Smog wawerski

Szok! W Wawrze, który jest najbardziej zieloną dzielnicą Warszawy, powietrze jest dużo bardziej zanieczyszczone niż w centrum stolicy – zwracają uwagę aktywiści ze stowarzyszenia Warszawa Bez Smogu. Niedawno przeprowadzili oni badania na terenie dzielnicy.

AGNIESZKA JASKULSKA

kom

W Wawrze strach wziąć głęboki oddech. Najnowsze wyniki pomiarów zanieczyszczeń są alarmujące. Dowiedli tego lokalni aktywiści, którzy przeprowadzili własne pomiary. Przez 13 dni mierzyli poziom zanieczyszczenia powietrza za pomocą pyłomierza, który wypożyczyli od kolegów z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Umieścili urządzenie na dachu szkoły podstawowej u zbiegu ul. Bajkowej i ul. Klimatycznej na granicy Radości i Międzylesia. W tej części dzielnicy nie ma bloków – wszędzie jest zabudowa jednorodzinna.

Wyniki badań są zaskakujące. Okazało się, że smog na peryferiach stolicy jest większy niż w Śródmieściu! Jednym słowem, nawet dzielnice takie jak Wawer, uważane za zielone płuca miasta, duszą się od trującego i zanieczyszczonego powietrza. – Wyniki dowodzą, że w okresie zimowym powietrze w dzielnicy, w której przeważają domy jednorodzinne, jest dużo gorsze niż tam, gdzie dominują bloki – alarmują członkowie stowarzyszenia Warszawa Bez Smogu. Okazało się, że średnia dobowa norma pyłu (PM10 to 50 ug/m3) podczas 11 dni pomiarów była przekraczana aż dziewięć razy.

– Wyniki pomiarów zanieczyszczeń w Wawrze były często najwyższe spośród wszystkich warszawskich stacji – zaznaczają ekolodzy. W tych samych dniach stacje pomiarów powietrza w Warszawie nie odnotowały aż tak wysokiego poziomu zanieczyszczeń – normy były nieznacznie przekraczane na Bródnie czy w Śródmieściu. Tymczasem lokalne pomiary udowodniły, że w Wawrze w niektórych porach dnia stężenie pyłu przez godzinę wynosiło nawet 200 ug/m3, czyli przekroczyło normę czterokrotnie! Takim powietrzem, zawierającym niebezpieczne związki, oddychają dzieci i dorośli. Może to przyczyniać się m.in. do alergii, astmy, a także zapalenia gardła, oskrzeli, spojówek, bólów głowy, kaszlu i wszystkich innych infekcji, które lekarze nieskutecznie leczą antybiotykami.

Na smog skarżą się nie tylko mieszkańcy Wawra, ale również innych zielonych terenów stolicy, takich jak Białołęka, osiedla Zacisze na Targówku i Zawady w Wilanowie. Członkowie organizacji Warszawa Bez Smogu podkreślają, że powietrze zanieczyszczają nie tylko samochody, ale również kiepskiej jakości piece opalane węglem, a nawet kominki. W Warszawie żadna z czterech stacji pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nie znajduje się w pobliżu zabudowy jednorodzinnej. Dlatego aktywiści domagają się instalacji takich urządzeń właśnie tam, gdzie nie ma osiedli.

WIOŚ opiera się nie tylko na pomiarach z czterech stacji, ale również z komputerowych szacunków. Według ich danych ok. 47 proc. zanieczyszczeń pyłami w stolicy pochodzi z komunikacji, przemysł emituje 1,3 proc. zanieczyszczeń, a ok. 4 proc. bierze się z domów posiadających własne źródła ciepła. Jednak ok. 49 proc. pyłów i zanieczyszczeń napływa spoza granic Warszawy.

A jak walczyć ze smogiem? – Obecnie największym i najlepszym sprzymierzeńcem w walce z zanieczyszczeniem powietrza jest… wiatr, który przegoni smog gdzieś dalej – podkreślają ekolodzy.

Edukacja przede wszystkim

  • Kilka dni temu aktywiści z inicjatywy Warszawy Bez Smogu spotkali się z władzami Wawra, żeby przedstawić najnowsze wyniki badań powietrza w dzielnicy. Ekolodzy wzywali do przeprowadzenia akcji informacyjnej skierowanej do mieszkańców, aby uświadomić im, ile szkód wyrządza palenie w piecach śmieci i innych odpadów. Zaproponowali, aby placówki oświatowe korzystały z prognoz WIOŚ dotyczących natężenia zanieczyszczeń powietrza – wtedy wychowawcy będą wiedzieli, kiedy chronić dzieci przed smogiem. Apelowali również o  zorganizowanie spotkania z mieszkańcami, poświęconego problemowi zanieczyszczonego powietrza. Władze Wawra dostrzegają problemy związane ze smogiem i propozycje stowarzyszenia spotkały się z ich zrozumieniem, ale jeszcze nie wiadomo, które z nich zostaną wdrożone.

2 komentarze do “Smog wawerski

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.