Nici z tańszych biletów?

Wielką euforię spowodowaną tym, że od 1 stycznia 2017 r. moglibyśmy płacić mniej za bilety Szybkiej Kolei Miejskiej i linii 702, musi przyćmić chłodna kalkulacja. Poza Otwockiem i Józefowem inne gminy nie są zainteresowane dofinansowaniem wydłużenia pierwszej strefy biletowej. Tym samym jej wprowadzenie staje się coraz mniej prawdopodobne.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

skm

Rozmowy o dofinansowaniu do pierwszej strefy przez gminy powiatu otwockiego od początku szły pod górkę. Prezydent Otwocka i burmistrz Józefowa dali władzom sąsiednich samorządów jeszcze trochę czasu na zastanowienie się i podjęcie decyzji, ale to nie pomogło. Jak poinformował nas Zbigniew Szczepaniak, lepszych ustaleń nie ma. – Jest to przykra sytuacja, ale pokazuje, jak podchodzą do wspólnych inicjatyw sąsiednie gminy, choć z SKM-ki korzystają przecież nie tylko mieszkańcy Otwocka – mówi prezydent.

Wydłużenie pierwszej strefy do Otwocka to dodatkowy koszt ok. 2,5 mln zł rocznie. Teraz w ramach porozumienia międzygminnego w sprawie wspólnego biletu i Szybkiej Kolei Miejskiej samorządy płaciły ZTM ok. 4 mln 900 tys. zł. Większą część tej kwoty pokrywają Józefów i Otwock. Pozostałe gminy dokładają od 50 do 100 tys. zł, a powiat otwocki przeznacza 200 tys. zł. Jak się okazało, władze sąsiednich gmin nie są zainteresowane, aby płacić jeszcze więcej, co pozwoliłoby na obniżenie ceny biletów dla mieszkańców w ramach pierwszej strefy.

W tej sytuacji prezydent Zbigniew Szczepaniak w przedstawionym projekcie budżetu Otwocka na 2017 rok wpisał tylko pieniądze potrzebne na dofinansowanie SKM-ki i wspólnego biletu, bez wydłużenia pierwszej strefy. – Cały czas prowadzimy negocjacje z ZTM i wszystko jest możliwe
– mówi z nadzieją prezydent. I informuje w rozmowie z „Linią”, że planuje jeszcze w grudniu przedstawić uzupełnienie do projektu budżetu, zanim zostanie on uchwalony przez radę miasta. Będzie można wtedy zabezpieczyć dodatkowe pieniądze na pierwszą strefę, jeśli tylko wła-dze sąsiednich gmin zmienią podejście do tematu.

Negocjacje z ZTM są dobrą okazją, aby poruszyć sprawę mieszkańców Śródborowa i okolic, na co zwrócił uwagę radny Przemysław Bogusz. – Mieszkańcy tych rejonów sygnalizowali, że są traktowani gorzej od mieszkańców innych dzielnic miasta. Chodzi o to, że wsiadając do pociągu na stacji w Śródborowie, płacą za bilet do Warszawy dwa razy więcej, niż gdyby wsiadali na stacji PKP w Ot-wocku albo Świdrze – zwracał uwagę na jednej z komisji radny. I pod nieobecność prezydenta zaapelował do jego zastępcy, aby ten temat został poruszony i by wszyscy mieszkańcy Otwocka byli traktowani równo.

Zapytaliśmy Zbigniewa Szczepaniaka, dlaczego tak jest. – Wspólny bilet nie obowiązuje od Śródborowa?! – zdziwił się prezydent. – Taka zmiana znacznie podwyższy koszt dofinansowania. Ale będę prowadził z ZTM rozmowy w sprawie tańszego biletu od stacji w Śródborowie. Muszę sprawdzić, jakie to są koszty, nic więcej nie mogę teraz obiecać – zapowiedział prezydent Szczepaniak.

8 komentarzy do “Nici z tańszych biletów?

 • 30 listopada 2016 o 11:56
  Permalink

  I bardzo dobrze! Niech ludzie sami płacą za kupowanie usług. Brawo mądre gminy ościenne!

  Odpowiedz
 • 30 listopada 2016 o 21:23
  Permalink

  Oferta specjalna Kolei Mazowieckich obowiązuje na odcinku Otwock – Warszawa Zachodnia, a nie od Śródborowa. ZTM nie ma nic do tego.

