Gdzie się podziała kotwica?

Gdy przed dwoma tygodniami na ścianie budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku został zamalowany niewielki mural z symbolem Polski Walczącej, środowiska narodowe podniosły wrzawę. – To bezczeszczenie patriotycznych symboli! – padał zarzut. Ta reakcja, choć zrozumiała, jest jednak zbyt pochopna.

PRZEMEK SKOCZEK

Anna Kwaśniewska zaczęła od porządków i poprawiania estetyki. Odmalowano fasadę i wnętrze biblioteki. Na ścianie zdobionej do niedawna przez mural, a teraz odmalowanej, pojawi się tablica informacyjna. Są jednak plany na inne upamiętnienie historii budynku
Anna Kwaśniewska zaczęła od porządków i poprawiania estetyki. Odmalowano fasadę i wnętrze biblioteki. Na ścianie zdobionej do niedawna przez mural, a teraz odmalowanej, pojawi się tablica informacyjna. Są jednak plany na inne upamiętnienie historii budynku

O miejskich muralach zrobiło się ostatnio głośno. Najpierw była „afera” z portretem Miry Kubasińskiej na budynku otwockiej ciepłowni, który dość niespodziewanie został zamalowany, jednak wszystko szybko się wyjaśniło. Po odnowieniu tynków portret piosenkarki przywrócono, ale na ścianę obok. Wcześniejszą lokalizację zajęła praca dedykowana Elwiro Michałowi Andriollemu. Co prawda jej wartość artystyczna jest kontrowersyjna, ale to już inna historia…

Sprawa zamalowania symbolu Polski Walczącej na ścianie biblioteki przy ul. Andriollego jest w zasadzie bardzo podobna. I prawdopodobnie zakończy się tak samo. – Gdy objęłam stanowisko, za cel postawiłam sobie wprowadzenie zmian, które poprawią funkcjonowanie biblioteki, a przy ich planowaniu konsultowałam się z pracownikami oraz czytelnikami – opowiada Anna Kwaśniewska, dyrektor miejskiej biblioteki.

– Zwracano między innymi uwagę na poprawę estetyki budynku. Ściany wewnątrz wymagały natychmiastowego odgrzybienia i odświeżenia, więc zabezpieczyliśmy je i pomalowaliśmy, dodając ładnie kaligrafowany cytat z Wisławy Szymborskiej. Wymieniliśmy też część regałów na książki, powstał minikącik czytelniczy z dwoma fotelami. Przyszła też kolej na fasadę, która w wielu miejscach była oszpecona pseudograffiti. Wspomniany mural – symbol Polski Walczącej – również był pomazany, nie wyglądało to ładnie i nie miało wiele wspólnego z szacunkiem.

Budynek z zewnątrz odświeżono, ze ścian znikły szpecące tagi i biblioteka nabrała stosownego wyglądu. Teraz przyszedł czas na kolejny etap zmian. – Na ścianie przy drzwiach, na której był mural, widzimy miejsce na podświetlaną tablicę informacyjną, bo tego nam bardzo brakuje. Będą tam informacje o nowościach książkowych i organizowanych przez bibliotekę wydarzeniach, takich jak choćby spotkania z autorami. Chcę tę formę działalności wciąż rozwijać – podkreśla Kwaśniewska.

– Bardzo chętnie jednak upamiętnię historię tego budynku. Pomysłów jest kilka. Na jednej ze ścian może zostać zawieszona tablica opisująca dzieje budynku. Przypomnijmy, że po wojnie była tu siedziba Miejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i Milicji Obywatelskiej, a wyryte na ścianach piwnicznych cel napisy  przypominają o losach więźniów z czasów stalinowskich.

– Tablica byłaby dobrym pomysłem. Oczywiście, jeśli zostanie zgłoszona taka potrzeba, może to być też nowy mural według wcześniej zatwierdzonego projektu. Może ogłosimy konkurs? Chciałabym też, by historia budynku była znana młodym mieszkańcom miasta, i rozważam włączenie tych treści do oferty lekcji bibliotecznych – dodaje dyrektorka placówki.

– Takie inicjatywy zawsze znajdą nasze poparcie. Nowa forma upamiętnienia historii tego miejsca wydaje się dobrym pomysłem i chętnie przekażemy pieniądze potrzebne na jej realizację – deklaruje Jarosław Margielski, przewodniczący otwockiej rady miasta.

SYMBOL PATRIOTYCZNY

polska-walczaca

W dyskusji, która toczyła się przy okazji tej sytuacji, padały słowa o zgłoszeniu sprawy do prokuratury, ponieważ zniszczono symbol patriotyczny. Do symboli narodowych objętych szczególną ochroną prawną w Polsce należą: hymn państwowy, godło z wizerunkiem orła białego oraz biało-czerwona flaga.  W Kodeksie karnym znajduje się Rozdział XVII „Przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej” i tam w art. 137 § 1 czytamy:

„Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

W czerwcu 2014 r. Sejm uchwalił jednak odrębną ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej. Zgodnie z art. 1 ustawy znak będący symbolem walki narodu polskiego z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej. Otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem stało się prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, a jego publiczne znieważanie podlega karze grzywny.

2 komentarze do “Gdzie się podziała kotwica?

 • 10 grudnia 2016 o 16:28
  Permalink

  No tak, a flage slaska albo ukrainska to mozna palic……..

  Odpowiedz
 • 15 lutego 2017 o 21:59
  Permalink

  Komuna wróciła, Szymborska wychwalająca Stalina jest cytowana w miejscu, gdzie jej koledzy z UB mordowali żołnierzy Polski Walczącej

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.