Myjnia nadal nie daje żyć

Jeśli korzystasz z tej myjni, to popierasz złe decyzje naszych władz. Prosimy, nie zatruwajcie nas i nie zakłócajcie nam spokoju! – apelują do kierowców
mieszkańcy sąsiadujący z samoobsługową myjnią przy ul. Rycerskiej. Ich gehenna związana z uciążliwościami, jakie powoduje to miejsce, nadal trwa.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Okoliczni mieszkańcy nie mają wątpliwości, że w procesie podejmowania decyzji powinno się wziąć pod uwagę interes lokalnej społeczności
Okoliczni mieszkańcy nie mają wątpliwości, że w procesie podejmowania decyzji powinno się wziąć pod uwagę interes lokalnej społeczności

Samoobsługowa myjnia na Kresach działa od grudnia 2014 r. Wydział architektury starostwa podjął decyzję, że miejscowych plan zagospodarowania przestrzennego, obejmujący m.in. ul. Rycerską, pozwala na postawienie myjni bez informowania o tym wcześniej okolicznych mieszkańców. Z góry założono, że myjnia to obiekt nieuciążliwy, który można postawić w przestrzeni osiedlowej, w bliskim sąsiedztwie domów, gdzie mieszkają rodziny z dziećmi, a działki w weekendy i popołudniami są miejscem wypoczynku.

Okoliczni mieszkańcy nie mają wątpliwości, że w procesie podejmowania decyzji powinno się wziąć pod uwagę interes lokalnej społeczności, a nie tylko inwestora. Wielokrotnie zwracali uwagę, że żadna z podobnych myjni nie znajduje się w tak bliskiej odległości od domów! Udało im się wywalczyć wprowadzenie uchwałą rady miasta ciszy nocnej od godz. 22.00 do 6.00. Dzięki temu myjnia w tym czasie jest zamknięta, ale jak mówią mieszkańcy, pozostaje im nadal 15 godzin męki i hałasu.

W maju 2015 r. na prośbę zdesperowanych mieszkańców Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wykonał badania natężenia poziomu hałasu w porach nocnej i dziennej. W obu przypadkach wyniki wykazały znaczne przekroczenia ogólnie przyjętych norm środowiskowych. Ponadto w czasie kontroli dokumentacji myjni okazało się, że inwestor nie miał uzgodnień formalno-prawnych z OPWiK na odprowadzanie ścieków i przez prawie osiem miesięcy oddawał je nielegalnie. Po zakończonych badaniach WIOŚ skierował wniosek do starosty otwockiego o podjęcie działań w celu wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu dla myjni i zobowiązanie właściciela do jego ograniczenia. Minął już ponad rok, a w sprawie cisza.

Jak sprawdziliśmy, postępowanie jeszcze się toczy. Urząd wydał decyzję nakładającą na właściciela myjni pewne działania, ale ten się od niej odwołał do SKO. Twierdził m.in., że większy hałas jest z ulicy niż z urządzeń myjni. Starostwo wydało więc drugą decyzję (15 listopada br.), opisując sposób mierzenia hałasu. Właściciel otrzymał ją 22 listopada i miał 14 dni na odwołanie. Czas minął i decyzja starostwa w sprawie myjni stała się prawomocna. Teraz będzie można ją wyegzekwować. Chodzi m.in. o obniżeniu poziomu hałasu do dopuszczalnych norm i dokonanie nasadzeń wzdłuż nieruchomości sąsiadujących. Będą też prowadzone okresowe pomiary hałasu. Jeśli właściciel myjni nie zastosuje się do tych zaleceń, WIOŚ nałoży na niego kary finansowe.

Mieszkańcy apelują i proszą kierowców

 • Nie włączajcie głośno muzyki!
 • Nie krzyczcie do siebie pod naszymi oknami!
 • Nie wylewajcie śmierdzących odpadów!
 • Nie trzepcie do późnych godzin dywaników i nie używajcie odkurzacza!
 • Nie blokujcie chodnika!

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas w dotychczasowych działaniach
na rzecz przywrócenia obecnej sytuacji do zgodnej z prawem.

4 komentarze do “Myjnia nadal nie daje żyć

 • 16 grudnia 2016 o 10:38
  Permalink

  Na pewno jest to problem – sam nie chciał bym mieć pod oknem czegoś takiego – ale okazuje się, że to najlepsza myjnia w mieście i z tego co widzę nie tylko ja to zauważam, więc klientów ciężko będzie odstraszyć.

  Myślę jednak, że Kresy maja jeszcze większy problem – szczególnie w wieczorne i niewietrzne wieczory. Okropny smród jaki leci z kominów domków jednorodzinnych – a gdzie te sosnowe klimaty ??? Jakoś tego nikt nie porusza.

  Odpowiedz
 • 16 grudnia 2016 o 13:02
  Permalink

  Myjnia samochodowa to obiekt nieuciążliwy? Działa pomimo tego że nielegalnie odprowadza ścieki? Takie cuda tylko w Otwocku.

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2016 o 11:45
  Permalink

  Postanowiłem, że nie będę myć samochodu na tej myjni, zachęcam innych.

  Odpowiedz
 • 27 października 2017 o 13:44
  Permalink

  Dobrze jest myć samochód jak najdalej od naszej posesji, jeżdzić drogą publiczną oddaloną od naszej posesji i mieć święty spokój. Ale tego rodzaju obiekty gdzieś muszą być z lokalizowane, żeby służyć ludziom.A może skarżący się na uciążliwości nie ma samochodu,? a może jest po prostu zawistny? że ktoś znalazł niszę w potrzebach mieszkańców I prowadzi działalność i odprowadza podatki.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.