Jest kasa na nowe ścieżki

Już niedługo podróżowanie na dwóch kółkach będzie dużo bezpieczniejsze. Dzięki unijnemu dofinansowaniu w Otwocku powstanie siedem kilometrów nowych ścieżek rowerowych, które połączą miasto z Józefowem i Karczewem.

sciezka-rowerowa-rower

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Na tę wiadomość czekali nie tylko rowerzyści. Otwock powoli staje się coraz bardziej przyjazny wszystkim mieszkańcom, którzy zamiast samochodem po mieście wolą przemieszczać się na dwóch kółkach. W przyszłym roku rozpocznie się budowa kolejnych tras rowerowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Wniosek o dofinansowanie projektu został złożony w partnerstwie sześciu gmin: Sulejówka, Halinowa, Wiązowny, Józefowa, Otwocka i Karczewa. 5 grudnia br. zostanie podpisana umowa na dotację na budowę ścieżek.

Na realizację inwestycji Otwock chce przeznaczyć ok. 9 mln zł, przy czym 80 proc. tej kwoty zostanie zwrócone miastu z unijnego dofinansowania. Rozpoczęcie budowy ścieżek przewidziane jest w przyszłym roku.

– Już w grudniu będziemy przygotowywać specyfikacje przetargowe, żeby najpóźniej w marcu wyłonić wykonawcę prac, podpisać umowę i niezwłocznie rozpocząć realizację inwestycji – informuje Anna Gut, naczelnik wydziału inwestycji w urzędzie miasta. – W ramach ZIT-u będziemy chcieli zbudować wszystkie ścieżki rowerowe, zarówno te już rozpoczęte, których budowa nie została zakończona, jaki i te dopiero planowane – dodaje wiceprezydent Otwocka Piotr Stefański.

Jednym z głównych celów projektu jest połączenie sąsiednich gmin siecią tras rowerowych. Dlatego też Otwock zyska dwa nowe połączenia z Józefowem i jedno z Karczewem. Kontynuowana będzie też budowa kolejnych etapów ścieżek już istniejących (szczegóły w ramce). Wybudowany zostanie także brakujący fragment ścieżki rowerowej przy ul. Narutowicza. – Chodzi o 150-metrowy odcinek od torów kolejowych w kierunku Jabłonny – zwraca uwagę radny Przemysław Bogusz, który zabiegał o tę inwestycję. Został on pominięty podczas realizacji I etapu ścieżki przy ul. Narutowicza. – Budowa tego krótkiego odcinka jest uwzględniona w drugim etapie prac przy ul. Narutowicza, który będzie realizowany od ul. Góreckiej w kierunku ul. Stawowej. Jest to uwzględnione w dofinansowaniu – zapewniła radnego naczelnik Gut.

Obecnie na terenie Otwocka jest ponad 15 km ścieżek i ciągów pieszo-rowerowych. Budowa ścieżek w innych gminach w ramach ZIT docelowo zapewni rowerzystom połączenie z Warszawą.

  • Tu powstaną ścieżki:
    ul. Kraszewskiego, ul. Narutowicza (II etap), ul. Przewoska, ul. Tatrzańska, ul. Armii Krajowej, ul. Turystyczna (od ul. Portowej w kierunku ul. Majowej aż do mostu na rzece Świder, ta ścieżka połączy się z już istniejącą w Józefowie).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.