Straż miejska do likwidacji?

Kosztowna i nieskuteczna – taka zdaniem części mieszkańców jest straż miejska. Dlatego radni, biorąc przykład z innych polskich miast, chcą ją zlikwidować. Dzięki temu udałoby się zaoszczędzić ok. 850 tys. zł rocznie.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

straz1

Strażnicy miejscy mogą zniknąć z otwockich ulic. O zamiarze likwidacji straży miejskiej poinformowali radni. Tłumaczą oni, że koszty jej utrzymania (w projekcie budżetu na 2017 roku wynoszą 950 tys. zł) są niewspółmierne do efektów pracy i że nie spełnia ona swojej roli. Zmiany miałyby nastąpić na początku przyszłego roku.

– Mieszkańcy sygnalizują nam, że strażnicy miejscy nie wypełniają swoich zadań, czyli nie reagują m.in. na dzikie wysypiska w lasach, spalanie szkodliwych substancji w piecach, nie usuwają wraków pojazdów z parkingów, nie pracują po godz. 22 i w weekendy, kiedy ich interwencje są najbardziej potrzebne. Nie jest to wina osób, które tam pracują, ale jest to systemowy problem tej instytucji – mówi przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

W otwockiej straży miejskiej pracuje siedmiu funkcjonariuszy. Mają oni do dyspozycji trzy wy-służone samochody. Pracują pięć dni w tygodniu do godz. 22, a w soboty do godz. 15. Radni uważają, że zadania, które powinna wykonywać straż miejska, mogą z powodzeniem przejąć pracownicy wydziału ochrony środowiska i wydziału gospodarki komunalnej. Niektórzy strażnicy mogliby np. zostać tam zatrudnieni.

Propozycja likwidacji była na razie wstępnie omawiana na komisji rady miasta podczas analizy przedłożonego przez prezydenta projektu budżetu na 2017 rok. Zanim do tego dojdzie, trzeba wcześniej wystąpić o opinię do komendanta stołecznego policji. Dopiero potem projekt uchwały o likwidacji straży miejskiej może trafić pod obrady rady miasta. Prezydent Zbigniew Szczepaniak nie chce na razie komentować tego pomysłu, czeka na konkretne wnioski lub gotowy projekt.

– W tej sprawie można by zrobić referendum, żeby na ten temat wypowiedzieli się mieszkańcy – mówi w rozmowie z „Linią” prezydent.

A co o tym pomyśle sądzą nasi Czytelnicy? Opinie można wysyłać na adres: redakcja@linia.com.pl lub publikować w komentarzach pod artykułem

Komentarze

 • Jarosław Margielski, przewodniczący rady miasta:
  n Po sygnałach, które napływają od mieszkańców po publikacji artykułu w „Linii”, zweryfikowaliśmy swoją propozycję dotyczącą kupna rowerów i bardzo poważnie rozważamy likwidację straży miejskiej. Trzeba rozpocząć w mieście skuteczną kontrolę kominów, weryfikowania opłat śmieciowych, porządku w lasach i na otwartych posesjach. Zaoszczędzone pieniądze planujemy przekazać na dodatkowe patrole policji, zakup specjalistycznych dronów do kontroli kominów oraz inwestycje, o które od lat proszą mieszkańcy.
 • Dariusz Sokół, komendant otwockiej straży miejskiej
  Jeżeli ktoś uważa, że na bezpieczeństwie można zaoszczędzić, to jest w błędzie. Bezpieczeństwo to nie mandaty, to przede wszystkich prewencja, legitymowanie i pouczenia. Nie trzeba od razu wystawiać mandatu. Jeżeli mielibyśmy naprawdę karać mieszkańców za wszystko mandatami, to nikt nigdzie by nie zaparkował, a nawet sami przedstawiciele władzy musieliby prawidłowo parkować. Na pewno będę robił wszystko, żeby osoby pracujące dotychczas w straży miejskiej, mające doświadczenie zawodowe, cieszące się szacunkiem i lojalne wobec urzędu, znalazły zatrudnienie w innych wydziałach lub instytucjach na terenie Otwocka. Radni chcą nam zafundować nieładne podziękowanie za 22-letnią działalność na rzecz społeczeństwa i miasta. Nie może być tak, że ktoś przekłada osobiste aspiracje nad dobro mieszkańców. Jeżeli ktoś jest na tyle honorowy, to po nieudanym referendum powinien podjąć kroki, żeby publicznie okazać skruchę…

12 komentarzy do “Straż miejska do likwidacji?

