Mają dzieci, a gdzie śmieci?

Józefów przystąpił do weryfikacji śmieciowych. – Okazuje się, że na potrzeby programu 500+ mamy zadeklarowanych więcej mieszkańców, niż wynikałoby to z oświadczeń, na podstawie których naliczane są opłaty za śmieci – mówi burmistrz Stanisław Kruszewski.

SYLWIA WYSOCKA

500

Od czasu wprowadzenia w życie przepisów tzw. ustawy śmieciowej opłata za wywóz odpadów obowiązuje wszystkich mieszkańców miasta, również tych, którzy nie są zameldowani. W Józefowie naliczana jest ona na podstawie liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Od 1 stycznia 2016 r. do 30 czerwca 2019 r. stawka za wy-wóz śmieci wynosi 13 zł za miesiąc od każdego mieszkańca za odpady segregowane i 25 zł miesięcznie od osoby za śmieci zmieszane.

Miasto zastosowało zasadę „ufam, ale kontroluję” i zaczęło weryfikować składane przez mieszkańców oświadczenia. Okazało się, że w krótkim czasie aż kilkadziesiąt osób złożyło nowe deklaracje śmieciowe, podając uaktualnioną liczbę mieszkańców gospodarstwa domowego. – Otrzymałem kilkadziesiąt wniosków z prośbą o możliwość dostarczenia nowych deklaracji, bo ci sami mieszkańcy podają inną liczbę osób mieszkających pod jednym adresem we wnioskach o świadczenie z programu 500+, inną w deklaracji opłat za śmieci, a jeszcze inna figuruje w referacie ewidencji ludności.  Zadajemy tym mieszkańcom pytanie, która z deklaracji jest prawdziwa. Będziemy to weryfikować – tłumaczy burmistrz Józefowa.

Podobna sytuacja dotyczy kilkuset umów ryczałtowych za wodę i ścieki. Te dane miasto też weryfikuje, ponieważ opłatę nalicza się na podstawie liczby zameldowanych osób. – Może  wydawać się to śmieszne, ale wychodzimy z założenia, że jeśli wypłacamy komuś świadczenia, uczciwie dzielmy się też kosztami – podsumowuje burmistrz.

One thought on “Mają dzieci, a gdzie śmieci?

  • 16 grudnia 2016 o 10:47
    Permalink

    Wszędzie to cwaniactwo! Nie zapłacić za wywóz śmieci, za wodę, za ścieki, oszukać na podatku od nieruchomości. Ale 500 chętnie weźmie. Mam nadzieję, że urząd naliczy należne opłaty wstecz i wlepi karę!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.