłano 38 zgłoszeń w trzech kategoriach: Prelekcje, wykłady, warsztaty (16 zgłoszeń), Aktywności plenerowe (16 zgłoszeń) oraz Wystawy i projekty multimedialne (sześć zgłoszeń). Festiwal Świdermajer jako impreza plenerowa zdobył wyróżnienie w drugiej z tych kategorii. Ciekawostką jest fakt, że wśród jurorów była dobrze znana w Otwocku Anna Czyżewska, prezes stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna, angażująca się w liczne przedsięwzięcia na naszym terenie, jednak na własny wniosek została wyłączona z oceny projektów w drugiej kategorii.

Przypomnijmy, że organizatorami festiwalu są: portal swidermajer.info i Towarzystwo Przyjaciół Otwocka, ale zgłoszenia do konkursu dokonano wspólnie z nowymi właścicielami dawnego Pensjonatu Gurewicza, którzy od początku są bardzo zaangażowani w kulturalne działania na terenie obiektu.

Dla porządku dodajmy, że w kategorii plenerowych aktywności zwyciężył cykl wycieczek po Iławie „Historia jednej ulicy”, a w pozostałych: warsztaty „Stare Mury – nowe doświadczenia. Rzecz o edukacji wzajemnej” Stowarzyszenia ToTu Akademia Twórczych Umiejętności w Czaplinku oraz wystawa „Bodzentyn utracony odzyskany” Fundacji Świętokrzyskiej – Góry Historii.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.