Mają dzieci, a gdzie śmieci?

Józefów przystąpił do weryfikacji śmieciowych. – Okazuje się, że na potrzeby programu 500+ mamy zadeklarowanych więcej mieszkańców, niż wynikałoby to z oświadczeń, na podstawie których naliczane są opłaty za śmieci – mówi burmistrz Stanisław Kruszewski.

SYLWIA WYSOCKA

500

Od czasu wprowadzenia w życie przepisów tzw. ustawy śmieciowej opłata za wywóz odpadów obowiązuje wszystkich mieszkańców miasta, również tych, którzy nie są zameldowani. W Józefowie naliczana jest ona na podstawie liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Od 1 stycznia 2016 r. do 30 czerwca 2019 r. stawka za wy-wóz śmieci wynosi 13 zł za miesiąc od każdego mieszkańca za odpady segregowane i 25 zł miesięcznie od osoby za śmieci zmieszane.

Miasto zastosowało zasadę „ufam, ale kontroluję” i zaczęło weryfikować składane przez mieszkańców oświadczenia. Okazało się, że w krótkim czasie aż kilkadziesiąt osób złożyło nowe deklaracje śmieciowe, podając uaktualnioną liczbę mieszkańców gospodarstwa domowego. – Otrzymałem kilkadziesiąt wniosków z prośbą o możliwość dostarczenia nowych deklaracji, bo ci sami mieszkańcy podają inną liczbę osób mieszkających pod jednym adresem we wnioskach o świadczenie z programu 500+, inną w deklaracji opłat za śmieci, a jeszcze inna figuruje w referacie ewidencji ludności.  Zadajemy tym mieszkańcom pytanie, która z deklaracji jest prawdziwa. Będziemy to weryfikować – tłumaczy burmistrz Józefowa.

Podobna sytuacja dotyczy kilkuset umów ryczałtowych za wodę i ścieki. Te dane miasto też weryfikuje, ponieważ opłatę nalicza się na podstawie liczby zameldowanych osób. – Może  wydawać się to śmieszne, ale wychodzimy z założenia, że jeśli wypłacamy komuś świadczenia, uczciwie dzielmy się też kosztami – podsumowuje burmistrz.

One response to “Mają dzieci, a gdzie śmieci?

  1. Wszędzie to cwaniactwo! Nie zapłacić za wywóz śmieci, za wodę, za ścieki, oszukać na podatku od nieruchomości. Ale 500 chętnie weźmie. Mam nadzieję, że urząd naliczy należne opłaty wstecz i wlepi karę!

    Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s