Problem z nagłówkiem

Informacja o referendum, która do 21 listopada powinna trafić do skrzynek pocztowych mieszkańców Otwocka, wywołała kontrowersje. I nie chodzi o jej treść, ale o nagłówek. Na kartce napisane jest „Urząd Miasta”, a zdaniem radnych zgodnie z Kodeksem wyborczym powinna być tam pieczęć organu wykonawczego (czyli prezydenta) lub jej nadruk.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

referendum-ulotka

Wzór takiego pisma określa-ją zapisy uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Zdaniem  radnych opracowana w urzędzie miasta ulotka informacyjna, kolportowana wśród mieszkańców, nie spełnia wymogów prawnych. W związku z tym przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski 18 listopada skierował skargę do Komisarza Wyborczego w Warszawie na „niewykonanie zapisów ustawy KW przez prezydenta”. Szef rady miasta prosi też o wyegzekwowanie od prezydenta właściwego poinformowania mieszkańców Otwocka o referendum.

– Urząd miasta nie jest organem, tylko instytucją służącą do wykonywania zadań organu. Stół czy krzesło w urzędzie miasta nie mogą wysłać pisma. Musi to zrobić organ wykonawczy, czyli prezydent, albo osoba przez niego upoważniona. Według mnie prezydentowi było niezręcznie podpisywać się na piśmie, w którym informuje, kiedy odbędzie się referendum w sprawie odwołania go ze stanowiska. Ale ustawa mówi, że wzór powiadomienia ustala PKW, a prezydent poinformował mieszkańców niezgodnie z tym wzorem – uważa Jarosław Margielski.

Do czasu zamknięcia tego numeru „Linii” oficjalna odpowiedź od Komisarza Wyborczego na skargę nie wpłynęła. Wprawdzie w odpowiedzi (patrz ramka) udzielonej nam przez biuro prasowe Państwowej Komisji  Wyborczej, sporządzonej przez zespół prawny, znajdujemy potwierdzenie, że w nagłówku informacji powinno być napisane  „Prezydent miasta Otwocka”,  ale już w biurze Komisarza Wyborczego nieoficjalnie ustaliliśmy, że sprawa opisana w skardze zostanie potraktowana przez Komisarza jako „drobne uchybienie”.  Jak nam wyjaśniono obowiązek ustawowy (czyli poinformowanie mieszkańców o terminach i zasadach referendum, został spełniony, a to jest głównym założeniem przesyłania tych informacji do wyborców.

Co na to otwoccy urzędnicy?
Ich zdaniem wszystko jest w porządku.  Dowiedzieliśmy się, że treść informacji o referendum była wcześniej konsultowana z Krajowym Biurem
Wyborczym, które ją zaakceptowało. – W niektórych gminach takie druki były rozsyłane nawet bez nagłówka „Urząd Gminy”, tylko z informacją, że takie referendum się odbędzie – zwraca uwagę Witold Ciara z urzędu miasta.

Przypomnijmy, że informacja o referendum w sprawie odwołania prezydenta powinna trafić do mieszkańców do 20 listopada (według kalendarza wyborczego nadesłanego przez komisarza). Ponieważ była to niedziela, za ostateczny termin uznano 21 listopada. Poczta otrzymała od urzędu miasta ulotki informacyjne, które później listonosze doręczali do skrzynek pocztowych mieszkańców 9 listopada. Przygotowano 15 tys. sztuk takich druków. 22 listopada do urzędu wpłynęła informacja od poczty, że akcja ich roznoszenia została zakończona.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.