Szczepaniak nadal prezydentem

JAKO PIERWSI PODAJEMY OFICJALNE WYNIKI REFERENDUM. Mieszkańcy Otwocka dokonali wyboru. Zbigniew Szczepaniak zostaje na stanowisku prezydenta. O takim wyniku niedzielnego referendum zadecydowała niska frekwencja.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

net

W niedzielę, 11 grudnia pogoda nie zachęcała do udziału w referendum. Deszcz padł przez cały dzień. Większość mieszkańców, która wzięła udział w głosowaniu, opowiedziała się za odwołaniem Zbigniewa Szczepaniaka ze stanowiska prezydenta Otwocka. Ale to nie wystarczyło, bo frekwencja okazała się zbyt niska. Żeby referendum było ważne, do urn wyborczych musiało pójść 8 tys. 676 osób (24,5 proc.) uprawnionych do głosowania.

Jak poinformował „Linię” przewodniczący miejskiej komisji wyborczej Artur Brodowski, w referendum wzięło udział 13,79 proc. mieszkańców (4782 osoby z czego przeciwko odwołaniu zagłosowało 180 wyborców). Mieszkańcy mogli oddać głos w jednym z 29 lokali wyborczych (w tym także na terenie szpitali). Głosować można było od godz. 7 do 21.

Okazało się, że podczas referendum mogło dojść do naruszenia ciszy wyborczej. – Około godz. 19.30 policja otrzymała zgłoszenie o incydencie dotyczącym zakłócenia ciszy referendum poprzez podanie do publicznej wiadomości na stronie internetowej sondażowych wyników frekwencji – powiedział w rozmowie z „Linią” komisarz Andrzej Borowski z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, który udzielił informacji pod nieobecność rzecznik prasowej KPP Otwock. W referendum frekwencja ma istotny wpływ na wynik głosowania, dlatego nie podaje się o niej żadnych informacji w trakcie trwania głosowania.

Za złamanie ciszy wyborczej grożą wysokie kary pieniężne od 500 tys. zł nawet do miliona złotych. Decyduje o tym sąd. W niedzielę wieczorem komisarz wyborczy w Warszawie został poinformowany o możliwości naruszenia prawa.

– Portal usunął publikację o frekwencji kilka minut po tym, gdy informacja o jej zamieszczeniu do nas dotarła. Trudno mi powiedzieć, co dalej zrobi z tym policja i prokuratura. Policja prowadzi postępowanie i albo skieruje sprawę do sądu, albo nie, zależy to od postępowania – wyjaśnia Grzegorz Gąsior z Krajowego Biura Wyborczego.

Wyniki dla „Linii” komentują:

 • Prezydent Zbigniew Szczepaniak
  szczepan
  Zorganizowane przez koalicyjnych radnych referendum ze względu na niską frekwencję najprawdopodobniej okaże się nieważne. Serdecznie dziękuje wszystkim, którzy nie wzięli udziału w referendum lub oddali głos za pozostawieniem mnie na stanowisku prezydenta miasta Otwocka. To referendum okazało się kosztowną pomyłką 13 radnych, za którą zapłaciliśmy wszyscy. Warto, abyśmy potrafili wyciągnąć wnioski i na nich budować przyszłość miasta. Mieszkańcy dali wyraźny sygnał, że nasze miasto nie chce upartyjnienia, tylko rzeczowej współpracy dla jego dobra.

 • Przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski
  margielNa wstępie chciałbym podziękować mieszkańcom, którzy wzięli udział w referendum. Przy tak wielkiej dezinformacji propagowanej frekwencję w referendum uważam za dobry, ale niestety nie w pełni satysfakcjonujący wynik. Głos sprzeciwu, który wybrzmiał w głosowaniu, jest poważnym ostrzeżeniem dla prezydenta Zbigniewa Szczepaniaka. Ten wynik daje nam sygnał i motywację do dalszej, jeszcze cięższej pracy na rzecz otwocczan. Ważnym zadaniem rady jest również większe uświadamianie mieszkańców na temat ich roli oraz problemów, które niszczą Otwock. Będziemy robić co w naszej mocy, aby każdy mieszkaniec Otwocka był dumny ze swojej małej ojczyzny. Ze starań wielu ludzi rodzi się siła, która w przyszłości zmieni oblicze Otwocka.

31 komentarzy do “Szczepaniak nadal prezydentem

 • 12 grudnia 2016 o 07:28
  Permalink

  Margielski, zrezygnuj teraz z funkcji! Masz honor?

