Zmierzą prędkość i podziękują

Józefowscy radni wypowiadają wojnę piratom drogowym. Jeszcze w tym roku przeznaczą pieniądze na zakup prędkościomierzy, które zostaną zamontowane na najbardziej ruchliwych ulicach w mieście.

SYLWIA WYSOCKA

Podobne tablice pojawiają się przy drogach coraz częściej
Podobne tablice pojawiają się przy drogach coraz częściej

Wkrótce zapadnie decyzja, przy których drogach już niedługo zostanie zamontowanych pięć prędkościomierzy. Duże tablice świetlne będą pokazywały kierowcom, z jaką prędkością jadą, informując przy tym, czy na danym odcinku jest ona dozwolona, czy za bardzo docisnęli pedał gazu i powinni zwolnić. – Gdy kierowca będzie jechał z prawidłową prędkością, na czytniku wyświetli się informacja w kolorze zielonym i napis „Dziękuję”, a gdy ją przekroczy, zobaczy napis w kolorze czerwonym oraz komunikat „Zwolnij!” – tłumaczy Mariusz Batorski, przewodniczący komisji ładu przestrzennego i ochrony środowiska.

Z badań wynika, że kierowcy, widząc takie tablice, redukują prędkość jazdy nawet o ok. 30 proc. – Można to zweryfikować, ponieważ prędkościomierze są urządzeniami, które dostarczają różnych dodatkowych informacji. Jest możliwość zaprogramowania ich tak, aby reje- strowały średnie prędkości jeszcze przed uruchomieniem tablic z odczytem dla kierowców. Ponadto mierzą one natężenie ruchu – dzięki temu będziemy wiedzieli, ile samochodów i w jakich porach doby jeździ naszymi drogami – mówią józefowscy radni.

Miasto planuje na razie zakup pięciu prędkościomierzy. Zamierza wydać na ten cel ok. 55 tys. zł. Ta kwota będzie obejmować też ich instalację (koszt jednego urządzenia to ok. 8 tys. zł). Później, jeśli będą się sprawdzać, tzn. bezpieczeństwo na drogach się poprawi, radni rozważą dokupienie kolejnych. Proponowane lokalizacje prędkościomierzy to najpopularniejsze wśród kierowców ulice: Nadwiślańska, Wiązowska, Sikorskiego, Piłsudskiego i Wawerska (przy gimnazjum). O tym, gdzie dokładnie zostaną zainstalowane, zadecydują radni na podstawie m.in. rekomendacji straży miejskiej i policji.

Uchwała w sprawie zakupu prędkościomierzy ma zostać podjęta jeszcze w grudniu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.