Wielka dziura sięgnęła dna

Plac, na którym miała powstać galeria handlowa, nie tylko szpeci miasto, ale także stwarza zagrożenie dla mieszkańców. Wcześniej było nim metalowe ogrodzenie walące się na chodnik, a teraz powoduje je ziemia osuwająca się przy budowlanym wykopie. Sprawą zajął się już Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Po interwencji wyrwa została zasypana
Po interwencji wyrwa została zasypana

Grunt osunął się tuż przy ogrodzeniu od strony ul. Powstańców Warszawy (naprzeciwko banku). Ziemia odsłoniła blisko pięciometrowy fragment rury gazowej.

Mieszkańcy zaalarmowali o problemie radnych. Przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski powiadomił o zajściu pogotowie gazowe, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, wiceprezydenta Otwocka Piotra Stefańskiego oraz miejskich urzędników. Wcześniej wezwano straż miejską, która ogrodziła miejsce zdarzenia taśmą.

Po wstępnych oględzinach stwierdzono, że uszkodzone jest szalowanie głębokiego na dziewięć metrów wykopu, gdzie miał powstać dwupoziomowy parking podziemny. Sprawdzając inne miejsca wokół placu budowy, okazało się, że grunt, a wraz z nim metalowe ogrodzenie w każdej chwili mogą się osunąć także od strony ul. Andriollego, gdzie znajduje się chodnik, z którego często korzystają piesi.

Jeszcze tego samego dnia pracownicy OPWiK ścięli skarpę urwiska przy ogrodzeniu od strony banku i postawili nowy płot, zabezpieczając teren osuwiska.

Rozważane jest także wyłączenie z użytkowania chodnika oraz postoju taksówek od strony ul. Andriollego graniczącego z niedokończoną inwestycją. Ostatecznie zdecyduje o tym nadzór budowlany. – W pierwszej kolejności o dalszych decyzjach dowie się zobowiązany (inwestor – przyp. red.). Decyzje
w sprawie chodnika zapadną w tym tygodniu. Istnieje możliwość, że zostanie on wyłączony z użytkowania – informuje w rozmowie z „Linią” Andrzej Ćwiek, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Zobowiązał on inwestora do natychmiastowego zabezpieczenia terenu budowy. W przypadku niewywiązania się z tej decyzji inspektor może wykonać ogrodzenie zastępcze na koszt inwestora.

Radni alarmowali o zagrożeniach już w lipcu 2015 r. Wtedy też przewodniczący rady miasta skierował do inspektora pismo wraz z dokumentacją fotograficzną, prosząc o pilną interwencję i sprawdzenie stanu technicznego szalowania wykopów i ogrodzenia, a także o ich ewentualne abezpieczenie. Jednak wtedy inspektor odmówił wszczęcia postępowania ze względu na brak interesu prawnego radnych. Jak widać, na efekty nie trzeba było długo czekać. Teraz zły stan „dziury” wymaga natychmiastowej reakcji, gdyż stwarza zagrożenie dla przechodniów.

4 komentarze do “Wielka dziura sięgnęła dna

 • 1 grudnia 2016 o 12:20
  Permalink

  Panie powiatowy inspektorze nadzoru budowlanego jest takie powiedzenie nie strasz, nie strasz, bo się……! To kogo obciążycie kosztami budowy ogrodzenia zastępczego? Na pewno zapłaci, już leci! Takiego bełkotu to dawno nie słyszałam.

  Odpowiedz
 • 1 grudnia 2016 o 13:35
  Permalink

  Proponuję wyłączyć z użytku wszystko w promieniu kilometra. Niech se dziura powoli wciąga cały Otwock!
  A tak serio kpiną jest nieudolność władz trwajaca tyle lat!

  Odpowiedz
 • 1 grudnia 2016 o 15:34
  Permalink

  dziura się powiększa i niedługo wessie pół Otwocka… zostanie tylko smród z Satera…

  Odpowiedz
 • 2 grudnia 2016 o 07:55
  Permalink

  Ten kto nie idzie na referendum nie ma zielonego pojecia, co sie dzieje w tym miescie. Obraz OKS jest dokladnym odzwierciedleniem sytuacji w calym miescie. Ludzie reagujcie nie zaleznie na poglady polityczne.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.