  Odpowiedz
  • 12 grudnia 2016 o 08:56
   Permalink

   Gdyby Prezydent mial honor dzis widnialby w krobikiach miasta jako byly Prezydent!!!

   Odpowiedz
 • 12 grudnia 2016 o 08:29
  Permalink

  Do Mlokos: a niby czemu miałby ustąpić?

  Odpowiedz
 • 12 grudnia 2016 o 08:31
  Permalink

  A może Radę Miasta odwołać. To najlepsze rozwiązanie by było.

  Odpowiedz
 • 12 grudnia 2016 o 08:35
  Permalink

  Będzie trzeba czekać do wyborów. Ale 96% osób było za odwołaniem.
  To kolejny kamień do ogródka Szczepaniaka, kolejny krok w dobrą stronę.
  Myślę, że dla Szczepaniaka, to ostrzeżenie. Te 4602 na pewno podczas wyborów na niego nie zagłosuje: na dzień dobry będzie miał blisko 14% wyborców w plecy.
  Sursum corda !:)

  Odpowiedz
  • 13 grudnia 2016 o 08:25
   Permalink

   W wyborze w dniu 30 listopada 2014r. odwoływanego organu (Pan Zbigniew Szczepaniak + Pan Bartłomiej Kozłowski) liczba osób, które wzięły udział w głosowaniu (liczba kart ważnych) wynosiła 14459.
   W referendum w dniu 11.12.2016r. liczba osób, które wzięły udział w głosowaniu (liczba kart ważnych) wynosiła 4826 tj. 33,37%.
   W Otwocku frekwencja w wyborach w dniu 30 listopada 2014r. wynosiła 41,30%.

   Odpowiedz
   • 13 grudnia 2016 o 10:38
    Permalink

    Dziękuję za poprawienie moich wyliczeń. Od razu humor mi się poprawił. 🙂

    Odpowiedz
 • 12 grudnia 2016 o 08:39
  Permalink

  Panie Margielski o jakim ostrzeżeniu Pan mówi dla prezydenta ? Nie umie Pan liczyć!!!!! To jest ostrzeżenie dla pana i tych 13 radnych.Takich ludzi jak pan powinno się usunąć z szeregów PIS!!! rażąco psujecie opinię tej partii …..Czas rozliczyć wydane fundusze.Problemy trzeba rozwiązywać rozmawiając . Mieszkańcy są świadomi o problemach Otwocka i prywatnej wendecie Pana wobec osoby prezydenta.Otwock w swej historii nie miał nigdy tak niekompetentnej ,nieodpowiedzialnej Rady Miasta z panem na czele….

  Odpowiedz
  • 13 grudnia 2016 o 08:33
   Permalink

   benuś – W wyborze w dniu 30 listopada 2014r. odwoływanego organu (Pan Zbigniew Szczepaniak + Pan Bartłomiej Kozłowski) liczba osób, które wzięły udział w głosowaniu (liczba kart ważnych) wynosiła 14459.
   W referendum w dniu 11.12.2016r. liczba osób, które wzięły udział w głosowaniu (liczba kart ważnych) wynosiła 4826 tj. 33,37%.
   W Otwocku frekwencja w wyborach w dniu 30 listopada 2014r. wynosiła 41,30% na 2 kandydatów

   Odpowiedz
 • 12 grudnia 2016 o 08:55
  Permalink

  Prawda jest taka ze spoleczenstwo tak naprawde niewiele wie o destrukcyjnym dzialaniu pana Szczepaniaka stad ludzie nie czuli potrzeby wyjscia w ten zimny deszczowy grudniowy dzien by zaglosowac. Kampania informacyjna byla lecz zbyt slabo docierala do adresata. Szkoda ze nie znalazl sie sponsor ktory moglby wspomoc akcje. Prywatnych pieniedzy na taka skale jest zbyt malo. Zaluje ze referendum nie odbylo sie na wiosne lub lato kiedy byloby wiecej czasu na uswiadamianie spoleczenstwa. Wynik referendum mowi jasno – nie ma miejsca dla pana Szczepaniaka w otwockim magistracie. Wynik tez jest w pewnym sensie bardzo wymowny – Prezydent Szczepaniak NIE WYGRAL REFERENDUM TYLKO GO NIE PRZEGRAL ZE WZGLEDU NA NISKA FREKWENCJE NA KTORA WPLYW MIALO WIELE CZYNNIKOW!!! Tak wiec Panie Prezydencie – szampana nie otwieramy bo powodow do radosci nie ma!!!
  Panie Jarku – po kroku do celu. Przrmeczycie sie jeszcze troche a zapewniam ze to ostatnia kadencja tego Prezydenta!!

