Tramwajem do domu?

Być może Wawer doczeka się wreszcie bezpośredniej linii tramwajowej. Okazuje się, że jest na to szansa, pod warunkiem że dzielnica wybuduje krótki odcinek nowej ulicy.

MAREK JURKOWICZ

tramwaj

Tramwaj to jeden z ulubionych środków lokomocji. Nie stoi w gigantycznych korkach, a skład odjeżdża z przystanku co kilka minut. Ale mieszkańcy Wawra, którzy chcą dojechać tramwajem do pracy czy szkoły w centrum Warszawy, mogą przesiąść się do niego z autobusu dopiero na Gocławiu lub rondzie Wiatraczna. Jednak jest szansa, żeby linia tramwajowa prowadziła również do ich dzielnicy.

W 2021 roku ma zostać oddana do użytku nowa linia, która dotrze na Gocław, tym samym przybliżając się do granic Wawra. Pętla na Gocławiu ma powstać tuż obok węzła trasy Siekierkowskiej z ul. Bora-Komorowskiego. Wystarczyłoby wybudować krótki odcinek drogi od trasy Siekierkowskiej w stronę Wawra, aby rozwiązać wiele problemów komunikacyjnych, z którymi borykają się mieszkańcy dzielnicy. Także dodatkowe autobusy, które mogłyby dojeżdżać do pętli tramwajowej, byłyby dla mieszkańców dużym udogodnieniem.

Na razie znalazły się pieniądze na budowę trasy na Gocław. Tramwaje Warszawskie dysponują już wydaną przez Biuro Ochrony Środowiska i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy trasy tramwajowej od al. Waszyngtona do pętli Gocław.

Do realizacji wskazano wariant inwestorski, który mieszkańcy uznali też za najlepszy w trakcie konsultacji społecznych. Zgodnie z decyzją tramwaje mają jechać od pętli Gocław wzdłuż ul. Bora-Komorowskiego, następnie pod al. Tysiąclecia (przy osiedlu Saska) i równolegle do Kanału Wystawowego po jego wschodniej stronie aż do al. Waszyngtona w rejonie istniejącego przystanku Park Skaryszewski.

W tym roku Tramwaje Warszawskie planują przeprowadzić kolejny etap konsultacji społecznych dotyczący otoczenia wzdłuż trasy na Gocław. Szacunkowy koszt realizacji wybranego wariantu to ponad 215 mln zł. Planowana inwestycja obejmuje zakup 18 niskopodłogowych tramwajów jednokierunkowych o długości do 33 metrów.

One thought on “Tramwajem do domu?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.