Maszyny poszły w ruch

Jak oderwać uczniów od ekranów komputerów? Myśleli, myśleli i wymyślili… warsztaty szycia! Z inicjatywy nauczycieli w Szkole Podstawowej nr 1 w Józefowie odbyły się pierwsze zajęcia z projektowania ubrań, które zakończyły się pokazem własnoręcznie uszytych przez uczniów kreacji.

SYLWIA WYSOCKA

Pokaz mody zaczął się od… muzyki. W szkole działa zespół muzyczno-artystyczny, więc dyrektor Ewa Tadzik wpadła na pomysł zorganizowania jesiennego koncertu. – Chcieliśmy odciągnąć dzieci od ekranów telewizorów i komputerów. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób zachęcić do  udziału w koncercie także pozostałych uczniów, a nawet ich rodziców.

Okazało się, że jest wśród nich wielu takich, którzy tworzą biżuterię czy zabawki, a kilka mam szyje zaprojektowane przez siebie ubrania. Pomyśleliśmy, że fajnie byłoby pokazać to, co robią dorośli, i zarazić ich pasją dzieci – tłumaczy w rozmowie z „Linią” Sławomir Koźlak, polonista z józefowskiej „Jedynki”. Potem wszystko potoczyło się błyskawicznie. – Wśród sąsiadów szkoły znalazły się firmy, które bardzo chętnie użyczyły nam materiałów, tkanin, koralików, pasków i innych akcesoriów krawieckich. I tak zrodził się pomysł zorganizowania zajęć z projektowania i szycia ubrań – dodaje.

Warsztaty odbyły się w piątek, 18 listopada, a zainteresowanie nimi przekroczyło najśmielsze oczekiwania organizatorów. W zajęciach wzięło udział ok. 120 osób! Uczestniczyli w nich uczniowie wszystkich klas, a nawet absolwenci „Jedynki”.

– Najfajniejsze było miłe zaskoczenie tym, że na warsztaty przyszło wielu chłopców ze swoimi ojcami – przyznaje Sławomir Koźlak. – Na początku trochę obawialiśmy się, że to będą zajęcia zdominowane przez dziewczynki, ale okazało się, że chłopcy też świetnie się bawili, a przy tym zaprojektowali i uszyli oryginalne piórniki, etui na telefony itd. W czasach, gdy młodzież poświęca dużo czasu na nie zawsze mądre gry komputerowe, takie manualne zajęcia, w które udało się zaangażować całe rodziny, bo uczniom towarzyszyło rodzeństwo albo dziadkowie, są dla nas ogromnym sukcesem – przyznaje nauczyciel.

– Muszę podkreślić jeszcze jedną wartość tych warsztatów. Tworzenie mody jest procesem, który zaczyna się od projektowania, potem jest rysowanie, wycinanie, szycie lub klejenie i dopiero na końcu powstaje gotowy produkt, który jest oryginalny. Chciałem obudzić w dzieciach tę potrzebę tworzenia czegoś własnego, żeby nie kupowały one gotowych rzeczy. A to przekłada się też na naukę, bo przyzwyczajeni do samodzielnego myślenia, uczniowie nie będą kopiowali tekstów z internetu, tylko napiszą je swoimi słowami – tłumaczy.

Po warsztatach mali projektanci mieli jeszcze tydzień na wykończenie swoich prac, które zaprezentowali podczas koncertu galowego w piątek, 25 listopada. Jednak najpierw odbył się planowany od początku występ szkolnego zespołu muzyczno-tanecznego. Dopiero po nim przyszedł czas na gwóźdź programu, czyli poprzedzony prezentacją multimedialną z warsztatów pokaz własnoręcznie uszytych sukni, spodni, torebek, a nawet efektownych strojów karnawałowych. W nagrodę na młodych projektantów czekała niespodzianka – koncert występującego m.in. na deskach Teatru 6. piętro kwartetu Laura Palmer Cover.

Na zakończenie wieczoru dyrekcja szkoły podziękowała wszystkim zaangażowanym w realizację pomysłu nauczycielom i rodzicom oraz przyjaznym szkole firmom, bo bez ich pomocy to wszystko by się nie udało. A organizatorzy mają już pomysł na kolejne warsztaty. Tym razem mają to być zajęcia dla miłośników gotowania.

3 komentarze do “Maszyny poszły w ruch

 • 9 grudnia 2016 o 01:36
  Permalink

  Ogromne podziękowania dla Pań Anety Kaczmarczyk i Kamili Bartczak za przygotowanie pięknego koncertu!!!
  Także dla rodziców klas VIb i Vc (i wychowawcy Pani Emilii Nielepko)za szczególne zaangażowanie

  Odpowiedz
  • 9 stycznia 2018 o 10:09
   Permalink

   Szkoda, że w artykule zabrakło najważniejszej informacji. Cała impreza została zorganizowana przez Panie Bartczak oraz Kaczmarczyk, a jedynymi „gwiazdami” były ich córki Amelia i Helena! Reszta dzieci stanowiła tło dla „wielkich gwiazd” SP1 w Józefowie. Przykre, że nawet w takich sytuacjach liczą się koneksje rodzinne!

   Odpowiedz
 • 16 grudnia 2016 o 22:21
  Permalink

  I my bardzo dziękujemy 🙂 🙂 Zdolne dzieciaki to i wspaniały koncert …

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.