  Odpowiedz
  • 12 grudnia 2016 o 13:11
   Permalink

   Bo o matactwach i kieszonkowym nie mówi się na głos

   Odpowiedz
   • 12 grudnia 2016 o 18:36
    Permalink

    jakies konkrety? Jak wiesz to zglos jełopie!

    Odpowiedz
 • 12 grudnia 2016 o 10:53
  Permalink

  Ja na waszym miejscu wcale bym się tak nie cieszył to to źle świadczy o was drodzy radni

  Odpowiedz
 • 12 grudnia 2016 o 13:14
  Permalink

  Wy złodziejskie świnie bez chonoru, do jakiego bagna doprowadzicie swoim kolesiostwem te miasto, reka reke myje bagno i pomyje , a może by tak na taczki was wszystkich i wyjebutać darmozjadów na brók

  Odpowiedz
  • 14 grudnia 2016 o 18:39
   Permalink

   Ortografia również może świadczyć o poziomie intelektualnym autora…

   Odpowiedz
 • 12 grudnia 2016 o 13:26
  Permalink

  To było do przewidzenia. Szczepaniak jest marnym prezydentem ale pełni jadu chłopcy w krótkich spodenkach nie są dla Otwocczan żadną alternatywą

  Odpowiedz
 • 12 grudnia 2016 o 21:57
  Permalink

  No i dobra jest! Nie przekonały mnie naciągane argumenty przeciw Szczepaniakowi. Zostałem w domu i się z tego cieszę 😉

  Odpowiedz
 • 12 grudnia 2016 o 22:12
  Permalink

  Drodzy radni…(szczęśliwa 13tka) jako mieszkaniec otwocka chciałbym się dowiedzieć jaka kwota została przeznaczona z budżetu miasta na to referendum??? Czy naprawdę nie ma ważniejszych spraw??? Np. Czy ta kwota nie mogla być przeznaczona na 1 strefę ztm? Na plac zabawa dla dzieci? Wiec może w własne pieniądze dożycie do budżetu bo gospodarowanie nie swoimi pieniędzmi przychodzi bardzo łatwo…

  Odpowiedz
  • 13 grudnia 2016 o 08:40
   Permalink

   Dziecko będziesz, jeszcze bardziej „szczęśliwa” jak nie będziesz mogła wychodzić z domu, bo smród i odór ze śmietniska będzie jeszcze bardziej uciążliwy. A ty piszesz o placach zabaw? Pomyśl, że coraz więcej osób w Otwocku choruje na choroby dróg oddechowych, raka, alergie.
   W innych miejscowościach prezydenci, wójtowie i burmistrzowie wspierają lokalne społeczności i nie wyrażają zgody aby na ich terenie powstawały składowiska śmieci i odpadów dla całego województwa.
   Dziś do Otwocka zwozi się śmieci z Warszawy i innych miejscowości.

   Odpowiedz
  • 13 grudnia 2016 o 09:37
   Permalink

   13 latko, taki mamy klimat w Otwocku i staraj się ograniczać przebywanie na „świeżym powietrzu”, ponieważ, zarodniki grzybów pleśniowych, ich formy służące do rozmnażania, są nośnikami alergenów. Uwalniane są przez różne rodzaje pleśni o różnych porach i w różnych ilościach. Pleśnie mogą być odpowiedzialne za różnorodne schorzenia (Wichmann 1995; Senkpiel 2000): Alergie wywołane zwiększoną ilością alergenów, przy czym mogą tu wystąpić objawy alergii typu I: astma, katar sienny, neurodermitis (AZS) alergi typu III: alweolitis (płuco farmera), alergia egzogenna, powstała przez czynniki zewnętrzne Infekcje wywołane grzybami pleśni, np. zakażenia płuc wywołane grzybami typu kropidlak (aspergiloza) . Działanie toksyczne wywołane przez trucizny grzybów (mykotoksyny).