  Odpowiedz
 • 1 grudnia 2016 o 10:17
  Permalink

  To niech gminy ościenne jeżdżą do pracy w Warszawie swoimi samochodami a nie zapychają SKMkę i parkingi wokół stacji PKP

  Odpowiedz
 • 1 grudnia 2016 o 15:41
  Permalink

  Pan Prezydęt dał popis swej kompetencji nie odróżniając SKM i ZTM od Kolei Mazowieckich Pana Struzika… rzeczywiście mieszkańcy Śródborowa mają tak, jak mają, mogą sobie kupić bilet miesięczny/ kwartalny ZTM i śmigać po niższych cenach… Ta oferta specjalna KM to w ogóle niesamowita sprawa, efekt MiniBusa, żadne tam negocjacje władz miasta, bilety w naprawdę przystępnej cenie, a że nie od Śródborowa, tylko z Otwocka, no tak, pytanie rodzi się drugie, czemu niby ze Śródborowa, a nie z Pogorzeli, długo by się można dopytywać, pal sześć… Ja zadam tylko jedno pytanie – czy zamiast negocjować z ZTM nie byłoby lepiej dofinansować tych biletów mieszkańcom, jakiś sposób mogliby ci urzędnicy znaleźć, obniżenie podatku od nieruchomości, czy cokolwiek, zamiast dawać kasę na zmarnowanie Warszawie… W ogóle mogliby dofinansować autobusy do Falenicy, żeby sobie ludzie dojechali i stamtąd pojechali SKM już z pierwszej strefy bez tych żenujących negocjacji z ZTMem

  Odpowiedz
  • 1 grudnia 2016 o 19:16
   Permalink

   Ten Prezydent to tak celowo z błędem odmieniony?
   W kazdym razie człowieku kto ma czas gnajac do pracy na przesiadki i zwiazane z tym czekanie w Falenicy? Tu 10 min tam 10, a w drodze każda minuta się liczy.

   Odpowiedz
 • 28 stycznia 2017 o 12:07
  Permalink

  Zdecydowanie lepszym pomysłem jest dofinansowanie do biletów miesięcznych
  płacącym podatki w Otwocku (i Józefowie).
  1. Nie płacimy gigantycznego haraczu ZTM Warszawa
  2. Osoby mieszkające w Otwocku będą płaciły podatki w Otwocku (może nawet budżet będzie na plusie?)
  3. Wizerunkowo znacznie lepsze od I strefy:
  – płacisz podatki w Otwocku masz tańszy bilet – zasługa władz Otwocka
  – masz tańszy bulet bo I strefa – zasługa ZTM Warszawa
  I nie jest ważen jaka jest prawda, tylko jakei są odczucia przeciętnego miszkańca.

  http://www.otwock.pl/tylko-otwock-i-jozefow-chca-i-strefy-biletowej,ne,mg,1,6,799
  „(…)
  Dlatego prezydent Zbigniew Szczepaniak i burmistrz Stanisław Kruszewski
  w razie odmowy samorządów w większym zaangażowaniu środków
  rozważą możliwość spersonalizowania biletów dla mieszkańców Otwocka i Józefowa.
  (…)”

  Ale tylko dla płacących podatki w Otwocku i Józefowie.

  Odpowiedz
 • 29 lipca 2017 o 11:36
  Permalink

  Dla komentujacych informacja. Srodborow to dzielnica OTWOCKA wiec mieszkancy Srodborowa dokladaja sie do finansowania tanszych biletow z Otwocka do Warszawy a sami z tych tanszych biletow korzytac nie mogą. Więc jest jest pytanie dlaczego mieszkaniec Srodborowa ma finansowac mieszkanca Otwocka i jeszcze słuchac wyzwisk na forum. Srodborow nie jest dojną krowa dla innych. Mam prawo byc traktowany tak jakkazdy co płaci podatki do wspólnej kasy. Pan Pszonka dobrze o tym wie od lata ale wali głupa a ludzie ktorzy tutaj zieją jadem niech sie dokształcą z topografii Otwocka bo sami nie wiedzą gdzie mieszkają.

  Odpowiedz
  • 25 kwietnia 2021 o 23:03
   Permalink

   Minęło tyle lat a Srodborow jest traktowany jak gówno. Mieszkańcy mają płacić podatki i datki a korzysta tylko centrum Otwocka. Że Srodborowa do Warszawy bilet kosztuje 2.5 razy drożej niż dla tych z centrum. Pytam się gdzie sprawiedliwość i uczciwość władz.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.