Radni tną wydatki

Likwidacja straży miejskiej i „Gazety Otwockiej” oraz zmniejszenie wydatków na wynagrodzenia w urzędzie miasta to pierwsze propozycje zmian, jakie radni chcą wprowadzić do przedstawionego im przez prezydenta projektu budżetu na 2017 rok.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

bud

Otwoccy radni zrobili analizę planowanych w przyszłym roku wydatków. Rozważają oni  likwidację straży miejskiej (o czym piszemy na str. 4), podobny los ma też spotkać samorządowe pismo „Gazeta Otwocka”. Znaczących cięć należy się także spodziewać w wydatkach na pensje miejskich urzędników. Tu zamiast planowanych przez prezydenta nagród i premii będą obniżki wynagrodzeń, a może i zwolnienia. Radni chcą zmniejszyć pulę na pensje w magistracie o ok. 1 mln 500 tys. zł. W ten sposób zamierzają przykręcić kurek prezydentowi i uzyskać dodatkowe pieniądze na remonty i inwestycje.

Niższe pensje i zwolnienia?
Prezydent Zbigniew Szczepaniak co roku planuje podwyżkę wypłat dla urzędników. W 2015 roku wynosiła ona 12 proc., a tym razem ma to być 10 proc. – Nie możemy pozwolić, żeby wynagrodzenia wzrastały w takim tempie, jakie proponuje prezydent, bo niedługo z dochodów bieżących zabraknie nam pieniędzy na inwestycje – ostrzegał na komisji budżetu 12 grudnia przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. Pula na podstawowe wynagrodzenia w urzędzie miasta w 2015 roku wynosiła 6 mln 300 tys. zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć 1 mln 150 tys. zł na nagrody i premie, o których radni nie wiedzieli, ustalając budżet na 2016 rok. W projekcie przyszłorocznego budżetu prezydent zaproponował zwiększenie wydatków na urzędnicze wynagrodzenia do 7 mln 847 tys. zł.

W tej kwocie uwzględnione są też odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe. Podstawowe wynagrodzenie osobowe miałoby wynieść 7 mln 171 tys. zł. W tym znalazł się etat dla sekretarza miasta, który od ponad roku przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale pieniądze na jego angaż zostały zabezpieczone. Do tej pory pieniądze z etatu sekretarza, który przedłuża zwolnienia, były w ciągu roku przeznaczane właśnie na nagrody, co potwierdziła na komisji skarbniczka miasta. – Wolna pula na nagrody już się wyczerpała. Możemy dyskutować o tym, żeby premie były przydzielane pracownikom poszczególnych wydziałów i później prezydent je rozdysponowywał, ale konkretne kwoty będą przesuwane w ustalonych okresach przez radę miasta – proponuje Margielski.

Zamiast proponowanej przez prezydenta kwoty 7 mln 847 tys. zł na wynagrodzenia osobowe w urzędzie radni chcą pozostawić na ten cel 6 mln 300 tys. zł. – Nie wystarczy nam środków i prezydent może zaskarżyć taką uchwałę budżetową, bo nie będzie miał pieniędzy na wynagrodzenia – przestrzegała radnych na komisji skarbniczka miasta. – Jeśli obniżymy wynagrodzenia do 6 mln 500 tys. zł, to teoretycznie wchodzimy w zwolnienia grupowe. – dodał wiceprezydent Piotr Stefański. – Nie będziemy dopuszczać do sytuacji, w której prezydent zatrudnia nowych pracowników, dając im maksymalne pensje i później taka osoba zarabia ok. 12 tys. zł miesięcznie, albo daje wybranym osobom po dwie nagrody w grudniu i styczniu – argumentowali swoją propozycję radni.

Cięcia na gazecie
Oszczędności w budżecie miasta ma też przynieść wyzerowanie puli środków na wydawanie pisma samorządowego „Gazeta Otwocka”. Taki pomysł pojawił się już w zeszłym roku, ale po rozmowach radni zdecydowali ostatecznie zostawić 20 tys. zł na wydania okolicznościowe związane z historią miasta. – Ja się takich w tym roku nie doszukałem. Ukazywały się tylko kolejne numery propagandowego prezydenckiego pisma, znowu zostaliśmy oszukani. Jeśli prezydent chce wydawać swoją gazetkę, to nikt mu tego nie zabrania, ale niech to robi za prywatne pieniądze, a nie publiczne, za które co roku może powstać jedna droga, np. ul. Mysia czy Wrońskiego – wyjaśnił w rozmowie z „Linią” powody likwidacji „GO” szef rady miasta.