   Odpowiedz
   • 15 grudnia 2016 o 10:41
    Permalink

    Panu Janowi proponuję uspokoić emocje i jeszcze raz przeczytać ze zrozumieniem wpis na który odpowiada. Z wpisu osoby podpisującej się „mieszkaniec” i treści „Drodzy radni…(szczęśliwa 13tka) jako mieszkaniec otwocka chciałbym…” nie wynika, że osoba go pisząca jest trzynastolatką, jak Pan to w obydwu wpisach szczególnie podkreśla, tylko mężczyzną w bliżej nam nieznanym wieku, natomiast „szczęśliwa 13tka” odnosi się do 13 radnych głosujących za referendum.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
 • 13 grudnia 2016 o 10:22
  Permalink

  pytanie o koszt referendum (ten w złotówkach) jest jak najbardziej słuszne – dlaczego mieszkańcy mają ponosić koszty prztykania się „chłopców w krótkich spodenkach” z prezydentem?
  już któryś raz radni chcą odwołać prezydenta, i znów nie wyszło, a miasto ciągle ponosi tego koszty…
  problem Otwocka nie leży tylko w tym, co prezydent robi lub czego nie robi, lub czy robi to co rada chce, tylko w tym, że ciągle, odkąd prezydent jest wybierany bezpośrednio (a może i wcześniej też, tylko w mniej widoczny sposób), nie ma porozumienia pomiędzy nim a radnymi
  dopóki takiej zgody i konstruktywnego wspólnego działania np. przy miejskich inwestycjach nie będzie, nie ma co liczyć na to, że w mieście będzie dobrze…

  Odpowiedz
  • 13 grudnia 2016 o 10:47
   Permalink

   Ela, to czego oczekujesz? Żeby radni współdziałali z pp w robieniu z Otwocka śmietniska Mazowsza? Od tego są jako organ kontrolno-nadzorczy, że jak widza, że źle się dzieje, to reagują. Pamiętaj, proszę, że to prezydent jest jedyną wykonawczą w mieście, nie radni.
   A co do KOSZTÓW, to jak mówią wyniosły 70tys. zł – to mało, a argument, że po co było tyle wydawać jest niedorzeczny. Demokracja kosztuje. Wychodząc z takiego założenia odwołajmy wybory samorządowe i ogólnopolskie – zaoszczędzimy. Tylko od tej pory będą nami obywatelami pomiatać jak stadem baranów, nie będziemy mieć prawa głosu i wpływu na cokolwiek.

   Odpowiedz
   • 14 grudnia 2016 o 10:30
    Permalink

    Takie referendum miałoby sens, gdyby wyrażało potrzeby większości mieszkańców, a jak widać po wynikach wyrażało potrzeby kilku radnych i 1/10 mieszkańców, którzy poszli do urn. Radnych, którzy nie śmieli się imiennie podpisać pod listem, który roznieśli do mieszkańców. Ciekawe, za czyje pieniądze zostały wydrukowane te wypociny z jednej, jak i drugiej strony. Mam nadzieję, ze nie wchodzą w koszty referendum. A zapłacą za to wszyscy.

    Odpowiedz
 • 13 grudnia 2016 o 10:52
  Permalink

  Odnoszę wrażenie, że wielu z Otwocczan stosuje zasadę: „na złość mamie odmrożę sobie uczy” – „na złość radzie/Margielskiemu/gości w krótkich spodenkach niech zostanie Szczepaniak”.
  LUDZIE, CZY WY NAPRAWDĘ NIE WIDZICIE, ZE PO 12 LATACH RZĄDÓW SZCZEPANIAKA PROBLEMÓW PRZYBYWA, A NIE UBYWA?!?!?!!? ŻE W KAŻDEJ MIEJSCOWOŚCI NA OKOŁO JEST LEPIEJ NIŻ U NAS I TO PRZY NA PRAWDĘ WYSOKIM BUDŻECIE JAK NA POLSKIE WARUNKI?!?!?!!?

  Odpowiedz
  • 13 grudnia 2016 o 12:08
   Permalink

   wytrzymaj, za 2 lata kolejne wybory i może szansa na lepszego kandydata…

   Odpowiedz
  • 13 grudnia 2016 o 15:00
   Permalink

   Powiedz, co dało by odwolanie prezydenta?! Zostałby powolany komisarz na 2 lata, ktory nie zrobiłby nic. Dlatego referenda w sprawie odwolania prezydentow kończą się przeważnie niepowodzeniami. Panowie z Rady Miasta powinni znac statystyki, a nie „wyrzucać w błoto” nie swoje pieniądze. Myślę, że Ci panowie powinni odpowiadać wlasnym majatkiem za tą decyzję. Niestety tylko politycy są zwolnieni z jakiejkolwiek odpowiedzialności finansowej.

