Ptasia grypa atakuje!

Potwierdziły się najgorsze obawy hodowców drobiu! Na terenie powiatu otwockiego mamy pierwszy przypadek ptasiej grypy.

Nosicielem groźnego dla ptactwa wirusa grypy H5N8 okazał się martwy łabędź, którego znaleziono w Józefowie nad jeziorem Łacha. Jak zapewnia Grzegorz Kurkowski, powiatowy lekarz weterynarii, wirus ten nie jest groźny dla ludzi i innych zwierząt, ale niestety może zdziesiątkować dzikie ptactwo i drób. – Stąd konieczność stosowania specjalnych środków ostrożności – podkreśla weterynarz.

Łabędź nosicielem
We wtorek, 20 grudnia, powiatowe służby weterynarii w Otwocku otrzymały zgłoszenie  o chorym łabędziu, zimującym nad jeziorem Łacha.  Po przybyciu na miejsce lekarz weterynarii stwierdził, że ptak jest już martwy. Padłego łabędzia zabrano do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Otwocku. Dzień później od ptaka pobrano próbki narządów oraz wymazy do badań laboratoryjnych. Przebadano je w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Instytucie Badawczym w Puławach. Tego samego dnia w godzinach wieczornych wyizolowano już z badanych próbek materiał genetyczny wirusa ptaków podtypu H5N8. Następnego dnia zakończono badanie zjadliwości wyizolowanego wirusa ptasiej grypy i określono go jako wysoce zjadliwego.

– Na szczęście nie jest to wirus szczepu H5N1, który przenosząc się na inne zwierzęta i ludzi może doprowadzić do ich zgonu. Wyizolowany wirus H5N8  jest niebezpieczny tylko dla ptaków – uspokaja w rozmowie z Linią Grzegorz Kurkowski.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu, który wykryto w Józefowie, może za to spowodować znaczne straty gospodarcze, zwłaszcza u hodowców drobiu. Dlatego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi powiatowy lekarz weterynarii zalecił podjęcie nadzwyczajnych środków ostrożności, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa (szczegóły w ramce). Nakazał m.in. władzom Józefowa oznakowanie obszaru zagrożonego  wystąpieniem choroby zakaźnej. Na drogach prowadzących do Wisły i Łachy umieszczono już tablice ostrzegawcze z napisem „Uwaga wysoce zjadliwa grypa u ptaków dzikich  – obszar zagrożony wystąpieniem choroby”.

Zgodnie z przepisami wszyscy hodowcy ptactwa i drobiu w Józefowie powinni poinformować Powiatowego Lekarza Weterynarii o swojej hodowli. – Informacje te niezbędne są do  zinwentaryzowania występowania ptactwa i przeprowadzenia analizy zagrożenia – mówi Grzegorz Kurkowski. – Wirus może spowodować gigantyczne szkody ekonomiczne.

O ile w przypadku ptaków dzikich śmiertelność jest różna, o tyle w przypadku ptactwa domowego po wystąpieniu choroby u jednego osobnika można założyć, że całe stado będzie zakażone. Poza tym, jeśli wykrylibyśmy chociaż jedną zarażoną np. kurę, to obszar „zagrożony” wyznacza się w promieniu aż 10 km od źródła choroby – podkreśla  powiatowy lekarz weterynarii.

Władze Józefowa zareagowały błyskawicznie. – Od razu zastosowaliśmy się do zaleceń – zapewnia rzecznik józefowskiego Urzędu Miasta, Magdalena Janczewska. – Na stronach internetowych urzędu informujemy mieszkańców o wynikających z tytułu wystąpienia wirusa zakazach i obowiązkach, specjalne informacje wystosowaliśmy także do lokalnych kół łowieckich, na bieżąco śledzimy rozwój sytuacji.

Władze miasta apelują też, by ze względów bezpieczeństwa zaniechać spacerów i wycieczek w rejon jeziora Łacha i nad Wisłę oraz amatorskiego połowu ryb na tym terenie.

Bądźmy czujni, ale i rozsądni
Co z innymi terenami powiatu otwockiego na których występuje dzikie ptactwo? W powiecie jest wiele zbiorników wodnych, choćby jezioro „Torfy”. W wielu gminach hodowcy mają także hodowle drobiu czy gołębi. – Obecnie nie mamy żadnych sygnałów z innych części powiatu o niepokojących przypadkach chorób ptactwa – mówi powiatowy lekarz weterynarii.

– Zgodnie z przepisami to hodowcy lub mieszkańcy muszą zgłaszać niepokojące przypadki wystąpienia choroby lub śmierci ptactwa. Objawy choroby to znaczący spadek pobierania paszy i wody, drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności, zwiększona śmiertelność – wylicza Grzegorz Kurkowski.

Jeśli zauważymy podobne objawy lub znajdziemy martwego ptaka – informujmy o tym powiatowe służby weterynaryjne. Przy czym – jak apeluje Grzegorz Kurkowski – zachowajmy zdrowy rozsądek. – Jeśli zauważymy jednego martwego ptaka w lesie nie wpadajmy w panikę, o ryzyku wystąpienia choroby świadczy raczej kilka padniętych sztuk w jednym miejscu. Co innego ptactwo wodne. Tu ryzyko choroby może występować nawet w przypadku jednego padniętego ptaka – wyjaśnia powiatowy lekarz weterynarii.

Wszyscy, którzy hodują drób lub inne ptaki (np. gołębie) w Józefowie są zobowiązani do niezwłocznego zgłoszenia hodowli Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Otwocku (ul. Andriollego 80, tel. 22 779 25 26). Nie dotyczy to ptaków na stałe trzymanych w pomieszczeniach mieszkalnych (kanarków, papug itp.).

Zalecenia Powiatowego Lekarza Weterynarii:

Na terenie Józefowa nie wolno:

 • organizować targów, wystaw  i pokazów ptaków,
 • utrzymywać, wypuszczać, karmić i poić drobiu na zewnątrz budynków (drób trzeba po prostu odizolować od dzikich ptaków – nie wypuszczając poza budynki),
 • prowadzić obrotu lub dokonywać przemieszczeń drobiu,
 • prowadzić bez pozwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii polowań na ptaki.

  Obowiązkowo na terenie Józefowa:

 • zgłosić Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii wszystkie miejsca, gdzie hoduje się drób (lekarz musi mieć „zinwentaryzowane” miejsca, w których potencjalnie może wystąpić choroba),
 • informować Powiatowego Lekarza Weterynarii o każdym przypadku choroby drobiu,
 • zgłaszać przypadki padnięć ptaków łownych (dotyczy to przedstawicieli kół łowieckich),
 • zabezpieczyć paszę dla zwierząt przed dostępem dzikich ptaków,
 • stosować w gospodarstwach utrzymujących ptaki odzież ochronną i obuwie przeznaczone do pracy w gospodarstwie,
 • wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami do budynków,
  gdzie utrzymywany jest drób.

One thought on “Ptasia grypa atakuje!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.