Po wstępnych cięciach, które radni proponują wprowadzić do projektu budżetu, zostało dodatkowe 8 mln zł na inwestycje w mieście. A to dopiero początek zmian. Budżet Otwocka na 2017 r. ma być uchwalony jeszcze przed nowym rokiem. Obecni na komisji wiceprezydenci Agnieszka Wilczek i Piotr Stefański wspomniane zmiany przyjęli z milczeniem. Zapytaliśmy więc, co na ten temat myśli prezydent Zbigniew Szczepaniak. – Dopóki nie będę miał konkretnych wniosków, nie będę tego komentować. Nie wszystkie ruchy radnych są przemyślane – powiedział w rozmowie z „Linią” prezydent.

Projekt budżetu na 2017 rok

Prezydent Zbigniew Szczepaniak przedstawił Radzie Miasta Otwocka propozycję budżetu na 2017 rok. Plan finansowy jest dostępny na stronie internetowej miasta. Ze względu na obszerność  dokumentu przedstawiamy wybrane inwestycje, jakie prezydent planuje wykonać w 2017 roku.

 • 2 mln zł na partycypację w budowie mostu na rzece Świder wraz z przebudową prowadzącej do niego ul. Jana Pawła II.
 • Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Matejki, Karczewskiej i Batorego.
 • Budowa – przebudowę – remont ulic: Samorządowej, Czaplickiego, Generalskiej, Danuty, Dłuskiego, Komunardów, Łąkowej (III etap), Tysiąclecia, Zielnej, Wiązowskiej (od Majowej do Ostrowskiej), Otwockiej, Żabiej (od Majowej do nr 32), Ługi (od Danuty do Okrzei), Sosnkowskiego i Fieldorfa.
 • Wykonanie nakładek asfaltowych w ul. Narutowicza oraz Armii Krajowej (od Tadeusza do Żeromskiego).
 • Budowa parkingów w ul. Lennona i Andriollego (po stronie zieleni miejskiej) oraz przy kościele na Ługach.
 • Przebudowa chodników w ulicach: Świderskiej (od Staszica do Górnej i od Szkolnej do Kołłątaja), Szkolnej (od Świderskiej do Wawerskiej), Sienkiewicza, Kolorowej, Okrzei (od Batorego do Miłosza), Geislera (od Warszawskiej do Kościuszki), Leśnej (od Warszawskiej do Kościuszki),
  Konopnickiej, Pułaskiego (od Armii Krajowej do Poniatowskiego).
 • Dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła (pieców węglowych) – 300 tys. zł.
 • Budowa ścieżek rowerowych o wartości prac 9 mln zł i długości 7 km w ulicach: Kraszewskiego, Narutowicza (II etap), Przewoskiej, Tatrzańskiej, Armii Krajowej, Turystycznej.
 • Odwodnienie targowiska przy ul. Batorego.
 • Budowa przystanków i pętli autobusowej potrzebnych do uruchomienia linii autobusowej z Mlądza, przez Świdry Wielkie, Kresy do centrum miasta (przystanki: ul. Wąska, ul. Kraszewskiego, ul. Chrobrego).
 • Realizacja inwestycji wyłonionych w ramach budżetu obywatelskiego za łączną kwotę ponad 1 mln zł: ul. Wiązowska, tor do jazdy rowerem na terenie zieleni miejskiej, plac zabaw, siłownia przy Żłobku Miejskim.
  Inwestycje w oświacie:
 • budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy SP 12 (ul. Andriollego),
 • wymiana dachu, docieplenie budynku, doprowadzenie gazu ziemnego wraz z remontem kotłowni w Gimnazjum nr 2 (Śródborów),
 • wykonanie projektu  budowy sali gimnastycznej przy SP 9 (Jabłonna),
 • wykonanie bezpiecznej nawierzchni placów zabaw przy Przedszkolach nr 15 (ul. Majowa) i nr 18 (ul. Komunardów),
 • wykonanie projektu i rozpoczęcie budowy zespołu szkolno-przedszkolnego (Wólka Mlądzka),
 • termomodernizacja obiektów w placówkach oświatowych – 800 tys. zł.

To tylko niektóre z przedstawionych propozycji budżetowych. O tym, czy wszystkie planowane przez prezydenta inwestycje będą realizowane w przyszłym roku, zadecydują w najbliższych tygodniach radni.  

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.