Na początek dwa miliony

Powiat otwocki przekaże szpitalowi przy ul. Batorego 2 mln zł. Taki zapis znalazł się w projekcie uchwały budżetowej na 2017 rok. Ale te pieniądze to jedynie kropla w morzu potrzeb. Placówce już potrzeba 4 mln zł, a później jeszcze 12,5 mln zł.

SYLWIA WYSOCKA

kasa

Jak zapowiedzieli, tak zrobili. Zarząd powiatu w projekcie przyszłorocznej uchwały budżetowej  uwzględnił wniosek prezes Powiatowego Centrum Zdrowia Henryki Romanow o dokapitalizowanie  szpitala kwotą 2 mln zł. Choć budżet nie został jeszcze uchwalony, komisje radnych zaopiniowały go pozytywnie.

Pieniądze z powiatu formalnie będą przeznaczone na zakup udziałów spółki. A na co faktycznie zostaną wydane? Na niezwłoczne potrzeby, czyli głównie spłatę zobowiązań. – Spółka ma do uregulowania najpilniejsze zobowiązania, ale nie jest to sztywna lista, ponieważ w przyszłym roku mogą pojawić się pilniejsze zobowiązania, bo np. któryś z usługodawców będzie bardziej niecierpliwy i skuteczniejszy w egzekucji swoich roszczeń – mówił na jednym z posiedzeń komisji wicestarosta Paweł Rupniewski. Dlaczego powiat przekazał 2 mln zł, a nie więcej, skoro wiadomo, że szpital niezwłocznie potrzebuje co najmniej 4 mln zł, a najlepiej, żeby udało się znaleźć 12,5 mln zł? – Chodzi o to, żeby nie przerzucać całego obciążenia finansowego spółki na budżet powiatu – odpowiada wicestarosta. – Powiat ma w miarę możliwości interweniować i pomagać, ale spółka, mimo ograniczonych możliwości, musi wziąć na siebie ciężar wychodzenia z kłopotów – argumentuje Rupniewski.

Część radnych nie domagała się szczegółowej informacji dotyczącej wydatkowania zapisanej kwoty. Chcieli to wiedzieć jedynie członkowie komisji rolnictwa, którzy w opisie wydatków majątkowych powiatowego budżetu za- mierzali zawrzeć wniosek prezes PCZ, czyli wpisać na co konkretnie, mają zostać przeznaczone pieniądze. – Powiat chce dokonać zakupu udziałów w spółce prawa handlowego, więc je kupuje, i na tym jego rola się kończy. Organy spółki będą decydować o przeznaczaniu pieniędzy – mówi radny Artur Brodowski. Radny Mateusz Kudlicki dodaje nawet: – W tej sprawie wskazane jest milczenie, ponieważ hierarchia potrzeb może się zmieniać. Jeżeli okaże się, że bardziej słuszne będzie przeznaczenie środków na inne cele, niż zadeklarowano, to powstanie dylemat.

Oprócz gotówki dla szpitala projekt budżetu zakłada jeszcze w miarę potrzeb dodatkową pomoc. Powiat będzie mógł udzielić spółce poręczeń do kwoty 0,5 mln zł i pożyczki w tej samej wysokości.

– To furtka na wszelki wypadek. Biorąc pod uwagę, że płynność finansowa spółki wciąż jest bardzo kiepska, może się zdarzyć, że trzeba będzie udzielić pożyczki np. na zakup leków lub poręczyć za szpital jakąś kwotą – wyjaśnia starosta Mirosław Pszonka. – Zwracamy się z wnioskiem o wpisanie takiego zabezpieczenia do budżetu, mając na względzie przede wszystkim dobro mieszkańców – dodaje starosta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.