Myjnia nadal nie daje żyć

Jeśli korzystasz z tej myjni, to popierasz złe decyzje naszych władz. Prosimy, nie zatruwajcie nas i nie zakłócajcie nam spokoju! – apelują do kierowców
mieszkańcy sąsiadujący z samoobsługową myjnią przy ul. Rycerskiej. Ich gehenna związana z uciążliwościami, jakie powoduje to miejsce, nadal trwa.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Okoliczni mieszkańcy nie mają wątpliwości, że w procesie podejmowania decyzji powinno się wziąć pod uwagę interes lokalnej społeczności

Okoliczni mieszkańcy nie mają wątpliwości, że w procesie podejmowania decyzji powinno się wziąć pod uwagę interes lokalnej społeczności

Samoobsługowa myjnia na Kresach działa od grudnia 2014 r. Wydział architektury starostwa podjął decyzję, że miejscowych plan zagospodarowania przestrzennego, obejmujący m.in. ul. Rycerską, pozwala na postawienie myjni bez informowania o tym wcześniej okolicznych mieszkańców. Z góry założono, że myjnia to obiekt nieuciążliwy, który można postawić w przestrzeni osiedlowej, w bliskim sąsiedztwie domów, gdzie mieszkają rodziny z dziećmi, a działki w weekendy i popołudniami są miejscem wypoczynku.

Okoliczni mieszkańcy nie mają wątpliwości, że w procesie podejmowania decyzji powinno się wziąć pod uwagę interes lokalnej społeczności, a nie tylko inwestora. Wielokrotnie zwracali uwagę, że żadna z podobnych myjni nie znajduje się w tak bliskiej odległości od domów! Udało im się wywalczyć wprowadzenie uchwałą rady miasta ciszy nocnej od godz. 22.00 do 6.00. Dzięki temu myjnia w tym czasie jest zamknięta, ale jak mówią mieszkańcy, pozostaje im nadal 15 godzin męki i hałasu.

W maju 2015 r. na prośbę zdesperowanych mieszkańców Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wykonał badania natężenia poziomu hałasu w porach nocnej i dziennej. W obu przypadkach wyniki wykazały znaczne przekroczenia ogólnie przyjętych norm środowiskowych. Ponadto w czasie kontroli dokumentacji myjni okazało się, że inwestor nie miał uzgodnień formalno-prawnych z OPWiK na odprowadzanie ścieków i przez prawie osiem miesięcy oddawał je nielegalnie. Po zakończonych badaniach WIOŚ skierował wniosek do starosty otwockiego o podjęcie działań w celu wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu dla myjni i zobowiązanie właściciela do jego ograniczenia. Minął już ponad rok, a w sprawie cisza.

Jak sprawdziliśmy, postępowanie jeszcze się toczy. Urząd wydał decyzję nakładającą na właściciela myjni pewne działania, ale ten się od niej odwołał do SKO. Twierdził m.in., że większy hałas jest z ulicy niż z urządzeń myjni. Starostwo wydało więc drugą decyzję (15 listopada br.), opisując sposób mierzenia hałasu. Właściciel otrzymał ją 22 listopada i miał 14 dni na odwołanie. Czas minął i decyzja starostwa w sprawie myjni stała się prawomocna. Teraz będzie można ją wyegzekwować. Chodzi m.in. o obniżeniu poziomu hałasu do dopuszczalnych norm i dokonanie nasadzeń wzdłuż nieruchomości sąsiadujących. Będą też prowadzone okresowe pomiary hałasu. Jeśli właściciel myjni nie zastosuje się do tych zaleceń, WIOŚ nałoży na niego kary finansowe.

Mieszkańcy apelują i proszą kierowców

 • Nie włączajcie głośno muzyki!
 • Nie krzyczcie do siebie pod naszymi oknami!
 • Nie wylewajcie śmierdzących odpadów!
 • Nie trzepcie do późnych godzin dywaników i nie używajcie odkurzacza!
 • Nie blokujcie chodnika!

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas w dotychczasowych działaniach
na rzecz przywrócenia obecnej sytuacji do zgodnej z prawem.

3 responses to “Myjnia nadal nie daje żyć

 1. Na pewno jest to problem – sam nie chciał bym mieć pod oknem czegoś takiego – ale okazuje się, że to najlepsza myjnia w mieście i z tego co widzę nie tylko ja to zauważam, więc klientów ciężko będzie odstraszyć.

  Myślę jednak, że Kresy maja jeszcze większy problem – szczególnie w wieczorne i niewietrzne wieczory. Okropny smród jaki leci z kominów domków jednorodzinnych – a gdzie te sosnowe klimaty ??? Jakoś tego nikt nie porusza.

  Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s