Wirtualny spacer po Stacji Muzeum

Ta informacja z pewnością ucieszy miłośników kolei. Zabytkowe zbiory Stacji Muzeum w Warszawie zostaną przeniesione nie tylko do nowej siedziby, ale będą również dostępne dla internautów.

To będzie wielka rewolucja. Wiadomo już, że Stacja Muzeum (dawniej Muzeum Kolejnictwa) w ciągu najbliższych 3 lat przeprowadzi się do nowej siedziby – na osiedle Odolany w Warszawie. Do dyspozycji zwiedzających zostaną oddane większe powierzchnie wystawiennicze, na których prezentowane będą zbiory.

Dodatkowo muzealnicy, w ramach projektu „Zapomniane skarby – zdigitalizowane i udostępnione w Stacji Muzeum” przystąpili do digitalizacji zasobów. Zeskanowane materiały znajdą się na ogólnodostępnej platformie cyfrowej, jak też w dwu infokioskach oraz na stronie internetowej cyfrowa.stacjamuzeum.pl. Będą to różne zdjęcia, w tym 360º, ciekawe eksponaty. Dzięki projektowi ukryte dziś i zapomniane skarby zostaną pokazane zwiedzającym w przestrzeni wirtualnej.

– Wiele spośród nich ma wyjątkową wartość historyczną, niektóre są jedynymi w ogóle istniejącymi egzemplarzami. Przechowywanie ich w magazynie czy bibliotece powoduje, że dotąd korzystały z nich tylko pojedyncze osoby. Projekt diametralnie to zmieni – mówi Bożena Żelazowska, odpowiedzialna w Stacji Muzeum za pozyskiwanie funduszy zewnętrznych.

Dodatkowo w Stacji Muzeum zostaną ustawione dwa infokioski z aplikacjami multimedialnymi, zawierające wybrane, zdigitalizowane eksponaty. Powstanie też edukacyjny film dokumentalny.

– Cyfryzacja zasobów muzeum będzie miała dużą wartość poznawczą, szczególnie dla nas, mieszkających wzdłuż linii otwockiej. Liczę, że po obejrzeniu w internecie zasobów wielu mieszkańców naszego powiatu zdecyduje się odwiedzić Stacji Muzeum i bezpośrednio poznać zbiory – dodaje Bożena Żelazowska przewodnicząca Komisji Kultury Sejmiku Woj. Mazowieckiego.

Co ważne, zdigitalizowane zbiory umożliwią przygotowanie nowych, specjalnych lekcji muzealnych, adresowanych do dzieci i młodzieży. Partnerami projektu jest Muzeum Regionalne w Siedlcach oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki.

Dzięki digitalizacji internauci zwiedzający wirtualne zbiory Stacji Muzeum będą mieli dostęp do zbioru:

  • 25 unikatowych map kolejowych, wydanych w okresie zaborów i międzywojennym.
  • 3000 klatek fotograficznych, dokumentujących m.in. nieistniejące dziś parowozy, wagony, drezyny, a także stacje, dworce, parowozownie, warsztaty naprawcze taboru, mosty i wiadukty.
  • 500 sztuk pocztówek, rysunków, rycin, biletów, dyplomów i patentów.
  • 250 sztuk dokumentacji technicznej m.in. ilustrowany podręcznik budowy mostów z 1907, który z pewnością zaintryguje również inżynierów.
  • 10 albumów. Najstarszą pozycją w języku polskim (z 1842 r.) jest tłumaczenie francuskiego podręcznika opisującego instruktażowo budowę linii
    z St. Etienne do Lyonu.
  • 150 sztuk obiektów w technologii 360º. W tym umundurowanie i akcesoria mundurowe kolejarzy (np. surdut dyżurnego ruchu stacji Warszawa Wileńska z 1905 r.), liczne odznaki (też złote i zdobione brylantami), zegarki oraz maszyny i urządzenia.

Projekt „Zapomniane skarby – zdigitalizowane i udostępnione w Stacji Muzeum” dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.