Na stołówkę przez Jacka i Placka

Prawie każda szkoła ma patrona, ale szkolne korytarze z własnymi opiekunami to raczej nowość. W Szkole Podstawowej nr 12 w Otwocku od tego roku hole noszą imiona bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego.

PRZEMEK SKOCZEK

koziolek-matolek

Największa otwocka podstawówka ma trzy główne bloki nazwane po prostu: A, B i C, a ich hole i korytarze przez lata nosiły nazwy bezpośrednio z nimi związane, z cyferkami odpowiadającymi trzem poziomom. I tak parter bloku A to A0, pierwsze piętro – A1, a drugie – A2. Proste, przejrzyste, ale jednak takie niejakie, bezduszne. Stąd wziął się pomysł „ochrzczenia” szkolnych holi.

– W ubiegłym roku szkolnym ogłosiliśmy wśród uczniów konkurs na nazwy dla tej wspólnej przestrzeni. Zależało nam, żeby stała się przyjaźniejsza i budziła pozytywne skojarzenia. Spłynęło sporo pomysłów, wybraliśmy z nich 12 najlepszych zestawów i przekazaliśmy je komisji, w której składzie znaleźli się przedstawiciele rady rodziców, rady szkoły, rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego – wyjaśnia Danuta Szyszko, dyrektor „Dwunastki”. – Z ponad 100 propozycji wyłoniono 10. Komisja była dość zgodna i przy wyborze patronów kierowała się kluczem w postaci powieści Kornela Makuszyńskiego, choć od tej reguły było kilka wyjątków – dodaje.

Oto nowi patroni holi w „Dwunastce”: A0 to Korytarz Fiki Miki, A1 – Korytarz Basi (tej od awantury), A2 – Korytarz Wesołego Koziołka, B0 – Korytarz Panny Ewy (tej szalonej), B1 – Korytarz Adama Cisowskiego (tak nazywał się tytułowy szatan z siódmej klasy), B2 – Korytarz Wesołego Zwierzyńca, C0 – Korytarz Jacka i Placka (chłopcy mieli apetyt, więc jest on przy stołówce), C1 – Książkowo (korytarz obok biblioteki). Szatnia nosi teraz dumne miano Szatni Szewca Kopytki, a korytarz prowadzący do sal gimnastycznych nazwano Łącznikiem Olimpijskim.

– Ta zmiana zyska oprawę graficzną, nad którą już pracuje jedna z naszych nauczycielek. Każdy hol będzie opisany nową nazwą, przestrzennymi, dużymi literami, może pojawią się też wizerunki nowych patronów – dodaje dyrektor Szyszko.

Czy, jak szybko i w jakiej formie te nazwy się przyjmą? Na wszystko trzeba czasu, starsi uczniowie, przyzwyczajeni do starej nomenklatury, pewnie przynajmniej przez jakiś czas będą jej wierni. Kolejne roczniki zapewne szybciej podłapią nowe nazwy. Mamy skłonność do skrótów, dosłownych i myślowych. Jakie pojawią się w tych przypadkach? Pożyjemy, zobaczymy.

LAUREACI KONKURSU

  • I miejsce – Miłosz Zieliński (6e)
  • II miejsce – Kacper Wedelsted (absolwent)
  • III miejsce – Julia Sadowska (6d) i Natalia Szczypior (absolwentka)
  • wyróżnienie – Natalia Głębocka (6c)

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.