 • 30 grudnia 2016 o 10:46
  Permalink

  Niech Straż Miejska w ramach obrony pokaże wyniki jakie osiągnęła w 2016r tj:
  – liczba interwencji od dyspozytora oraz podjetych z własnej inicjatywy
  – liczba legitymowanych
  – liczba pouczeń
  – liczba mandatów
  – liczba ujętych sprawchow przekazanych policji itp.

  Pokaże to faktyczna praca tej służby

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2016 o 10:58
  Permalink

  No w końcu, coś mądrego Rada Miasta zaproponowała!
  Likwidujcie tą bezużyteczną instytucję ASAP!

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2016 o 14:42
  Permalink

  Nareszcie i tak nic nie robią a pieniądze biorą darmomozjady widać ich w okolicy Bożego Ciała wtedy pokazują die przy procesji

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2016 o 16:29
  Permalink

  Brawo radni , najwyższy czas pogonić to towarzystwo a w szczególności ich szefa który zamiast służyć miastu to organizuje różnego rodzaju imprezy

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2016 o 16:35
  Permalink

  Kilkukrotnie SM kompletnie zignorowala moje zgloszenie w sprawie nieprawidlowego parkowania pojazdow w miejscu zabronionym ktore utrudniaja dojazd do osiedla. Do czego w takim razie sa potrzebni?

  Odpowiedz
 • 1 stycznia 2017 o 09:31
  Permalink

  Brawo radni, Straż Miejska jest w Otwocku całkowicie zbędna…lepiej zwiększyć obsadę Policji , na pewno będą skuteczniejsi…a panowie ze Straży Miejskiej , no cóż , trzeba szukać w końcu normalnej pracy i zobaczyć jak się naprawdę pracuje….

  Odpowiedz
 • 7 stycznia 2017 o 09:16
  Permalink

  Czas najwyższy. Darmozjady jedne. Ilekroć dzwoniłam do nich ze zgłoszeniem, za każdym razem było to ignorowane. Potrafią tylko ukarać np. Babcie która sprzedaje czosnek żeby dorobić do emerytury, a tam gdzie są naprawdę potrzebni to ich nie ma. Brawo Radni. Podpisuje się obydwoma rękoma!!!

  Odpowiedz
  • 9 stycznia 2017 o 14:18
   Permalink

   czy można Margielskiego zapytać, kto będzie jeździł na interwencję do psów i kotów po wypadkach, wynajęty hycel nie przyjeżdża od razu, trzeba zwierzęciem się zająć, może osobiście sobie zrobi dom zastępczy u siebie?
   A hycel weźmie tyle pieniędzy co straż miejska.

   Odpowiedz
 • 11 stycznia 2017 o 20:29
  Permalink

  Bez sensu utrzymywać służbę, która nic nie robi. Wystarczy popatrzeć na parkowanie aut na mieście – jeden wielki bu..el, nie ma jak z wózkiem przejść, a oni co? nie ma ich. Wogóle nie wiem czy z raz na miesięc ich dało się zauważyć przejeżdżających.

  Odpowiedz
 • 14 lutego 2017 o 16:13
  Permalink

  do likwidacji-zgłaszałem o paleniu ognisk na terenie po drugiej stronie ulicy od OPWiK i zadymianiu ale ” strażnicy miejscy” dogadują się z tymi co palą – już nie mówię o wycince pięknych drzew- prawdopodobnie mają ze sobą jakieś układy. a tyle mówi się o smogu

  Odpowiedz
 • 14 lutego 2017 o 16:39
  Permalink

  Panie komendancie Sokół tu nie chodzi o to kto wierzy w PIS,PO,Nowoczesną,Kukiza czy ten poroniony KOD -chodzi o waszą uczciwość. Jak z komina się dymi to robicie wielki aj waj, a jak w lesie palą ogniska i dym jak z komina elektrowni to wszystko OK- Ale jest wytłumaczenie ,to są pracownicy OPWIK która popiera PO ,choć ludzie
  tam pracujący nie koniecznie

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.