Wybrali klatki dla wind

Czy obok schodów w starych blokach będą windy? Wiadomo już, gdzie można je zainstalować. Teraz trzeba „tylko” pozyskać pieniądze na likwidację barier architektonicznych.

going down
going down

O pomyśle zainstalowania wind w otwockich blokach „Linia” pisała kilkakrotnie. Nadzieje wśród mieszkańców, zwłaszcza osób starszych, zostały rozbudzone. Sprawdzamy, jakie są szanse, żeby udało się je spełnić.

Przypomnijmy, że za sprawą stoi radny Marek Leśkiewicz i to z jego inicjatywy mieszkańcy mieli zgłaszać bloki, w których chcieliby, aby zainstalowano windy. Wytypowano 32 klatki w budynkach na osiedlach należących do Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej i dwa bloki zarządzane przez wspólnoty mieszkaniowe. Jednak do następnego etapu kwalifikacji będą brane pod uwagę tylko klatki w budynkach należących do OSM (patrz ramka). W pozostałych, mimo zgody lokatorów, według oceny technicznej dokonanej przez pracowników spół- dzielni nie ma takiej możliwości.

Po wstępnej analizie zasugerowano instalację w klatkach schodowych wąskich wind o szerokości kabiny 90 cm. Te informacje potwierdził nam Jakub Sudoł, zastępca prezesa OSM ds. techniczno-eksploatacyjnych. – Wytypowaliśmy klatki schodowe, gdzie można zainstalować windy, i przekazaliśmy te dane radnemu już dwa miesiące temu (Marek Leśkiewicz przesłał do „Linii” oświadczenie w tej sprawie 19 listopada – przyp. red.) i o sprawie zrobiło się cicho. Nie mamy żadnych informacji o możliwości sfinansowania tej inwestycji. Gdy radnemu uda się pozyskać jakieś środki unijne, to możemy rozmawiać o partycypowaniu spółdzielni i jej wkładzie finansowym. Na razie nie chcę nic więcej mówić na ten temat. Sami sprawdziliśmy, jakiego typu windy można by zamontować. Zobaczymy, co będzie dalej. Może i sami mieszkańcy wyrażą zgodę na współfinansowanie przedsięwzięcia – mówi w rozmowie „Linią” zastępca prezesa OSM.

W informacji, którą otrzymaliśmy od radnego Leśkiewicza, czytamy, że „kolejnym etapem jest wybranie firmy, która przygotuje wnioski unijne i zagwarantuje pozyskanie 80% środków finansowych na realizację instalacji wind w blokach, które wstępnie zostały zakwalifikowane”. Dalej radny informuje, że „przewidywany czas rozpoczęcia realizacji instalacji wind to koniec września 2017 r.”. Trzymamy więc za słowo i czekamy na dobre wieści, że są już pieniądze na montaż wind.

Gdzie mogą być windy:

  • Osiedle Tysiąclecia, budynki przy ulicach Sportowej 3, Batorego 34, Czaplickiego 5, Kościuszki 4a, Kościuszki 6, Warszawskiej 7 i Warszawskiej 9a.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.