   Odpowiedz
   • 13 grudnia 2016 o 15:15
    Permalink

    Myślę, że komisarz byłby lepszy dla Otwocka – nie byłby związany z lokalnym układzikiem i wiele rzeczy można byłoby zrobić. Uważam, że ciężko być gorszym prezydentem/włodarzem otwocka niż Szczepaniak – poprzeczkę umieścił bardzo nisko.

    Odpowiedz
 • 13 grudnia 2016 o 13:27
  Permalink

  Niestety sytuacja Otwocka nie jest odosobniona. Prawie wszystkie referenda w Polsce ( były 3 wyjątki ) nie były skuteczne ze względu na brak frekfencji. Prosty zabieg wprowadzenia obowiązku głosowania ( są takie kraje, gdzie nie głosujesz płacisz ) spowodowałby wzrost świadomości społecznej. Teraz jest wielu gadających, ale żeby ruszyć cztery litery w niedzielę to nie.Jesteś obywatelem kraju, a więc też za niego odpowiadasz głosując. A co do współdziałania pp i rady ilu z Was bywało na radach miasta i komisjach i ma pojęcie na temat ich działań?
  Najsmutniejsze jest to jak wielu Otwocczan nie potrafi czytać, zrozumieć faktów i pojąć mechanizmów oszustw naszej władzy wykonawczej !!!
  Tak nawiasem w tej chwili macie pierwszą radę od lat, która naprawdę myśli sensownie i długofalowo, a nie grzeje tylko stołki, co było normą do niedawna. Swoją drogą układ otwocki jest mocno osadzony, ma kasę i sprzyja jeszcze temu obecne prawodawstwo. Ktoś tu powiedział: jak coś wiesz to zgłoś to. Człowieku, komu ?
  Czy ty widzisz kto miałby się tym zająć ? Policja, sądy, prokuratura ?
  Przecież Oni nie radzą sobie z większymi aferami na setki milionów ?
  Czy wiecie ile jest wieloletnich procedur odwoławczych w sądach ?

  Odpowiedz
  • 13 grudnia 2016 o 15:07
   Permalink

   Myśli rozsadnie ta R.M., szkoda tylko, że na myśleniu się kończy! Uprzedzam nie głosowałam na aktualnego prezydenta i nie sympatyzuje z nim. Jednak jak obserwuję te przepychanki na linii Prezydent-Radni to widzę jasno, że to gra. Niestety nie widze, żeby którakolwiek ze stron potrafiła myslec w pierwszej kolejnosci o dobru miasta, a nie o prywatnej wojence. Mamy tu przyklad fatalnego układu i cierpimy na tym wszyscy.

   Odpowiedz
 • 13 grudnia 2016 o 19:01
  Permalink

  Oczywiście źle się stało, że referendum jest nieważne bez względu na jego wynik. Ja osobiście wolałbym, by odwołano obecnego prezydenta, bo to wyjątkowo nieudolny gospodarz Otwocka i chyba tylko z braku sensownej konkurencji utrzymuje się tak długo na stołku. A sytuacja że generalnie referenda się nie udają jest dla mnie dowodem, że system wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów jest chory i powinien zostać zmieniony. Otwock od początku źle wyszedł na wprowadzeniu bezpośrednich wyborów prezydentów miast, obydwaj wybrani włodarze w tym systemie się nie sprawdzili. A utrzymywanie go w takiej formule, że prezydenta można odwołać tylko w referendum zwłaszcza jak ludzie mają to gdzieś i na te referenda nie chodzą, to idealna recepta na tworzenie układów oligarchicznych i systemów znajomków królika, co zresztą widać doskonale w Otwocku. Na pewno rada powinna mieć możliwość zmiany w skrajnych przypadkach Prezydenta, obecnie nawet jak sam zrezygnuje z funkcji albo siedzi w areszcie, to i tak trzeba robić nowe wybory albo referendum jak trzyma się kurczowo stołka – przecież to chore jest. Prawo w tej kwestii niewątpliwie powinno zostać zmienione. Tak samo powinno się wprowadzić maksymalną liczbę kadencji na tej funkcji. Przecież np. w Józefowie pan Kruszewski jest w wieku, w którym wypłaca się ludziom zasiłek pielęgnacyjny, więc już chyba czas najwyższy przekazać władzę następcy i pomyśleć o emeryturze a nie trzymać się rękami i nogami stanowiska.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.