Sprawa wagi państwowej?

Władze Józefowa zakwestionowały decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który odmówił wszczęcia postępowania w sprawie Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Miasto chciało, żeby UOKiK zbadał, czy otwocka spółka nie stosuje nieuczciwych praktyk monopolistycznych. Po podjętej decyzji Józefów odwołał się do kancelarii pani premie.

SYLWIA WYSOCKA

uokik

Umowa między Józefowem a OPWiK na odbiór ścieków jest przedmiotem postępowania sądowego. Reprezentująca miasto spółka komunalna Hydrosfera zgłosiła działania OPWiK do Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Warszawie, zarzucając otwockiemu przedsiębiorstwu narzucanie nieuczciwych, wygórowanych cen. Podobne zgłoszenie zostało skierowane także do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale ten nie podjął działań w tej sprawie. Miasto nie dało jednak za wygraną.

– Sprawę cen za odbiór ścieków Józefów skierował do zbadania przez UOKiK, ale urząd nie znalazł podstaw do tego, żeby się nią zająć – relacjonuje prezes Hydrosfery Stanisław Zdanowicz. – W związku z tym, że UOKiK odesłał sprawę bez jej rozpatrzenia i zadania dodatkowych pytań, w połowie listopada złożyliśmy skargę do Urzędu Rady Ministrów na działania UOKiK, ponieważ podobne przypadki rozpatrywane na terenie Polski (np. w Katowicach czy Krakowie) są przez UOKiK podejmowane. W związku z tym czujemy się pokrzywdzeni i traktowani niepoważnie – tłumaczy prezes. – 28 listopada otrzymaliśmy odpowiedź z kancelarii pani premier, że sprawie nadany jest tok służbowy – uzupełnia jego wypowiedź burmistrz Józefowa Stanisław Kruszewski.

– Kancelaria premiera wystosowała do UOKiK pismo, na które urząd ma odpowiedzieć do 15 stycznia 2017 r. – informuje burmistrz.

Przypomnijmy, że Józefów ma za złe otwockiej spółce nieprzedstawienie przejrzystych kryteriów kalkulacji cen oczyszczania ścieków. „Ceny stosowane przez OPWiK nie były uzasadnione kosztami prowadzonej przez otwocką spółkę działalności” – czytamy na stronach internetowych urzędu miasta. Według władz Józefowa posiadają one ocenę biegłego, potwierdzającą, że ceny rzeczywiste ustalone przez OPWiK bardzo odbiegają od stawek rynkowych wynikających z analizy kosztów i przyjętej powszechnie marży.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.